2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Fotoğraf sektöründeki firmalar, rakiplerinden bir adım öne geçmek ve daha başarılı ürünlere sahip olmak için 2012 yılında da fazlaca çalıştı. Fotoğraf Bilgi Merkezi editörleri de sizler için 2012 yılında en dikkat çeken fotoğraf ürünlerini bir araya topladı.

Sony NEX-3N
2013’ün En Dikkat Çeken 5 Aynasız modeli
Tamron’dan MFT aynasızlara özel objektif

Fotoğraf sektöründeki firmalar, rakiplerinden bir adım öne geçmek ve daha başarılı ürünlere sahip olmak için 2012 yılında da fazlaca çalıştı. Yeni ürün grupları oluşturup daralan bazı pazarları canlandırmak isteyen üreticiler için en önemli alan şüphesiz aynasız fotoğraf makineleri (CSC) oldu.

Aynasız fotoğraf makinesi (CSC) pazarında 2013 yılında da ilginç yenilikler ve farklı ürünler görmeye devam edeceğiz. 2012 yılındaki dikkat çeken yeniliklerden biri de Canon ve Nikon’un orta seviyeli full frame DSLR makineleri oldu. Full frame sensöre sahip bir makine daha satışa sunuldu ki, bu Sony’nin kompakt sınıfta üretilen dünyanın ilk full frame makinesi oldu. 2012’de dikkati çeken ürünler sadece bunlarla sınırlı değil tabi ki…

Fotoğraf Bilgi Merkezi editörleri sizler için 2012 yılında en dikkat çeken fotoğraf ürünlerini inceledi ve işte sonuçlar:

kompakt2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Full frame kompakt: Sony tarafından üretilen, bir hayli ilginç ve yüksek fiyatıyla da dikkat çeken dünyanın ilk kompakt full frame makinesi Sony RX1 oldu.

Sağlam ve şık: Suya, toza, darbelere, soğuğa, yani tüm zorlu hava koşullarına karşı korumalı bir makine olan Pentax WG-2 GPS, farklı tasarımıyla da bizleri şaşırtan bir makine oldu.

dslr2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Orta seviye full frame DSLR: Canon ve Nikon, full frame makineye geçmek isteyenler için yeni modellerini 2012’de duyurdu. Gerek fiyat aralığı gerekse de teknik özellikleri ile yarı profesyonel kullanıcılara hitap eden Canon EOS 6D ve Nikon D600, 2012’nin fotoğrafçılık alanındaki yeniliklerinden sayılabilir.

Üst sınıf DSLR: 2012 yılında Canon ve Nikon rekabeti efsane ürünler tasarlanmasına da yardımcı oldu. Üst sınıf full frame DSLR makinelerden Canon EOS 5D MIII ve Nikon D800 kullanıcıları uzun süre tercih yapmakta zorlayan modeller oldu.

aynasizlar2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Aynasız fotoğraf makineleri (CSC): Canon uzun süredir kendisine yapılan baskılara daha fazla direnemedi ve ilk aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS M’i satışa sundu. Bu makine ile yeni bir objektif serisi de tasarlayan Canon, basit bir bayonet ile EOS serisindeki objektiflerin kullanılmasını da sağladı.

Samsung 2012 yılının sonlarına doğru büyük bir atak yaptı ve aynasız fotoğraf makineleri (CSC) pazarında ciddi bir oyuncu olmak istediğini Samsung NX20 modeli ile ispatladı.

Fujifilm üst seviyede aynasız fotoğraf makineleri tasarlamaya devam ederken, 2012’nin en dikkat çeken modellerinden biri kuşkusuz Fujifilm X-Pro1 oldu.

Yine bu alandaki en önemli oyunculardan biri olan Panasonic GH3 modeli ile profesyonel bir aynasızın nasıl olabileceğini de göstermiş oldu. Özellikle video kaydında son derece iddialı olan bu ürünle birlikte pek çok yeni objektif de satışa sunuldu.

Ülkemizdeki satış, pazarlama aktivitelerini ve işbirliklerini de genişleten Olympus PEN serisi ile özellikle Japonya’da büyük bir başarı yakaladı. 1970’lerdeki OM serisinden esinlenilerek yapılan Olympus OM-D E-M5 modeli ise tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Toza ve suya karşı güçlendirilen gövdesi ile en zor ortamlarda bile fotoğraf çekilmesine imkan veren bu makine, editörlerimizin ilk aklına gelen modellerden oldu.

leicagalaxy2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Bir garip Leica efsanesi: Leica’nın 2012 yılında satışa sunduğu bizce en ilginç makinesi Leica M-Monochrom oldu. Sadece siyah-beyaz fotoğraflar çekebilen bu farklı makine, tahmin edeceğiniz gibi fiyatıyla da fark yaratıyor.

SIM kart fotoğraf makinesine de girdi: Cep telefonları alanında hızla ilerleyen Samsung bu başarısını fotoğraf makineleriyle de birleştirmeye çalışıyor. 2012 yılının en farklı ürünlerinden biri de Samsung Galaxy Camera oldu. Makinedeki Android Jelly Bean işletim sisteminin güçlü performansı, 3G ve Wi-Fi özellikleriyle birleşerek çekilen fotoğrafların anında paylaşılmasını sağlıyor. Tek sorun, eğer 3G bağlantısını kullanmak isterseniz her ay ödeyeceğiniz fatura olabilir.

obj2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Objektifler: 2012, yeni objektifler konusunda çok iyi bir yıl oldu. Tüm büyük üreticiler gerek zoom gerekse de sabit odak uzaklıklı pek çok modelle fotoğraf severlerin karşısına çıktı. Burada onlarca iyi model seçebilirdik, ancak editörlerimizin özellikle dikkatini çeken bazı modelleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte 2012 yılında bizce en dikkat çeken objektifler: Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8, Sigma 35mm f/1.4 DG HSM, Tamron 24-70mm f/2.8 Di VC USD, Olympus M.Zuiko ED 75mm f/1.8.

yazici2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

Fotoğraf yazıcıları: Fotoğraf baskısı her zaman önemli olmuştur. Bu konuda 3-4 büyük firmanın iddialı yazıcıları varken, 2012’de duyurulan iki model özellikle fotoğraf severlerin dikkatini çekti. Bizce 2012’nin en dikkat çeken fotoğraf yazıcıları: Epson L800 ve Canon PIXMA Pro-1 oldu.

nokia 808 2012 - 2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri

41MP’lik cep telefonu: Cep telefonları ile hepimiz fotoğraf çekiyor ve paylaşıyoruz. Pek çok üretici firma daha kaliteli fotoğraf ve video deneyimi sağlamak için yeni ürünler tasarlıyor. 2012 yılında ortalama bir cep telefonu kullanıcısını memnun edebilecek seviyede kamera kalitesine sahip onlarca model duyuruldu. Fakat duyurulan bu modellerden sadece biri öne çıktı: Nokia PureView 808.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0