Canon EOS 1D X

Canon üst seviye DSLR fotoğraf makinesi modellerine bir yenisini daha eklediğini duyurdu. EOS 1D X adıyla duyurulan yeni DSLR, 18 milyon pikselli

Canon EOS 6D’yi Kumbh Mela’da Test Ettik
Canon EOS 5D MarkIII çekim örnekleri
Canon TS-E 24mm f3.5L II

Canon üst seviye DSLR fotoğraf makinesi modellerine bir yenisini daha eklediğini duyurdu. EOS 1D X adıyla duyurulan yeni DSLR, 18 milyon piksellik full frame görüntü çözünürlüğü sunuyor. 12 fps (14fps’e çıkabilen) yüksek çekim hızı ve 50 ile 204800 arasında yüksek bir ISO değeri sunan EOS 1D X modeli, çift DIGIC 5 ve bir adet DIGIC 4 görüntü işlemcisi kullanıyor.

EOS 1D X - Canon EOS 1D X

Profesyonel fotoğraf makinesi alanındaki 40 yıllık deneyimiyle geliştirilmiş ve EOS-1D Mark IV ve EOS-1Ds Mark III’den daha gelişmiş olan EOS-1D X ile birlikte EOS sistemi için yeni bir çağ başlıyor. Yeni 18.1 MP full frame sensör ile yeniden tasarlanmış otomatik odaklanma (AF) sistemini birleştiren fotoğraf makinesinin yeni çift “DIGIC 5+” işlemcili, güçlü, yeni bir ölçme teknolojisi bulunuyor.

Yeni standartlar oluşturmak…
EOS-1D X yeni teknolojiler ile birlikte ayrıntılı şekilde güncellenmiş bir özellik de sunuyor. Yeni geliştirilen full frame 18.1 milyon piksel CMOS sensör, esneklik sunarak fotoğrafçıların yüksek çözünürlüklü, çok çeşitli sahneleri görüntülemesine olanak sağlıyor. Cihazın yeniden tasarlanmış olan yapısı ISO 100-51200 uyumlu ve ayrıca 204800 ile uyumlu hale de getirilebiliyor. Çift “DIGIC 5+” işlemci, gürültü performansında ilerleme sağlıyor. Bu sayede son derece düşük ışıklandırma koşullarında bile benzersiz kalitede, düşük gürültülü görüntüler çekmek kolaylaşıyor. 61 noktalı yeni geniş açılı otomatik odaklanma sistemi daha fazla hassaslık, netlik ve hız sağlıyor. Beş tanesi ikili olan 41 cross-type nokta ile, fotoğraf makinesinin AF sistemi, çerçevelerde benzersiz hassaslık sunuyor. Özel tasarlanmış yeni AF ön ayarları zorlu ve olumsuz koşullarda benzersiz güvenilirlik sağlıyor.
EOS-1D X aynı zamanda yeni tasarlanmış RGB ölçüm sistemine de sahip. Böylece son derece yüksek hassaslık elde edilebiliyor. AF sistemine bağlı 100,000 pikselli RGB ölçüm sensörüne, gücü, kendi DIGIC 4 işlemcisi sağlıyor. En zorlu sahnelerde fotoğraf çekimi yaparken bile doğru pozlama seviyesini sağlamak ve AF izlemesini geliştirmek için yüzleri ve renkleri algılıyor.

Çok Güçlü
Gelecek nesil işleme teknolojisine sahip EOS-1D X çift “DIGIC 5+” işlemcisi bulunan ilk fotoğraf makinesi modeli. Standart DIGIC 5’den üç kat kadar daha hızlı performans sağlayan işlemcilerin her biri görüntü gürültüsünü azaltırken aynı zamanda da çok büyük miktarda görüntü verilerinin yönetilmesi için tasarlandı. Çift işlemci, sensörün 16 kanallı okuma değeri ile birlikte tam çözünürlükte 14-bit A/D dönüştürme özellikli 12 fps hızda art arda çekim yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede mevcut DSLR’ler içindeki en hızlı cihaz olma özelliğine sahip. Süper yüksek hız modu çekim hızını 14fps’ye çıkartırken yeni deklanşör ve ayna mekanizması, deklanşör duraklamasını ve ayna yansımasını azaltıyor, böylece yüksek hızda fotoğraf çekerken sürekli yüksek performans sağlıyor.

Film yapımcılarının DSLR’si
EOS-1D X, EOS sisteminin özel lens ve aksesuar seçimlerinden faydalanmak isteyen (hareketsiz görüntü veya HD film çekerken) tüm profesyoneller için ideal bir cihaz. Kullanıcılar full frame sensöründen, pozlama, odak ve çerçeve hızı kontrolü için manüel ayarlara sahip Full HD filmler (1920x1080p) kaydedebiliyor.
Çift “DIGIC 5+” işlemcisi sayesinde, moiré hatası da azaltılıyor. EOS Film özelliği daha uzun kayıt seçenekleri sunuyor, 4GB dosya sınırına ulaşıldığında otomatik olarak yeni bir dosya oluşturuyor.  Yeni intra frame video codec aynı zamanda mümkün olan en yüksek video kalitesini sunuyor ve görüntü verilerinin sıkıştırılmasını sınırlandırıyor. Böylece kullanıcılar üretim sonrası düzenleme için daha fazla bilgi elde ediyor.

Profesyoneller için tasarlandı
EOS-1D X, eldiven kullanılması gereken ekstrem koşullarda bile kullanıcının ayar kontrolünü kolaylaştıran daha büyük, dokunmatik düğmeler ile klasik EOS-1 serisi tasarımının özenle revize edilmiş bir sürümünü sunuyor. Film modunda kullanılan iki çoklu kontrolör ile dokunmatik hassas bir kontrol tekerleği ayarların değiştirilmesini kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra, özelleştirilebilen işlev düğmeleri kullanıcıların fotoğraf makinesini bireysel ihtiyaçlarına uygun şekilde ayarlamasına ve en çok kullanılan özelliklerle ön ayarlar için kısa yollar oluşturulmasına olanak sağlıyor.
Akıllı görüntü bulucu işlevi gerektiğinde bir grid ekranı eklerken, %100 görüntü bulucu her sahnenin çerçevelenmesini kolaylaştırıyor. 8.11 cm’lik (3.2 inç) geniş Clear View II LCD ekran 1.040.000 nokta çözünürlüğü sunuyor, yansıma engelleyici yapı ise görüntüleri parlak ortamda izlerken ışık yansımalarını veya parlamayı engelliyor. Sertleştirilmiş cam kapak çarpmalara ve çizilmelere karşı dayanıklılık sağlıyor.
Menü sistemi aynı zamanda ayrıntılı yeniden tasarlanmış bir kullanıcı ara yüzü sunuyor. Yardım işlevleri makinenin çalışmasını hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. Ayrıca, yeni AF sekmesi fotoğrafçıların AF ön ayarlarına erişmesine ve özelleştirmesine olanak sağlıyor ayrıca kullanıcıların sürekli makine ayarı yapmaya gerek kalmadan anı görüntülemesine de imkan tanıyor.

Sağlam Yapı
EOS-1D X’nin kaliteli, sağlam gövdesi günlük kullanımda çarpmalara karşı koruma sağlamak amacıyla yüksek dereceli magnezyum alaşımdan üretilmiştir. Canon’un EOS Entegre Temizleme Sisteminin en son uygulaması Canon lenslerinden uyarlanan teknolojiyi kullanıyor. Cihaz ayrıca, tozu ve kiri sensörden daha etkili şekilde uzaklaştırmak için ultrasonik motorlarınkine benzer dalga tabanlı titreşimler kullanıyor.
Gelişmiş deklanşör mekanizması aynı zamanda daha uzun süre kalıcılık sağlıyor ve 400K deklanşör devri sunuyor. Bu sayede fotoğrafçılar tekrarlanan çekimlerde makinelerine güvenebiliyor. EOS-1D X’de aynı zamanda düğmelerin ve kapak derzlerinin etrafında Canon’un koruyucu contaları bulunuyor. Bu durum makineyi toz ve su geçirmez yapıyor. Cihazda bunun yanı sıra Canon’un sulu koşullarda görüntüleme yapmaya olanak sağlayan su geçirmez EF lensleri bulunuyor.
Cihazın gelişmiş bağlantı özelliği fotoğrafçıların görüntüleri bilgisayarlara veya stüdyolara hızlı ve güvenli şekilde iletmesine olanak sağlıyor. Entegre gigabit Ethernet portu adaptöre gerek kalmadan hızlı, güvenilir bir görüntü aktarma yapılmasını sağlıyor.

EOS Sistemi Gelişimi
Ödüllü EOS Sisteminin bir parçası olan EOS-1D X, dünyanın en geniş lens seçeneğini, Speedlite EX flash ünitelerini ve aksesuarlarını sunuyor. Mevcut EOS-1D Mark IV ve EOS-1Ds Mark III kullanıcıları için ideal bir güncelleme olan cihaz, çok sayıda EOS aksesuarı ile uyum sağlıyor, mevcut EOS-1 serisi ekipmanları ile kesintisiz bağlantıya olanak sağlıyor.
Ayrıca, EOS-1D X ile birlikte piyasaya sürülen kompakt bir WiFi aktarıcı olan yeni WFT-E6, kablolu bir bağlantının mevcut olmadığı durumlarda, görüntülerin aktarılması amacıyla tasarlandı. 802.11n WiFi standardını destekleyen ve Bluetooth desteği sağlayan WFT-E6, harici GPS cihazlarına bağlanıyor ve görüntü ve videoların FTP sunucusuna güvenli şekilde aktarılmasını veya içeriğin DLNA bağlantısı üzerinden uygun bir ekranda görüntülenmesine olanak sağlıyor.
EOS-1D X aynı zamanda yeni GPS alıcı GP-E1 ile de uyumlu olacak. Kullanıcıların EXIF verilerine konum bilgisi eklemesine ve seyahat ederken rotanın coğrafi olarak izlenmesine olanak sağlayacak olan GP-E1 özellikle yaban hayatı veya konuma göre iş yapan fotoğrafçılar için çok önemli.  Bu sayede, gerekli olması durumunda gelecekte kaydedilen konuma geri dönebilecekler.

Canon EOS-1D X – Önemli Özellikler

  • 18.1 MP full frame CMOS sensör
  • 12fps ve 14fps’ye kadar deklanşör hızı
  • ISO 100-51200, H:204800’e kadar
  • 61 noktalı AF sistemi
  • DIGIC 4 ile 100,000 piksel RGB AE ölçümü
  • Full HD 1080p EOS filmi
  • Çift “DIGIC 5+” işlemci
  • Clear View II 8.11 cm (3.2 inç) 1040k-dot LCD ekran
  • Ethernet portu

Mart 2012 tarihinde piyasaya çıkması tasarlanan makinin yaklaşık satış fiyatı 6.800 USD (Amerika fiyatı) olacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0