Sony full-frame A99

Sony full-frame A99

Sony’nin A-mount 35mm full-frame fotoğraf makinesi A99, Çift Otomatik Odaklama (AF) Sistemi ve profesyonel tarzda video özelliklerini ilk defa kullanıyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip A99, yeni geliştirilen 24,3 milyon piksellik full-frame Exmor CMOS sensöre sahip.

Nikon’dan orta seviye full frame: D600
Sony A7S II
Sony A7 ve A7R Stüdyo Testi

Sony’nin A-mount 35mm full-frame fotoğraf makinesi A99, Çift Otomatik Odaklama (AF) Sistemi ve profesyonel tarzda video özelliklerini ilk defa kullanıyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip A99, yeni geliştirilen 24,3 milyon piksellik full-frame Exmor CMOS sensöre sahip.

Zorlu görevler ile zahmetsizce başa çıkmak üzere dayanıklı şekilde üretilen A99, en talepkâr fotoğraf meraklılarını bile tatmin edecek yeni görüntüleme performansı, yaratıcı opsiyonlar, kullanıcı odaklı ergonomi ve dayanıklılık standartlarını belirliyor. A99’ye özel olarak yeni geliştirilen 24,3 milyon piksellik full-frame Exmor CMOS sensöre BIONZ işlemci eşlik ediyor. Bu güçlü sensör/işlemci bileşimi hem fotoğraf hem de video çekiminde yüksek görüntüleme performansını garanti altına alıyor.

Full-frame sensörün çözümleme gücü, yeni geliştirilmiş ayrı çok segmentli optik alçak geçirgen filtre ile geliştiriliyor. Tümüyle yenilenen bir ön uç LSI’nin yardımcı olduğu BIONZ işlemci, Exmor CMOS sensörden aldığı muazzam miktarlardaki görüntü sinyal verisini işliyor. Yeni ve güçlü alana özel gürültü azaltma (NR) algoritması ile birlikte, 14 bit RAW çıktı, zengin renk geçişi ve düşük noise düzeyleri yakalıyor. Gelişmiş BIONZ işlemci, azami hassasiyet aralığını, genişletilmiş hassasiyet modunda ISO 50-25.600’e kadar ulaşan dokuz duraklamalı aralığa kadar genişletiyor.

SLT A992470 - Sony full-frame A99

Hassas AF Sistemi

Bugüne kadar ilk defa, 11 çapraz sensörlü, 19 noktalı AF sistemi çok noktalı odak düzlemli aşama algılamalı AF sensörü ile tamamlanıyor. En az 102 AF noktasına sahip olan bu ek AF sensörü, ana görüntü sensörü ile örtüşüyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin gücünden yararlanan bu eşsiz Çift AF Sistemi, nesne 19 noktalı AF karesini terk ettiğinde bile izleme odağını koruyan hızlı, kesin otomatik odaklama yapmaya izin veriyor.

A99 aynı zamanda hareket halindeki nesnelerde son derece etkin yeni bir AF-D sürekli otomatik odaklama modunu da görücüye çıkarıyor. 19 noktalı AF sistemi güvenilir derinlik odaklama bilgisi sağlıyor. Bunu, odak düzleminin bir ucundan diğerine kateden nesneler ile rahatlıkla başa çıkabilen, 102 noktalı çok noktalı odak düzlemli AF sensörü tamamlıyor.

Odaklamayı daha da iyileştiren bir diğer noktayı ise kullanıcıların AF sistemi tarafından tespit edilen mesafe aralığını sabitlemesine imkan veren yeni AF aralık kontrol fonksiyonu oluşturuyor. Bu akıllı özellik, örneğin bir tel örgü arkasından uzaktaki hareketli spor görüntülerine odaklandığınız durumlarda kullanılabilirliğe ciddi ölçüde katkıda bulunuyor.

Geliştirilmiş Video Çekim

A99, sunduğu AVCHD Version 2.0 gereksinimlerini karşılayan full-frame Full HD 50p/25p (60p/24p’ya değiştirilebilir) aşamalı video kayıt imkanı ile profesyonel film yapımcılarının ihtiyaçlarını da destekliyor. İlk olarak A77’de sunulan Full-time kesintisiz AF Film, hareketli nesnelerin hiç ara verilmeksizin kusursuz şekilde izlenebilmesini sağlıyor. Filmlere yönelik diğer iyileştirmeler arasında HDMI üzerinden gerçek zamanlı Full HD video çıkışı ve fotoğraf makinesinin her iki yuvası kullanılarak gerçekleştirilen özel kesintisiz çift hafıza kartına kayıt imkanı da bulunuyor.

Film çekimi sırasında ek rahatlık sağlamak için yeni sessiz çoklu denetim aygıtına fotoğraf makinesinin önünde bulunan kadran üzerinden kolaylıkla erişilebiliyor. Bu, Full HD video kaydı sırasında pozlama telafisi, ISO hassasiyeti ve ölçümleme yöntemi, deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ses kayıt düzeylerinin pürüzsüz ve sessiz şekilde ayarlanabilmesine imkan veriyor. Fotoğraf makinesine toplamda üçe kadar pili içinde barındıran yeni VG-C99AM dikey kontrol kolu takıldığında, çekim süresi de üç katına çıkıyor. Hatta film kaydına ara vermeksizin hareket halindeyken pil değiştirmek de mümkün.

Ses özellikleri de ciddi videografikerlerin detaylı ihtiyaçlarını karşılamak üzere kaydadeğer ölçüde geliştirildi. Ses düzeyi göstergesi ve ayarlanabilir ses kayıt düzeylerine arazide doğru gözlemleme için bir kulaklık girişi de ekleniyor. Opsiyonel XLR-K1M adaptör kiti, güvenilir ses alma için yüksek kaliteli mono shotgun mikrofon ve profesyonel standartta XLR bağlantıları da ekliyor.

SLT A99 tilt lcd - Sony full-frame A99

Hava koşullarına dayanıklı gövde

Hava koşullarına karşı dayanıklılığı toz ve neme karşı koruma sağlarken kontrol ve düğmeler ise neredeyse her türlü görevde yılların yoğun kullanımına karşı dayanıklı hale getiriliyor. Fotoğraf makinesinin kullanım süresi ve güvenilirliği, yaklaşık 200.000 basım döngüsü için test edilen yeniden tasarlanmış deklanşör bloğu ile daha da pekiştiriliyor. Ergonomi, yaratıcı odağınızı sekteye uğratmayan daha pürüzsüz, kusursuz bir iş akışı için daha da düzenleniyor. Gerçekleştirilen iyileştirmeler arasında yeniden tasarlanmış tutma kısmı da yer alırken anahtar ve düğme şekilleri ise gözünüzü bir an bile kompozisyonunuzdan ayırmaksızın parmak uçlarınız ile sezgisel çalıştırma için farklılaştırılmış durumda. Kazara döndürmelerin önüne geçen yeni bir pozlama modu kadran kilidi de bulunuyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda uzaktan kişisel bilgisayar bağlantısı üzerinden de çalıştırılabiliyor. Desteklenen fonksiyonlar arasında fotoğraf/video çekimi arasında değişim yapabilmenin yanı sıra iyileştirilmiş stüdyo iş akışı için fotoğrafların fotoğraf makinesinden kişisel bilgisayara otomatik olarak transferi de bulunuyor.

Sadece A99 için bir opsiyon olarak sunulan yepyeni VG-C99AM dikey kontrol kolu, fotoğraf makinesinin kendi yerleşik pili de dahil olmak üzere toplamda üç pili barındırıp yönetebiliyor. Toz ve neme dayanacak şekilde tasarlanan kavrama parçası, hem stüdyoda hem de dışarıda gerçekleştirilen uzun çekimler için ideal.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0