Hafif diye full frame aynasız alacaksanız tekrar düşünün!

Hafif diye full frame aynasız alacaksanız tekrar düşünün!

Aynasız fotoğraf makineleri ilk çıktığında, dikkat çekmesi ve daha kolay pazarlanması açısından ilk başta söylenenlerden birisi DSLR makinelere göre çok daha hafif olmalarıydı. Peki, full frame aynasız fotoğraf makinelerinde durum nasıl?

50MP’lik Canon EOS geliyor!
Canon EOS 5DS/5DS R Ön İnceleme
Canon EOS 5DS İlk İzlenim

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Geçenlerde bir arkadaşımla konuşurken, “DSLR makinem artık çok büyük geliyor, daha küçük ve hafif bir aynasız makine almak istiyorum” dedi. Ben de kendisine hak verdim. Ama almak istediği full frame aynasız makineyi sadece moda olduğu ya da biraz daha hafif olacağı için tercih etmemesi gerektiğini bir türlü anlatamadım. DSLR setini tüm objektifleriyle epey zarar ederek satmak ve sonunda hiç de ucuz olmayan yeni bir set kurmak da cabası…

Aynasız fotoğraf makineleri ilk çıktığında, dikkat çekmesi ve daha kolay pazarlanması açısından ilk başta söylenenlerden birisi DSLR makinelere göre çok daha hafif olmalarıydı. Bunu söyleyenler tabi ki haksız sayılmazlar. 4/3 ya da APS-C sensör kullanan aynasız fotoğraf makineleri halen oldukça hafif ve kompakt boyutlara sahip. Bu pazarlama taktiği yıllarca devam etti. Aynasız modeller gelişti, pek çok özellik eklendi. Sonra full frame aynasız makineler çıktı. İşte bu noktada full frame aynasız makineler DSLR makinelere göre ağırlık avantajını kaybetmeye başladı. Hem de sadece gövde olarak değil objektiflerin ağırlık ve boyutları açısından da… Bu yazıyı yazmaktaki esas sebeplerimden birisi de Sony G Master serisinden çıkan 70-200mm f/2.8 objektif oldu. Özellikle Canon ve Nikon DSLR kullanan fotoğrafçıların vazgeçilmez objektiflerinden biri olan 70-200mm f/2.8 sonunda Sony full frame kullanıcıları için de yapıldı. Henüz test etme imkanım olmasa da kaliteli bir objektif olduğu belli. Ancak burada kalitesini değil sadece ağırlığını ele almak istiyorum.

karsilastirma2kSony 70-200mm f/2.8 GM OSS objektifin ağırlığı 1480 gram. Fotoğraf severlerin en çok tercih ettiği Canon 70-200mm f/2.8L IS II USM objektifin ağırlığı ise 1490 gram. Yani aralarında sadece 10 gram fark var!

Peki, durum fotoğraf makinesi gövde ağırlıklarında nasıl dersiniz? Birbirine pek çok açıdan en yakın iki makinenin ağırlık karşılaştırması ise şöyle… Sony A7R II’nin gövde ağırlığı 625 gram. Canon EOS 5Ds’nin gövde ağırlığı ise 930 gram.

karsilastirmaÇantanızda 70-200mm f/2.8 tele objektifle bir aynasız full frame taşımak isterseniz toplam ağırlık: 2105 gram oluyor. (625 gram gövde + 1480 gram objektif)

Canon’un yüksek çözünürlük değerine sahip DSLR modeli ile 70-200mm f/2.8 objektifin toplam ağırlığı ise: 2420 gram. (930 gram gövde + 1490 gram objektif)

Kısaca, sadece hafif olsun diye full frame bir aynasız makine kullanırsanız sağlayacağınız avantaj sadece 315 gram oluyor.

Sony G Master objektiflerle ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Prof. Sabit Kalfagil’in “Hangi aynasız fotoğraf makinesi?” yazısını da okumanızı öneririm.

YORUMLAR

WORDPRESS: 4
 • Ufuk 2 sene

  Değerli yazınız için teşekkürler.
  Yazının sonundaki aynasız setin ağırlığı ile ilgili bir düzeltme yapmak istedim; Gövde ve lens ağırlıklarının toplamı 2015 değil 2115 gram olması gerekiyor. (Nihai avantaj hesaplanırken 315 şeklinde doğru yazılmış)

  İyi günler

 • Özgür 7 ay

  Tabi bu soylediklerinizi sadece ff makineler için dikkate alıyoruz.
  Çarpanli makineler için durum tam olarak böyle değil sanırım.

 • CanKartaL 6 ay

  Böyle büyük ve ağır bir lensle tabi arada fazla bir fark olmayacaktır ancak tak gez bir lens alıp makineyi boynunuza asıp gezmek isterseniz dslr ve aynasız makinenin farkını hissedebilirsiniz.
  Burada aynasızın avantajı hem dslr kalitesine sahip hem de günlük kullanımda daha hafif olabilme yeteneğine sahip olması bence.
  Aynasız makinelerin çekim hızı, vizör özellikleri vs gibi diğer ekstraları da ayrı bir durum.