Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

Nikon’un kısa bir süre önce ön gösterimini yaptığı ve fotoğraf meraklıları tarafından heyecanla beklenen klasik tasarımlı DSLR modeli “Df” resmi olarak tanıtıldı. Tasarımı 1960’lı yıllarda üretilmeye başlanan Nikon F serisi fotoğraf makinelerine benzeyen yeni Nikon Df, 16 milyon piksellik full frame (FX format) CMOS sensöre sahip.

Üç Aynasız Model – Video
Nikon D800 “36 milyon piksel”
Nikon J1 İnceleme

GÜNCELLENDİ – 07.11.2013

Nikon’un kısa bir süre önce ön gösterimini yaptığı ve fotoğraf meraklıları tarafından heyecanla beklenen klasik tasarımlı DSLR modeli “Df” resmi olarak tanıtıldı. Tasarımı 1960’lı yıllarda üretilmeye başlanan Nikon F serisi fotoğraf makinelerine benzeyen yeni Nikon Df, 16 milyon piksellik full frame (FX format) CMOS sensöre sahip.

nikon df - Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

144x110x67mm boyutlara ve 760 gram ağırlığa sahip olan Nikon Df modeli, güçlü Expeed 3 görüntü işlemcisi, 100-12.800 ISO aralığı, 39 noktalı AF sistemi, saniyede 5.5 kare çekim hızı, 3.2 inç TFT LCD (921.000 piksel), 30-1/4000sn enstantane hızı, SD/SDHC/SDXC hafıza kartı kullanımı gibi özellikleri barındırıyor. Video çekim özelliği ve dahili flaşı bulunmayan Nikon Df, filmli F serisinde olduğu gibi pek çok manuel kontrol sağlayan düğme ve ayar tekerliği bulunduruyor.

Nikon Df modelinin Amerika satış fiyatı, sadece gövde olarak 2750 dolar olarak açıklandı.

nikon df arka - Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

Saf fotoğrafçılık

Df'nin kalbinde, Nikon'un en iyi profesyonel fotoğraf makinesi olan D4'te bulunan 16,2 megapiksellik FX biçimli CMOS sensör ve EXPEED 3 görüntü işleyicisi bulunuyor. Profesyonel düzeydeki teknolojilerin böylesine güçlü bir birleşimi sayesinde Df, çok geniş bir aralığa yayılan ışık koşullarında üstün görüntü bütünlüğü sunuyor. Bu makineyle çekilen fotoğraflar, ISO 204.800 (eşdeğer) gibi, ISO aralığının en üst kısmında yer alan düzeylerde yapılan çekimlerde bile aslına sadık, iyi doygunluğa sahip renkler ve doğal derinlik hissine sahip olurlar.

16,2 megapiksellik FX biçimli (tam çerçeve) CMOS sensör: FX biçimli sensörün boyutu ile (36,0×23,9 mm) 16,2 milyon pikselden oluşan etkin piksel sayısının optimize edilmiş dengesi sayesinde Df, çarpıcı derinlik ve detaya, düşük kumlanma oranına ve geniş dinamik aralığa sahiptir.

Yüksek ışık duyarlılığı: 204,800 (eşdeğer) düzeyine çıkarılabilen ISO 100–12,800 değeri sayesinde Df, Nikon'un düşük ışıkta çekim yapma konusundaki tartışmasız liderliğine gölge düşürmüyor. Zorlu aydınlatma koşullarında bile, olabildiğince az kumlanma oranına sahip, detaylı görüntüler elde etmek mümkün.

EXPEED 3: Nikon’un görüntü işleme motoru, görüntü işlemeden aktarım sürecine kadar tüm durumlarda, hızdan ve kaliteden ödün vermeden, yoğun veri kullanan işlemlerin kolayca üstesinden gelir. 16 bit resim işleme özelliği, JPEG biçiminde çekim yaparken bile saf beyaza kadar skalanın tüm aşamalarında tonlar arasında detay ve renkle dolu düzgün geçişler yaparak karenin her yerinde optimum renk, kusursuz tonalite ve olabildiğince az kumlanma olmasını sağlar. Ek olarak, hızlı, hassas ve enerji açısından son derece verimli olan güçlü EXPEED 3, uzun süreli çekimlerde fotoğraf makinesinin dayanıklılığını artırır.

Hızlı performans: Başlatma süresi yaklaşık 0,14 saniyedir* ve deklanşör gecikme süresi yalnızca 0,052 saniyedir*. Hem FX hem de DX biçimlerinde 5,5 fps'ye kadar yüksek hızlı sürekli çekim mümkündür.

nikon df ust - Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

İkonik Nikon tasarımı: Temas yüzeylerinde hassas mekanik öğeler ve en üst düzey görüntü kalitesi

Nikon Df'nin görünümü Nikon'un ikonik 35mm filmli SLR makineleri andırıyor olabilir ancak modern dijital fotoğrafçıların isteklerini karşılayabilecek şekilde üretilmiştir. Fotoğraf tutkunuz varsa, resmi çekmenin en az son görüntülerin keyfini çıkarmak kadar iyi bir his olduğunu bilirsiniz. Df, Nikon adının sağlamlık ve güvenilirlikle özdeşleşmesini sağlayan sert hatlara ve üstün ergonomik tasarıma sahiptir. Komutlarınıza kusursuz bir biçimde yanıt verecek biçimde tasarlanan bu fotoğraf makinesi, fotoğrafa ve fotoğraf makinelerine tutkuyla bağlı her fotoğrafçının gözdesi olacak.

Şık ayar kadranları: Kullanımı basit ve güvenli hale getiren tırtıklı mekanik kadranlar sayesinde konfor denetimle buluşuyor. Kadranlar ISO duyarlılığı, pozlama telafisi, pozlama modu ve deklanşör modunu birbirinden bağımsız olarak ayarlamanıza imkan sağladığından, durağan fotoğrafçılıkla ilgili tüm parametrelere fotoğraf makinesinin menüsünü kullanmadan erişmenizi mümkün kılar.

Tam çerçeve taşınabilirlik: Pil hariç yaklaşık 710 g ağırlığındaki kompakt gövde sayesinde FX biçimli fotoğrafçılığın yaratıcı heyecanını yaşayın. Zorlu koşullara dayanacak biçimde tasarlanan bu fotoğraf makinesinde dayanıklı ama hafif bir magnezyum alaşımdan yapılan üst, alt ve arka kapak kullanılmış ve makine, neme ve toza karşı direnci artırılarak hava koşullarına Nikon’un profesyonel D800 dijital tek lensli refleks makinesi kadar dayanıklı hale getirilmiştir.

Dayanıklı deklanşör birimi: Son derece hassas olan deklanşör birimi, en yüksek deklanşör hızı 1/4.000 saniye olacak ve flaş sentronizasyonu 1/200 saniyeyi bulacak biçimde, 150.000 döngüye kadar test edilmiştir.

Enerji tasarrufu sağlayan tasarım: Yaklaşık 1,400 adet çekim sayısına erişebilir (EN-EL14a pili kullanılırken, tek çerçeve modunda).

Klasik detaylar: Df'in gövdesi, klasik siyah veya siyah vurgulara sahip gümüş renklerindedir. Desenli tutucu, mekanik kadranlar ve düz üst panel, Nikon'un F2 ve F3 gibi ikonik gümüş cam filmli SLR kameralarına benzer ve GUI'si özgün, tek renkli bir görünüme sahiptir.

Eski model cam: AI olmayan objektiflerle uyumludur

Saf fotoğrafçılığa olan bağlılığını, günümüzde piyasada bulunan diğer dijital tek lensli refleks makinelerden bir adım daha ileriye götüren Df, AI olmayan eski tip NIKKOR objektiflerinin bile doğrudan kameraya takılmasına olanak sağlayan benzersiz, katlanabilir bir ölçüm kadranına sahiptir. Nikon objektifleri, optik üstünlükleri konusunda dünyaca ünlüdür ve NIKKOR bu yıl 80. yıldönümünü kutluyor. Orijinal F objektif yuvası NIKKOR objektifleri kullanan fotoğrafçılar birçok sınırı aşmıştır ve bu objektifler bugün de birçok kişi tarafından sevilmektedir. Ancak, modern dijital tek lensli refleks makinelerle bunları kolayca kullanmak şimdiye dek hiç mümkün olmamıştı.

Df ile AI olmayan objektif kullanarak A (Diyafram Öncelikli) veya M (Manuel) modunda çekim yaparken, AI objektiflere eşdeğer olan tam diyafram ölçümünü kullanabilirsiniz. Odak uzaklığı ve en geniş diyafram ayarı gibi objektif özellikleri, basit kamera ayarları aracılığıyla kolayca tanımlanabileceğinden kamera, diyafram ayarını tanıyıp doğru pozlamayı hesaplayabilir.

Profesyonel kalitede durağan görüntüler

Df'in zengin son teknoloji görüntü teknolojisi sayesinde durağan görüntüler olabilecek en yüksek bütünlüğe sahiptir. Kameranın hayranlık uyandıran görüntü sensörü ile işleme motoruyla birlikte çalışan son derece duyarlı AF sistemi ve saniyede 5,5 çerçeveyi bulan kare hızı, en beklenmedik fotoğraflık karelerin bile olağanüstü bir hassaslıkla yakalanmasına imkan sağlar. Bunun yanısıra, gelişmiş Noktasal Beyaz Dengesi ölçümü ve çift eksenli elektronik sanal ufuk, yüksek performanslı optik vizör ve Canlı Görüntü çekimi gibi özellikler, değerli bir kompozisyon özgürlüğü sunar.

Multi-CAM 4800 39 noktalı AF sistemle yüksek duyarlılığa sahip otomatik netleme:  Df'nin -1 EV'ye kadar düşen duyarlılığa, f/8'e kadar olan objektiflerle uyumluluğa ve dört AF alanı moduna (3D-izleme dahil) sahip AF sistemi, zorlu aydınlatma koşullarında bile çerçevenin her yerinde hızlı ve hassas kapsama imkanı sunar.

Noktasal Beyaz Dengesi ölçümü: Df, Canlı Görüntü çekimi sırasında çerçevenin belirli bir bölgesine hızlıca bir Noktasal Beyaz Denge atamanıza imkan sağlayarak yüksek hassaslığa sahip manuel beyaz denge ayarları elde etmenizi mümkün kılar.

Sahne Tanıma Sistemi: Fotoğraf makinesinin görüntü sensörü ve 2.016 piksel RGB sensörü, pozlama, otomatik netleme ve beyaz dengesini deklanşöre basılmadan anında optimum düzeye getirerek görüntülerin keskin hatlara sahip olmasını sağlayan Sahne Tanıma Sistemine kesin veriler sağlar.

Yüksek performanslı optik vizör: Camdan yapılmış beşli prizma vizör, yaklaşık %100 çerçeve alanı ve 0,7x büyütmenin yanı sıra vizör işaretlerine sahip bir DX Kırpma Modu sunar.

Geniş 8 cm (3,2 inç) 921k nokta LCD ekran geniş görüntüleme açısına ve güçlendirilmiş cama sahiptir. Geniş bir renk reprodüksiyon kapasitesiyle parlak ve net görüntü izleme sağlar.

Çift eksenli elektronik sanal ufuk: Yatıklık (yatay eğim) ve şiddet (ileri veya geri eğim) bilgileri LCD ekrandan doğrulanabileceği gibi yatıklık bilgileri vizörden doğrulanabilir.

Canlı Görüntü: Canlı Görüntü modunda çekim yaparken, 1:1 veya 16:9 görüntü oranlarına yönelik isteğe bağlı yardımcı kılavuz çizgileri kompozisyon konusunda yardımcı olur ve kontrast ölçümlü AF sistemi gelişmiş kullanım, hassaslık ve hız sunar. M (Manuel) modunda çekim yaparken yalnızca önizleme düğmesine basarak da pozlamayı doğrulayabilirsiniz.

Df BK 50 1 4 - Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı

Makine içi araçlar

Hangi fotoğrafçılık türüne odaklanıyor olursanız olun, Df'in yaratıcı ve pratik özelliklerinin sunduğu aralık, hem tercih ettiğiniz çekim tarzının hem de yaratıcı ufkunuzun sığabileceği kadar geniştir.

Sessiz Deklanşör Modu:  Sessiz fotoğrafçılık için harika olan bu özellikle fotoğraf makinesinin ayna çevirme mekanizmasının sesi, arka arkaya çekim sırasında fark edilir ölçüde daha az çıkar.

Kırpma Modları: DX biçimi ve 5:4 oran. DX Kırpma Modu, bir DX objektif takıldığında otomatik olarak etkinleştirilebilir.

HDR (Yüksek Dinamik Aralık) Modu: Deklanşöre tek basışta bir tane fazla pozlanmış bir tane de eksik pozlanmış çekim yapar. Tam doygunluk ve ton geçişi içeren farklı görüntüler yakalamak için bu aralık ±3 EV'ye kadar genişletilebilir ve böylece daha doğal bir görüntü elde etmek için iki pozlamanın buluştuğu kenarın düzgünlüğü ayarlanabilir.

Etkin D-Lighting: Nikon'un Etkin D-Lighting özelliği, yüksek kontrastlı ortamlarda çekim yaparken doğal kontrasta sahip göz kamaştırıcı görüntülerin elde edilmesi için hem karanlık hem de aydınlık bölgelerdeki detayları otomatik olarak korur.

Rötuş menüleri: Menüler, kırmızı göz düzeltme ve renk dengesi için kapsamlı seçeneklerin yanı sıra D-Lighting, RAW işleme ve yeniden boyutlandırma seçenekleri içerir. Filtre efektleri ise Yumuşatma filtresi efektlerine ek olarak Gök ışığı, Renk Yoğunlaştırıcı ve Ekranlar Arası özelliklerini içerir. Hızlı rötuş yapma seçenekleri dağılma kontrolünü, perspektif denetimini, dikleştirmeyi ve Balık gözü kopyasını içerir.

Resim Denetimleri: Keskinlik, doygunluk ve renk gibi parametrelerde ince ayar yaparak fotoğraflarınızın görünüşünü özelleştirin.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0