Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açıklandı

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2012’nin kazananları belli oldu. Amerikalı fotoğrafçı Mitch Dobrowner, prestijli L’Iris d’Or ve Yılın Fotoğrafçısı ödülünün sahibi olurken, Almanya’dan Tobias Bräuning Açık Kategori’de kazan ismi oldu. William Klein, Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görüldü.

En güzel tatil fotoğrafı seninse…
Fotoğrafın ve Sanatın Genelinde Yarışmalar
HUAWEI’den Sonbahar Temalı Fotoğraf Yarışması

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2012’nin kazananları belli oldu. Amerikalı fotoğrafçı Mitch Dobrowner, prestijli L’Iris d’Or ve Yılın Fotoğrafçısı ödülünün sahibi olurken, Almanya’dan Tobias Bräuning Açık Kategori’de kazan ismi oldu. William Klein, Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görüldü ve İngiltere Middlesex Üniversitesi öğrencisi Asef Ali Mohammad Öğrenci Odağı Ödülü’nü aldı. Tüm kazananlarla birlikte çok geniş bir fotoğraf seçkisini www.worldphoto.org adresinde bulmak mümkün.

Mitch Dobrowner - Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açıklandı

2012 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, bu yılın kazanan ismi, Amerikalı fotoğrafçı Mitch Dobrowner oldu. Dobrowner, L’Iris D’Or Ödülü ve Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’ne layık görüldü. Dobrowner, Fırtınalar (Storms) adlı olağanüstü fotoğraf dizisi ile ödüle hak kazandı.

Tobias Brauning  - Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açıklandı

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri Açık Kategori’de Yılın Fotoğrafçısı ödülünün sahibi ise Dans Eden Kraliçe (Dancing Queen) adlı yenilikçi ve çarpıcı fotoğrafı ile bu yıl ilk defa açılan Anı Yakalamak başlığında birinciliği kazanan Tobias Bräuning oldu. Bu fotoğraf için ilhamını internet üzerindeki bir Alman DSLR forumundaki basit su damlaları fotoğraflarından alan 29 yaşındaki Alman yazılım mühendisi, Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanının yanı sıra 5.000 ABD Doları değerindeki nakit ödülün de kazananı oldu.

Açıklanan diğer isimler arasında, Güncel Gelişmeler ve Seyahat gibi diğer kategorilerin yanı sıra yeni açılan Doğa & Vahşi Yaşam kategorisinin de bulunduğu profesyonel kategori birincileri de bulunuyor. Kazananlar arasında, 2010 Ödülleri’nden de birincilikle çıktıktan sonra bu yıl dört kategoride finale kalan ve Ticari kampanya ve moda kategorilerinde zafere ulaşan Almanya’dan Peter Franck ile Bosna’daki savaşın sonrasını anlatan Bleed gibi kitapların yazarı olan ve Fotoğraf Gazeteciliği ve Belgesel İnsanları kategorisinde ipi göğüsleyen İngiltere’den Simon Norfolk da bulunuyor.

Asef Mohammad - Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açıklandı

İngiltere Middlesex Üniversitesi’nden fotoğrafçılık öğrencisi Asef Ali Mohammad, altı kıtadaki 200 kurumdan katılıma sahne olan Öğrenci Odağı ödülünü kazanan isim oldu. Asef, seçilen renk ile duyguları harekete geçirmesi gereken “Renkli dünyanız” konulu çalışmayı tamamlamak için bir Sony SLT-A65 fotoğraf makinesi kullandı. Afganistan’ın başkenti Kabil’deki gençleri konu alan fotoğraf serisi, finale kalan diğer on fotoğrafçı arasından ipi göğüsleyen çalışma olarak seçildi ve Middlesex Üniversitesi’ne ödül olarak 45.000 Euro değerindeki Sony dijital görüntüleme ekipmanı kazandırdı.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0