Canon EOS M İnceleme

Canon’un kısa bir süre önce duyurduğu ilk aynasız fotoğraf makinesi EOS M’i Bolu’da keyifli bir hafta sonunda test ettik. DSLR kalitesinde görüntüleme, çeşitli yaratıcı özellikler ve Full HD video üretme becerilerine sahip bu kompakt ve kullanımı kolay aynasız modeli fotoğraf severlerin ilgisini çekecek bir ürün.

Aynasızlar için objektifler çoğalıyor
Üç Aynasız Model – Video
Full Frame Aynasız!

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Canon’un kısa bir süre önce duyurduğu ilk aynasız fotoğraf makinesi EOS M’i Bolu’da keyifli bir hafta sonunda test ettik. DSLR kalitesinde görüntüleme, çeşitli yaratıcı özellikler ve Full HD video üretme becerilerine sahip bu kompakt ve kullanımı kolay aynasız modeli, yaşamlarının görsel güncesini tutmayı seven, kendisini ‘fotoğrafçı’ olarak adlandırmasına gerek olmayan yeni fotoğraf tutkunları kuşağının üyeleri için yanlarına alıp istedikleri yere götürebilecekleri bir tercih olarak öne çıkıyor.

EOS M black - Canon EOS M İnceleme

Canon’un ilk aynasız fotoğraf makinesi olan EOS M için yukarıda kısaca yazdığım gibi profesyonel fotoğrafçılar hedef kitlesi değil. Makine hafif, kolay kullanımlı, şık, ergonomik ve kaliteli… Ancak tüm bunlar DSLR makine kullanımına alışkın bir profesyonel için yeterli olur mu derseniz; pek yeterli olmayabilir. Peki, EOS M kimler için tasarlanmış sorusunun yanıtı ise ortada; profesyonel olmayan herkes için…

EOS M hedef kitlesi gözetilerek tasarlanmış, hatta bu tasarım anlayışı gövde rengi seçiminde de kendini gösteriyor. EOS M modelinin siyah, parıltılı beyaz, gümüş ve kırmızı renk seçenekleri bulunuyor. Model iki yeni objektifle EF-M 22mm f/2 STM pancake, EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM ve yeni kompakt EX Speedlite flaşı Speedlite 90EX ile birlikte sunuluyor. Ayrıca EOS uyumlu EF objektifleri kullanabilmeniz içinde bir bayonet (EF-EOS M) satışa sunuluyor.

IMG 0035 kk - Canon EOS M İnceleme

18 milyon piksel APS-C sensör

EOS M, 18 milyon piksel APS-C hibrit CMOS sensör kullanıyor. Canon’un giriş seviyesindeki DSLR modelleri ile aynı sensör yapısına sahip olan EOS M, DIGIC 5 görüntü işlemcisi ile yüksek renk doğruluğu ve düşük noise oranı sağlıyor. 100-12.800 (25.600’e genişletilebilir) ISO aralığı sayesinde akşam çekimlerinin atmosferi veya iddialı gece sahneleri daha ayrıntılı olarak kaydedilebiliyor. Net çekimler ve profesyonel görünümlü videolar için bu yeni tasarıma eklenen Hibrit AF Sistemi, fotoğraf ve video çekiminde hızlı, doğru AF elde edilmesine destek olarak her anı güven içinde kayda geçirmenize imkan tanıyor.

IMG 0064 kk - Canon EOS M İnceleme

3 inç dokunmatik LCD

EOS M, öncelikle kolay kullanım düşünülerek tasarlanmış. 3 inç (7.7mm) Clear View LCD II ekranı dokunmatik özelliği ile günümüzde artık pek çok kişinin aradığı ilk özelliklerden birini de böylece sağlamış oluyor. Dokunmatik ekranlı fotoğraf makinelerini kullanmayı pek sevmem. EOS M’de de başlangıçta bu önyargım nedeniyle biraz zorluk çektim açıkçası. Ekranın dokunmatik olduğunu unutup, menü içerisinde dakikalarca bazı ayarların nasıl yapıldığını aradıktan sonra, esasında her şeyin ekran üzerinde yapılabildiğini anlamam ilginç bir deneyim oldu. Hiç şüphesiz ki dokunmatik ekranlara alışık kişiler bu makineyi kullanırken hiç zorluk çekmeyecek.

IMG 0068 kk - Canon EOS M İnceleme

Makine, ister tam otomatik (Akıllı Sahne Otomatik Seçim) çekim modları ile istenirse de manuel olarak kullanılabiliyor. İçinde olduğunuz anı yansıtmak için bir fotoğraftan çok daha fazlası gerektiğinde, EOS M hemen Full HD çekime geçip stereo kayıt yapabiliyor. EOS M modeli standart olarak yeni Speedlite 90EX flaş ünitesiyle birlikte geliyor. Hafif ve ultra kompakt olmasının yanı sıra, geniş açı lensleri desteklemesi sayesinde gündelik kullanım için ideal bir genel amaçlı flaş olarak öne çıkıyor.

IMG 0014 kk - Canon EOS M İnceleme

Sonuç

EOS M, Canon’un aynasız fotoğraf makinesi pazarını bir süre uzaktan takip ettikten sonra çıkardığı ilk model.Gayet hafif, kullanımı kolay, görüntü kalitesi yüksek bir ürün EOS M. Bu makineyi görüp, inceleyip pek memnun olmayan Canon hayranları olduğunu biliyorum. Ancak bu makinenin hedef kitlesini yazımızın başında üstüne vura vura anlattık. Ancak hemen şunu da eklemeliyim ki, bu makine Canon’un aynasız segmentindeki son makine olmayacak. Mutlaka çok kısa bir süre sonra başka aynasız modellerini de Canon’un ürün yelpazesi içerisinde göreceğiz. Ancak Canon’un kısa bir süre içerisinde profesyonel kullanıcıları aynasız makinelere yönlendirmesini de beklemiyorum tabi. DSLR pazarı en azından 2016 yılına kadar pazarlama dinamiklerini koruyacaktır.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • MURAT SEÇME 10 yıl

    Eos M ve 650D kullanmaktayım. Her ne kadar özellik olarak aynı özelliklerde gibi görünsede 650d fotografsal anlamda (he ikisi içinde 18-55 lens) çok daha keskin ve net fotolar çekmekte… Bu anlamda yaklaşılırsa Eos M yedek makina olarak kullanılabilir kanısındayım. Video çekimi konusunda 650D ye kıyamayanlar için harika bir seçenek olmuş Eos M. Yaptıgım video çekimlerinde özellikle manuel video çekiminde yaptıgım denemelerde süper görüntüler aldım. ben bu kamerayı sanırım video kamera olarak kullanacagım. Mount adaptör siparişim henüz gelmediği için elimdeki lenslerle (50mm veya 70-300) deneme yapamadım henüz. denediğimde bu yorumuda tekrar yazabilirim.

    Teşekkürler

  • yakin cekimi nasil makinanin..