Nikon’un fikirleri Dassault Systèmes’le hayat bulacak

Nikon, “3D ve ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM)” çözümlerinde bilinen bir marka olan Dassault Systèmes ile teknolojik bir işbirliğine gittiğini açıkladı. Bu kapsamda Nikon Corporation fikir üretim ve konsept tasarım aşamalarında, Dassault Systèmes’in CATIA V6 çözümünü kullanacak.

Nikon J1 İnceleme – Video
Nikon AF-S DX Micro Nikkor 40mm f/2.8G
The One: Nikon 1 Serisi

Optik lens ve fotoğraf makinesi denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Nikon, “3D ve ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM)” çözümlerinde bilinen bir marka olan Dassault Systèmes ile teknolojik bir işbirliğine gittiğini açıkladı. Bu kapsamda Nikon Corporation fikir üretim ve konsept tasarım aşamalarında, Dassault Systèmes’in CATIA V6 çözümünü kullanacak. Bu işbirliği doğrultusunda öncelikle Nikon Corporation’un ana iş kollarına, yani binoküler ve mikroskop gibi fotoğraf makinelerinden optik ekipmanlara kadar çeşitli sayıda ürünlerin tasarım süreçlerinde yeni katma değerler yaratılması hedefleniyor.

Bu önemli işbirliğiyle ilgili açıklama yapan Nikon yetkilileri, CATIA V6’in fikir üretim süreçlerinin yanı sıra tasarım kalitesinde de büyük rol oynayacağını belirtiyorlar. Nikon ayrıca, paylaşım sürecini kolaylaştırmak, güvenliği güçlendirmek ve daha verimli veri yönetimini teşvik etmek için işbirlikçi bir platform olan ENOVIA V6’den de faydalanacak.

nikondass - Nikon’un fikirleri Dassault Systèmes’le hayat bulacak

Az Maliyetle Daha Yaratıcı Tasarımlar

Nikon için Dassault Systèmes ürün ve çözümlerinden faydalanmak yeni bir süreç değil. Hatta Nikon Endüstriyel Tasarım Departmanı Başkanı Ken Moro, Nikon bünyesinde on yıl önce başlayan CATIA V5 uygulamasından bu yana şirketin tasarım sürecinde verimliliğin önemli ölçüde geliştirildiğinin altını çiziyor. Moro’ya göre, bunu mümkün kılan en büyük etken, Nikon tasarımcılarının daha kolay bir şekilde tam boy dijital modeller için 3 boyutlu veri yaratabilmeleri. “CATIA V6’in üstün teknolojisinden yararlanarak, daha yaratıcı ve kaliteli bir tasarım süreci oluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuşan Moro, aynı zamanda CATIA V6 ile Nikon tasarımcılarının oluşturdukları fikirleri, kolayca ve pürüzsüz bir şekilde hayata geçirme imkanına da sahip olduklarının altını çiziyor.

CATIA V6’in açık, işbirlikçi gibi öne çıkan birçok özelliği aynı zamanda Nikon’un global pazarda gücünü ve payını artırma isteğini de karşılıyor. Nikon, bu işbirliğiyle birlikte örnek modellerin sayısını da minimuma indirme şansı yakalıyor. Nikon Imaging’e bağlı 27 alt kuruluşta da bundan böyle karar alma süreçlerinin hızlanacağı belirtiliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0