Lomography Petzval 58mm Sanat Lensi

Lomography Petzval 58mm Sanat Lensi

Yeni Petzval Sanat Lensi, fotoğrafçılığın ilk adımlarını izlemek ve ilginç bokeh etkisini uygulamak isteyenler için yeniden tasarlandı. Objektif, 58mm odak uzunluğuna ve maksimum f/1.9 diyafram açıklığına sahip.

Akıllı Saat Dünyasında Yeni Seviye: Huawei Watch Ultimate
Kara Kıta’nın vahşi doğasını keşfetmeye ne dersiniz?
SanDisk Extreme Pro Farkı ile…

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Bugüne kadar sayısını bilmediğim kadar çok objektif inceledim. Sabit odaklı, zoom, makro, uzun teleler vs… Ama şunu söylemeliyim ki bu sefer incelediğim objektif hepsinden çok farklı! Lomography, analog ve şipşak fotoğraf makineleri, filmler, çeşitli aksesuarlar ve özel bazı objektifler üreten bir firma. İstanbul’da da Galata Kulesi’nin karşı sokağında çok hoş bir mağazası bulunuyor. Analog fotoğrafa kafayı takmış durumdalar. Bunu asla kötü bir niyetle söylemiyorum. Eğer vaktiniz olursa mağazayı gezin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Lomography ve ürünleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz web sitesine de bakabilirsiniz: www.lomography.com.tr

Şimdi tekrar incelediğim Petzval 58mm lense dönebiliriz. Öncelikle Petzval adının nereden geldiğini kısaca açıklamamız lazım. Fotoğrafçılığın ilk yıllarında son derece yavaş pozlama süreleri ve ilkel optik hesaplamaları ile karşı karşıya kalan bilim adamları bu sorunu çözebilmek için çeşitli yöntemler geliştirmeye başladı. Joseph Petzval de optik alanındaki çalışmalarını bir üst seviyeye taşıyarak yeni bir mercek tasarımı için kolları sıvadı. 1840 yılında aylarca süren araştırma ve deneylerden sonra Petzval adında yeni bir mercek ortaya çıktı. Optik tasarımı ve o yıllar için en düşük diyafram değeri ile artık portre fotoğrafları çok daha kısa poz sürelerinde çekilmeye başlandı. Petzval tasarımları kısa bir sürede haklı bir üne kavuştu.

foto 1k - Lomography Petzval 58mm Sanat Lensi175 sene sonra…

Aradan geçen 175 sene bu ikonik objektifin ününden bir şey kaybettirmedi. Bu tarihsel tasarım, modern Rus optikleriyle elde üretilen yepyeni bir boyuta ulaştı. Yeni Petzval Sanat Lensi, fotoğrafçılığın ilk adımlarını izlemek ve ilginç bokeh etkisini uygulamak isteyenler için yeniden tasarlandı. Objektif, 58mm odak uzunluğuna ve maksimum f/1.9 diyafram açıklığına sahip. Diyafram değerlerini objektif ya da makine üzerinden ayarlamanız mümkün değil. Objektif ile birlikte gelen 7 adet (f/1.9, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16) diyafram plakası bulunuyor. Bu plakalardan kullanmak istediğinizi objektifin üzerindeki aralığa takarak çekim yapabiliyorsunuz. Çekimleri M ya da TV(S) modunda yaptım. Birkaç denemeden sonra uygun poz değerini kolayca bulmak mümkün. Diyafram değerlerini kolayca değiştiremediğiniz için hızlı fotoğraf çekmek istediğiniz konularda sorun yaşayabilirsiniz. Ben en çok kullanacağım 2-3 diyafram plakasını cebimde taşıdım. Böylece çok daha hızlı değiştirebildim. Bir diğer önemli nokta, yatay fotoğraf çekerken sorun olmayan bu plakalar, dik fotoğraf çekiminde objektif içerisinden çıkarak, hatta bazen düşerek sıkıntı yaratabiliyor.

technical k - Lomography Petzval 58mm Sanat LensiNetlik ve diyafram plakaları

Netlik, objektifin sol altında bulunan tekerlek çevrilerek yapılıyor. Oto fokus makinelere alışkınsanız elle netlik yapmak başlangıçta sizi biraz zorlayabilir. Oldukça hassas bu netlik tekerleğini yumuşak dokunuşlarla çevirmek gerekiyor. Konunuz hareketli ise biraz pratik yapmakta fayda var.

342A0434 - Lomography Petzval 58mm Sanat LensiBokeh kontrol halkası

Petzval 58mm sanat objektifinin en önemli özelliği ise döngüsel bokeh efekti… Bokeh kontrol halkası objektifin üzerinde bulunuyor ve döngüsel efektin seviyesi 1 ile 7 arasında ayarlanabiliyor. 1 en düşük, 7 ise en yüksek döngüsel bokeh etkiyi veriyor. 1 ile 4 arasındaki seviyelerde yaptığım çekimleri daha çok sevdiğimi belirtmeliyim. 6-7 gibi yüksek efekt verildiğinde fotoğraflarda netlik kaybı yaşanabiliyor. Esasında bu objektifin kullanımında netlik, diyafram plakası ve bokeh seviyesi olmak üzere 3 ana değişken bulunuyor. Tüm bu değişkenler sizin konuya olan uzaklığınız ve konunuzun hareketli olup olmadığına göre de farklılık gösteriyor. Sonuçta size tavsiyem bu objektifi mümkünse bir tripod üzerinde kullanmanız. Böylece en azından netlik ve pozlama işini daha kontrollü yapmanız mümkün. Bokeh kontrol halkası ile döngüsel (girdap) bir efekt veriliyor. Bu efekt bazı konulara çok daha iyi uygulanabiliyor. Daha çok portre için düşünülmüş ve tasarlanmış bir objektif olsa da sokak fotoğrafları, mimari, manzara gibi konularda da iyi örnekler verilebilir. f/8 ya da f/11 gibi diyafram plakaları ile güzel manzaralar çekmek mümkün. Objektifin renk doygunluğu ve kontrastı da gayet başarılı.

342A0486 - Lomography Petzval 58mm Sanat LensiAltın mı o?

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, aşırı ilgi! Evet, bu pirinç, parlak sarı, ilginç tasarımlı objektifi takıp dışarı her çıktığımda insanların aşırı ilgisi ile karşılaştım. Fotoğrafa biraz ilgi duyan pek çok kişi bu objektif hakkında bilgi almak istedi. Doğal olarak sokakta görmeye alışık olmadığımız böyle bir objektifle ilgiyi üzerinize çekmeniz mümkün. Hatta farklı yerlerde karşılaştığım Arap dostlarımız bana objektifin altın ya da altın kaplama olup olmadığını bile sordu. Bu arada daha az dikkat çekmek için bu objektifin siyah metal versiyonu da bulunuyor.

342A0252 - Lomography Petzval 58mm Sanat LensiLomography Petzval 58mm Sanat Lensi Teknik Özellikler:

Odak Uzaklığı: 58mm

Diyafram: Waterhouse diyafram plakaları, f/1.9, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16

Görüntü çapı: 44mm

Görüntü alanı: 41 derece

Optik Konstrüksiyon: 3 grupta 4 lens elemanı

Lens Bayonet Profili: Canon EF, Nikon F

Renk: Pirinç veya Siyah

En Yakın Odak Uzaklığı: 0.6m

Filtre Çapı: 52mm

Bokeh Kontrol Seviyesi: 1’den (minimum döngü) 7’ye (maksimum döngü) kadar

Lomography Petzval 58mm Sanat Lensi ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://shop.lomography.com/tr/lenses/petzval-58-art-lens/petzval-58-bokeh-control-canon

foto 5 - Lomography Petzval 58mm Sanat Lensi

Objektifin iç optik tasarımı kadar dışında da detaylı bir çalışma var. Pirinç ve siyah kaplamalı iki modeli bulunan Petzval 58mm Rusya’da Zenit fabrikasında tamamı ile işçiliği ile üretiliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • zafer kemik 5 sene

    Ufak değişikliklerle fotoğrafa gönül vermiş insanların fotoğraf üreticileri tarafından tabiri caizse yolunması.Bu eleştiri bütün fotoğraf makinesi üreticileri içindir.Şirketler artık kazanın dibini sıyırıyor.Bir kaç yıl içinde objektifsiz fotoğraf makineleri çıkarılırsa şaşmamak gerekir.Lens dediğiniz belirli bir derecede görüş açısı demektir.Bunu fotoğraf makinesi üzerinden elektronik olarak ayarlayarak yapabilirler.Tabii bizim çekmecelerdeki tozlanmış makinelerimizn ve objektiflerimizin sayısı artar.Benim önerim hiç bir fotoğraf severin ihtiyacı olamayacağı özelliklere para ödeyip almamasıdır.Konu Sony olduğuna göre şun sorarak yazıma son vereyim.Sonya6500 ile yapıpta Sony a6000 ile yapamadığınız ne var?.Bu soruya açık yüreklilikle cevap verirseniz makineler arasındaki farkı görebilirsiniz.