Tamron objektiflerle Kaş esintileri…

Tamron objektiflerle Kaş esintileri…

Tamron Görüntü Ustaları programında yer alan fotoğrafçı Uğurhan Betin, Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD ve Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD objektifleri Kaş'ta test etti.

Tamron 70-200mm f/2.8 Di SP LD IF
Tamron’dan 5 milyon başarısı!
Tamron’dan MFT aynasızlara özel objektif

Yazı ve Fotoğraflar: Uğurhan Betin

Akdeniz’den esen ılık rüzgarların eşliğinde, müzikli akşamların sahil kasabası Kaş… Kristal mavi suları, antik şehirleri ve akşamları dolup taşan balık restoranlarıyla her zaman cazibesini korumuştur.

UGB 6164 2 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Kaş çevresinde birçok antik şehri barındırır, bunlardan bazılarının isimleri Istlada, Apollonia, İsinda ve Kyaenai’dir. Ama en bilineni Antiphellos’dur. Çevredeki antik yerleşimlere bakılırsa Kaş’ın geçmişi M.Ö. 300 yıllarına kadar uzanır. Kaşın bilinen en meşhur antik anıtı merkezdeki uzun çarşının sonunda bulunan lahittir. Lykia’lılara ait olan bu lahidin üstündeki yazılar bugün okunmaz durumda olduğundan tam olarak kim adına yapıldığı bilinmemektedir. Bilinen ikinci antik yapısı da kasabanın batısında Çukurbağ yarımadası yolunun üzerinde bulunan Antik Tiyatrodur. Tiyatro M.Ö IV. yüzyıldan kalma Likyalılar tarafından yapılmıştır.

UGB 6168 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Kaş’ı ilginç kılan özelliklerinden biride  2 km açığındaki Yunanistan’a bağlı  Meis Adası’dır. Tekneyle 20 dakika mesafedeki bu adaya cebinizde pasaportunuz hazırsa gitmek çok kolaydır. Meis Adası bozulmamış mimarisi ve sokaklarıyla günübirlik turistler için ideal bir konaklama yeridir. Pussuz rüzgarlı günlerde Meis’teki evleri seçmek çok kolaydır. Pazarın kurulduğu günlerde Meis’te yaşayanlar alışveriş için günü birlik Kaş’a gelir.

UGB 6630 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Çevresindeki sık yamaçlardan dolayı yapılaşma yıllardır ilerleyememiş bu sayede küçük ve samimi bir kasaba olarak kalmıştır. Ancak son yıllarda inşaat sektöründeki gelişmelerle birlikte yamaçlar inşaat ve yollarla dolmuş dokusu kısmen bozulmuştur. Bir önlem alınmaz ise şimdiden kaybetmeye başlamış olduğu görselliğini tamamen yitirebilir.

UGB 5977 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Nisan ayında bir araştırma için gittiğim Kaş’ta fotoğraf çekmek için yanımda sonuçlarını çok merak ettiğim Tamron’un 2 objektifini götürdüm. Bunlardan biri çok uzakları hemen önümdeymiş gibi yakınıma getiren Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD, diğeri ise dar alanlarda keskin ve geniş görüntü açıları elde etmemi sağlayan Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD oldu.

Tamron 150 600mm - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…

Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD

Balkonumdan Meis Adası muhteşem göründüğünden sahile inmeden terasımdan çekmeye karar verdim. Öğleden sonrasında güneş sağ ön noktamda kaldığından ve denizdeki buharlanma arttığından pus çok abartılı seviyelere çıkmıştı. Puslu havalarda ters ışık teknik olarak yoğunluk etkisini çok daha arttırır ve net, keskin fotoğraflar çekilmesini imkansız hale getirebilir. Eğer amacınız sisler içinde gölgeler ve siluetler çekmekse o zaman ters ışık kullanmak daha doğru olabilir. Benim amacım net ve keskin görüntü elde etmek olduğundan sabah saatini tercih etmem gerekti.

UGB 6057 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Nisan ayında sabahları daha serin olduğu ve buharlaşma en az düzeye indiğinden sabah Meis’deki evler çok net seçilmekteydi. Tamron SP 150-600mm ile adadaki evleri çektiğimde tüm detaylar beklediğimden daha keskin ve net oldu. Havanın ve bu keskin objektifin verdiği imkanlarla dakikalar içinde sırf adayı değil çevredeki tekneleri ve yamaçtaki evleri de bir çırpıda çektim.

UGB 6606 - Tamron objektiflerle Kaş esintileri…Öğleden sonraları genellikle makineme Tamron SP 15-30mm takıp Kaş’ın dar sokaklarına daldım. Uzun çarşıyı, antik lahidi ve antik tiyatroyu çekmek için objektifimi yönelttiğimde dar alanlarda olmama rağmen geniş açının güzelliği burada kendini göstermiş, her şey objektifime sığmıştı. Tamron’un bu ödüllü objektifinde nerdeyse yok denecek kadar distorsiyon olması müthiş bir özellik. Genelde geniş açı objektiflerde köşelerde oluşan kromatik sapma sıfır noktasında… Hava Nisan ayının ılık rüzgarlarıyla bu kadar güzelken yatay akşam üstü ışığıyla coştukça coşup kısa sürede kartımı Kaş görüntüleriyle doldurmayı başardım.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0