Düğün fotoğrafçısı gelinler!

Düğün fotoğrafçısı gelinler!

Rosie Olivia oldukça sade bir yaklaşımla çarpıcı bir taç tasarlayarak Sony aksiyon kamerasını bunun içerisine yerleştirmiş. Bir diğer tasarımda ise aksiyon kamerasını gelin başına estetik ve şık bir şekilde yerleştirmeyi başarmış.

Eğitimde Özelleştirme
Telefon ve profesyonel makinelerde megapiksel karmaşası
Fotoğraf Dilinin Dünü ve Bugünü

Yazı: Ömer Serkan Bakır

Fotoğrafla uzaktan ilgilenen kişilerin büyük çoğunluğu yapılan işi pek de ciddiye almazlar. Yani fotoğraf çekme eylemini çok kolay görürler. Bunu özellikle ticari çekim yapan fotoğrafçılar çok daha iyi anlayacaktır. Müşterilerin bir kısmı, “sendeki makineler bende olsa neler çekerim” diye geçirir kafasından… Bir kısmı söylediğiniz fiyatı çok yüksek bulur, konuştuğunuz dil farklı olunca söyledikleriniz ona sinek vızıltısı gibi gelir ve gider en düşük fiyatı veren amatör bir fotoğrafçı ile çalışır. Bu söylediklerimi eminim pek çok fotoğrafçı yaşamıştır.

Sanırım gözden kaçırdığımız bir diğer nokta da “uzmanlık”… Sadece “fotoğrafçıyım” demek işin özeti olabilir, ancak ben tanıştığım pek çok fotoğrafçıya “ Ne fotoğrafçısısın? Uzmanlığın ne?” diye sorduğumda, karşımda bazen boş bakışlar görüyorum. Bırakın bu işlerle uğraşmayan birini, işi fotoğraf olanlar bile belli bir uzmanlık alanı geliştirmeleri gerektiğini anlayabilmiş değil. Mimari fotoğrafçılık, yemek fotoğrafçılığı, otel fotoğrafçılığı, reklam-tanıtım fotoğrafçılığı, gezi fotoğrafçılığı, sokak fotoğrafçılığı, stok fotoğrafçılık, hava fotoğrafçılığı, spor fotoğrafçılığı, haber fotoğrafçılığı, makro fotoğrafçılık, moda fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı gibi daha pek çok alan sayabiliriz. Bir fotoğrafçının bu dallardan hepsinde başarılı olma şansını pek mümkün görmüyorum. Son yıllarda özellikle düğün fotoğrafçılığı alanında müthiş bir çıkış yakalandığını düşünüyorum. Pek çok başarılı düğün fotoğrafçısı gayet güzel işlere imza atıyor. Kapalı ortamlara sıkışmadan, daha özgürce, hayal güçlerinin sınırlarını zorlayarak yapılan güzel işler görüyorum. Tabi her konuda olduğu gibi bu alanda da taklitçiler, amatörler ve dolandırıcılar hemen ortaya çıkıyor ve insanların en mutlu gününü zehir edebiliyor.

BUCK Sony Bride UNEDITED Wide 20 - Düğün fotoğrafçısı gelinler!Her konuyu profesyoneller mi çekmeli?

Bu sorunun cevabı yapılan işe ve kişiden kişiye göre farklı olabilir. Günümüzde hiç olmadığı kadar amatör fotoğraflar çekiliyor ve insanlar bundan büyük keyif alıyor. Etrafınıza şöyle bir bakın… Selfie çekmeye çalışan kaç kişi görüyorsunuz? Hızla yükselen trend sadece selfie değil… Bir de son yıllarda gündemde olan aksiyon kameralar var tabi. Üreticiler, çeşit çeşit aksiyon kameraları hem profesyoneller hem de amatörler için geliştirmeye devam ediyor. Kimi çocuğuyla havuzda eğlendiği anları, kimisi kayak yaparken ya da bir spor dalındaki uğraşısını kaydetmeye çalışıyor.

BUCK Sony Bride UNEDITED Wide 30 - Düğün fotoğrafçısı gelinler!Gelinler düğün fotoğrafçısı olursa…

Aksiyon kameraların kullanım yerleri o kadar çoğaldı ki, yeni duyduğum haberler karşısında pek şaşırmıyorum bile… Mesela geçtiğimiz aylarda bir kartalın üzerine takılan aksiyon kamera ile dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’dan uçuşu mini bir belgesel yapılmıştı. http://fotografbilgimerkezi.com/sony-action-cam-ile-ucus-rekoru/.html

BUCK Sony Bride UNEDITED Wide 27 - Düğün fotoğrafçısı gelinler!Son duyduğum haber ise, bir tasarımcı olan Rosie Olivia tarafından bir düğünde geline uyguladığı ilginç taç ve başlık oldu. Giyilebilir teknoloji sayılır mı, pek emin değilim? Ancak Rosie Olivia oldukça sade bir yaklaşımla çarpıcı bir taç tasarlayarak Sony aksiyon kamerasını bunun içerisine yerleştirmiş. Bir diğer tasarımda ise aksiyon kamerasını gelin başına estetik ve şık bir şekilde yerleştirmeyi başarmış.

BUCK Sony Bride UNEDITED Wide 19 - Düğün fotoğrafçısı gelinler!Rosie, Kuzey Batı Londra'da düzenlenen bir törenle 'Gelin Eye View' koleksiyonunu tanıtırken, çiftlerin bu unutulmaz anlarını abartıdan uzak, doğal ve sıcak bir şekilde görüntülemenin önemine dikkat çekiyor. Bu tür taç ve başlıklar yakın zamanda gelinlik aksesuarı olarak pek çok yerde satılmaya başlanırsa sakın şaşırmayın!

YORUMLAR

WORDPRESS: 0