Iomega StorCenter ix2-200 2TB

Dünyaca ünlü depolama çözümleri firması olan Iomega’nın StorCenter ix2-200 2TB modelini sizler için inceledik. Artık kullandığımız fotoğraf makineleri, bilgisayarlar ve diğer aksesuarlar kadar önemli bir ürün grubu hard diskler oldu. Kapasiteleri hızla artan ve fiyatları gün geçtikçe azalan birçok hard disk markasının onlarca farklı modelini görüyorsunuzdur.

Iomega StorCenter PX Serisi
Dayanıklı USB bellek isteyenlere
SanDisk Cruzer Fit boyundan büyük işler yapıyor

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Dünyaca ünlü depolama çözümleri firması olan Iomega’nın StorCenter ix2-200 2TB modelini sizler için inceledik. Artık kullandığımız fotoğraf makineleri, bilgisayarlar ve diğer aksesuarlar kadar önemli bir ürün grubu hard diskler oldu. Kapasiteleri hızla artan ve fiyatları gün geçtikçe azalan birçok hard disk markasının onlarca farklı modelini görüyorsunuzdur. Bunların bir kısmı herhangi bir adaptör gerektirmeden kullanılabilen 2.5inçlik modeller. Bir diğer model ise 3.5inçlik boyut olarak biraz daha büyük ve bir adaptör yardımı ile kullanılabilen modeller. Bu iki modelden başka bir de NAS (Network Attached Storage) sistem depolama cihazlarını az da olsa görebilirsiniz. Bunlar çok daha güvenlikli ve aynı zamanda bütün network içinde kullanım imkanı veren hard disklerdir. Iomega’nın StorCenter ix2 modeli de bir NAS sistem depolama cihazı. Ağa bağlı güvenli bir depolama çözümü sunan bu cihaz küçük ofisler ve ağ bağlantısına sahip evler için tasarlanmış. Aynı zamanda bir medya merkezi olarak çalışabilen cihaz, evdeki Playstation3 ve benzeri bir oyun konsoluna ya da DLNA protokolünü destekleyen bir TV’ye kablosuz olarak bağlanabiliyor. Böylece depolama cihazınız içerisindeki fotoğraf, video ya da müzik dosyalarınıza tek bir noktadan erişebiliyorsunuz. Yani evdeki modeminize ağ kablosu ile bağladığınız bu cihaz içerisindeki fotoğraflarınıza, hem TV’den hem de ağa bağlı herhangi bir bilgisayardan erişebiliyorsunuz.

storcenter ix2 300x204 - Iomega StorCenter ix2-200 2TB
DLNA sertifikalı UPnP AV Medya Sunucusu, PTP (Resim Aktarım Protokolü, Torrent dosya indirme uyumluğu, Bluetooth karşıya yükleme ve Cooliris slayt gösteri eklentisi gibi ileri medya özelliklerinin avantajlarından da yararlanabilirsiniz.
Uzaktan erişim işlevselliği, fotoğraflarınıza, videolarınıza ve dosyalarınıza dünyanın herhangi bir yerinden erişebilmenize imkân verir. Ayrıca yeni torrent desteği, uçtan-uca doğrudan dosya paylaşımını kolaylaştırarak, daha büyük medya dosyalarını daha kolay ve daha hızlı karşıdan indirmenize imkan verir.
Kullanması kolay dört adımda kurulum sihirbazı, ağ ayarlarınızı otomatik olarak algılar ve yapılandırmayı gerçekleştirir. Aynı zamanda, ileri düzeydeki kullanıcılar için, özelleştirme gereçleri de sağlanmıştır.

RAID Sistem
Bu depolama cihazı, RAID denilen bir teknoloji ile çalışarak birbirini kendi içinde yedekleyen 2 adet hard diske sahiptir. 2TB’lık bu modelin içerisinde 2 adet 1TB’lık hard disk bulunur. Çalışma prensibi olarak RAID1 yani MIRROR tekniği ile çalışan bu hard diskler, iki hard diskin tek bir hard disk gibi çalışma mantığı ile hareket eder. Kaydedilen bilgi birinci hard diske yazılırken aynı anda ikinci hard diske de yazılır, ama kullanıcı iki hard disk görmez.
Herhangi bir hard disk bozulma, bad sector, yanma, darbe vs gibi sonuçlarda iki hard diskin aynı anda bozulma ihtimali çok düşük olduğu için bilgi kaybı minimuma iner.
ix2diagram 300x246 - Iomega StorCenter ix2-200 2TB
StorCenter ix2-200’ün öne çıkan özellikleri:

* Cihaz üzerindeki USB girişleri sayesinde bir bilgisayara gerek olmadan USB belleklerden ya da bir hard diskten kopyalama yapılabilir.
* Ürünün ön kısmındaki QuikTransfer butonu, bir PC ihtiyacı olmaksızın bir USB
sürücüden veri transferini ya da bir kopyalama işinin başlatılmasını kolaylaştırır.
* Cooliris slayt gösterisi eklentisi, fotoğrafların kolaylıkla izlenmesine olanak verir.
* Iomega QuikProtect yazılımı, bilgisayar dosyalarınızı StorCenter ix2-200 üzerine koyarak korunmalarını sağlar.
* RAID 1 mirroring özelliği ile disk sürücü arızalanması durumunda veri kayıplarına karşı koruma sağlanır.
* Kullanıcılar ve Gruplar sihirbazı, kullanıcılar oluşturmanıza ve paylaşılmış klasörlere erişimi yönetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, Microsoft Active Directory için destek de sağlanmaktadır.
* Uzaktan erişim, sayesinde, fotoğraflarınıza, videolara ve dosyalarınıza dünyanın herhangi bir yerinden bağlanabilirsiniz. Yapacağınız sadece, herhangi bir web tarayıcısına kişiselleştirilmiş web adresini girmektir. Böylece dosyalarınızı güvenle karşıya yükleyebilir ve kolayca karşıdan indirebilirsiniz. Uzaktan erişimin ilk yılı ücretsizdir.
* Kendi-içerisine yerleşik medya sunucusu, depolama aygıtınızı multimedya bağlantı noktası haline getirir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Tavsiye ediyorum,gerçekten çok kullanışlı.. Makale içinde teşekkür ederim