Rota: Bangkok

Rota: Bangkok

Yıl boyunca ortalama sıcaklığın 30 derece olduğu Tayland'ın başkenti Bangkok, uzak doğunun keşmekeşi ile birlikte, modern yapıları ve birçok tarihi esere sahip olmasından dolayı her yıl yüz binlerce turisti kendine çekmektedir.

MSC Preziosa ile Ege&Adriyatik
Kahire piramitlerden ibaret değil!
Malezya Mabul Adası “Cennet ve Karşıtı”

Yazı ve Fotoğraflar: Onur Çetinkaya

Yıl boyunca ortalama sıcaklığın 30 derece olduğu Tayland'ın başkenti Bangkok, uzak doğunun keşmekeşi ile birlikte, modern yapıları ve birçok tarihi esere sahip olmasından dolayı her yıl yüz binlerce turisti kendine çekmektedir. Şehrin her yerinde görebileceğiniz sokak restoranları, pazarları, geleneksel masaj salonları, batılı turistler için farklı bir dünyadır. Ayrıca konaklama, yiyecek içecek ve ulaşım fiyatlarının batıya göre çok daha ucuz olması, bu şehri cazibe merkezi haline getirmektedir. Şehir içinde ulaşım çok rahattır. Sky-train adlı havadan giden metro hattı, havaalanından başlayarak şehrin önemli noktalarına kadar ulaşır. Ayrıca uzak doğuya özgü bir ulaşım aracı olan Tuk-tuk ile seyahat etmek çok keyiflidir. Bizler için çok farklı olan uzak doğu mutfağından hoşlanmayan gezginler için şehir merkezinde dünya mutfaklarından oluşan onlarca restoran bulmak mümkündür. Ancak ben sokakta yapılan yemeklerin tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ederim. İlle de bizden bir şeyler yemek istiyorsanız, Sky-Train'in Nana durağı etrafında Arapların işlettiği restoranlarda gönül rahatlığıyla yemek yiyebilir, demleme çayınızı içebilirsiniz. Sokakta satılan rengarenk buzlu meyveler iştahınızı kabartacaktır. Hiç tereddüt etmeden hepsinden tatmanızı tavsiye ederim. Bağımlısı olacaksınız!

BNG 6948rom - Rota: Bangkok

Görülmesi gereken yerler

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Siam Kralının sarayı olan Grand Palace gelmektedir. Chao Phraya nehri kenarına kurulmuş bu sarayın bahçesinde Wat Phra Kaeo tapınağı ve bir de müze bulunmaktadır (Giriş 400 Baht). Bu yapıların hemen yanındaki Wat Pho adlı tapınak, mimarisi ile sizleri çok şaşırtacak. Ayrıca dünyanın en uzun yatan Buda heykelini de göreceksiniz. Akşam güneşinde tapınağın renklerine hayran olacaksınız (Giriş 100 Baht). Wat Pho'yu ziyaretinizin ardından tekne ile nehri karşı kıyısına geçip, Wat Arun Ratchawararam'ı ziyaret etmelisiniz (Giriş 50 Baht). 17. yy’da yapılmış olan bu tapınağın üstünden akşam güneşinde nehrin karşı kıyısını seyretmek çok keyifli. Wat Pho ya yürüme mesafesinde kurulu çiçek pazarında, rengarenk çiçekler ile yapılmış el işçilikleri sizleri şaşkınlığa uğratacak. Seyretmeye ve koklamaya doyamayacaksınız. Chao Phraya nehri üzerinde teknede akşam yemeği yemek çok keyifli. Lüks tekneler ile yapılan bu yolculuk, lezzetli yemeklerin yanı sıra, nehir kenarındaki hayatın da gece görüntüsünü izlemenizi sağlıyor.

D4F 1493rom - Rota: Bangkok

D4F 1571rom - Rota: Bangkok

Gece hayatının en canlı olduğu yerlerin başında Sukhumwit Caddesi geliyor. Bu cadde üzerinde ve yan yollarında çok uygun fiyatlara konaklama ve restoranlar bulabilirsiniz. Ayrıca Siem Meydanı etrafında da çok büyük alışveriş merkezleri ve restoranlar bulmak mümkün. Burası şehrin en kaliteli mekanlarının olduğu yerlerin başında geliyor. 

bngk fm - Rota: Bangkok

Floating Market

Bangkok deyince akla ilk gelenlerden biri de Floating Marketlerdir. Kanallarda tekne üzerlerinde kurulan bu pazarlar, turistlerin, özelikle de fotoğrafçıların çok ilgisini çekmektedir. Damnoen Saduak Floating Market bu pazarların en meşhurudur. Bangkok'a yaklaşık 1 saatlik mesafede olan bu pazara günlük turlar düzenlenmektedir. Ayrıca otobüs terminalinden minibüslerle ulaşmak da mümkündür. Burada fotoğraf çekmek için dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise erken saatte orada olmaktır. Saat dokuzdan sonra turistsiz bir kare çekmeniz imkansız hale gelmektedir. Bu pazara yakın yerde bir gece konaklamak sizin için en uygunudur. Günün ilk ışıklarında pazara yürüyerek gidebilir, sadece yerel halkı kareleyebilirsiniz.

VNM 6596rom - Rota: Bangkok

Ülkenin para birimi Thai Baht. Her yerde olduğu gibi burada da havaalanı kurları şehir merkezine göre düşük. Merkeze ulaşmanız için bineceğiniz Sky-Train biletinin bedeli sadece 45 Baht. Döviz bürolarında USD için 2 farklı kur var. 5-10-20 USD banknotları için düşük, 50-100 USD için yüksek kur uyguluyorlar. Döviz bürolarını ve ATM’leri her yerde bulmanız mümkün. 

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • SEM 9 sene

    Çok açıklayıcı ve iştah kabartıcı bir yazı çok severek okudum ve fotoğraf meraklısı biri olarak gezmiş kadar oldum ama gezmeyi çok arzuluyorum yazılarının devamını bekliyorum buzlu meyveye bayılırım 😉

  • Hi to every one, since I am genuinely keen of reading this webpage’s post to be updated daily.
    It carries nice data.