“İstanbul Fotoğraf Müzesi” Kadırga’da Açıldı

Fatih Belediyesi ile Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi; 19 Kasım 2011 Cumartesi günü Kadırga’daki binasında açıldı.

2015 giyilebilir cihazların yılı olacak
Prof. Sabit Kalfagil’i kaybettik
Canon’dan Başarılı Hikaye Anlatıcılarına 3 Farklı Burs

Fatih Belediyesi ile Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi; 19 Kasım 2011 Cumartesi günü Kadırga’daki binasında açıldı.

Türkiye’de fotoğraf sanatını desteklemek, dünyadaki yerini almasına katkıda bulunmak, her yaş ve kesimden yetenekli fotoğrafçıya görünürlük sağlarken fotoğraf izleyicisini yeni ve taze bakışlarla tanıştırmak, fotoğraf sanatını kullanarak geniş kitlelerde farkındalık yaratmak ve fotoğrafımızın görsel belleğini oluşturacak fotoğraf ve fotoğrafçıları bir araya getirmek misyonlarıyla Fatih Belediyesi’nin işbirliğiyle Fotoğraf Dostları Derneği tarafından kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi; koleksiyonları, sergileri, yayınları, fotoğraf arşivi, kütüphanesi, etkinlikleri ve fotoğraf sanatımızın gelişmesine yönelik proje ve eğitimleriyle İstanbul’a yepyeni bir kültür hizmeti sunacak.

ifm 1 300x300 - “İstanbul Fotoğraf Müzesi” Kadırga’da Açıldı

İstanbul’un tarihi çehresinde özel bir yeri olan, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde sarayların ve seçkin yerleşimin yer aldığı, Sultanahmet yakınındaki Kadırga semtinde bulanan müze; Fatih Belediyesi’nin Kadırga Kültür Merkezi binasında tahsis ettiği bin metre karelik bir alanda, beş fotoğraf galerisi, fotoğraf arşivi ve bir kütüphaneden oluşuyor. Uzun yıllardan beri fotoğrafçıların rüyası olan bu müze, Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetiliyor.

Klasikler Galerisi müze koleksiyonundaki fotoğraflarla oluşturulan sabit sergiye ev sahipliği yaparken diğer galeriler süreli sergilerle ülkemiz ve dünya fotoğrafından farklı örnekler sunuyor. Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Ustaları – İz Bırakanlar sergisi fotoğraf sanatımızın her alanında emek ve üretimleriyle iz bırakan, fotoğrafımızın öncü kuşağından, bir kısmı bugün artık aramızda bulunmayan bazı isimlerin müze koleksiyonunda yer alan eserlerinden oluşuyor.

ifm 7 - “İstanbul Fotoğraf Müzesi” Kadırga’da Açıldı

Müzenin ilk süreli sergileri ise; 200 fotoğraf ve fotoğrafçının yer aldığı Fotoğrafımızda Bugün – 2011 sergisi ile yayınlanmış fotoğraf kitaplarının sergilendiği Basılı Fotoğrafımız – Albümler sergisi.

Salı ve pazar günleri arasında açık olacak olan İstanbul Fotoğraf Müzesi 10:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzenin ziyaretçileri sergileri izlemenin yanı sıra müze arşivi ve kütüphanesinden de faydalanabilecekler.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Kâzım ZAİM 11 sene

    Sayın G.Ç..ye göre bendeniz,Cumhuriyet dönemi ustalarından ve iz bırakanlarından değilmişim..Ben de başka türlüsüne razı olmadım fotoğraflarımı geri aldım.Aynı durumda olan pekçok usta daha var.Ömrü hayatında Ara Güler-i,Sami Güner-i,Şahin Kaygun-u,Seyit Ali Ak-ı,Prof.Mehmet Bayhan-ı,İsa Çelik-i,üzen bu zat-ı muhterem tekdir ettiğim çabalarına rağmen beni de üzdü..Hakkın  hakkındaki kararı elbet tecelli edecektir.Allah ömür verirse göreceğiz..Göremessem vasiyetimdir ; SAKIN OLA BU MÜZEYE BENDEN NE BİR FOTOĞRAF NE BİR KİTAP NE DE BAŞKA BİR ŞEY VERİLEMEYE DOSTLAR.