Olympus OM-D E-M1

Olympus yeni aynasız fotoğraf makinesi OM-D E-M1’i duyurdu. Küçük bir DSLR fotoğraf makinesi görünümündeki E-M1, 16 milyon piksellik micro four thirds boyutunda sensör kullanıyor ve yeni nesil TruePic VII görüntü işlemcisine sahip.

2013’ün En Dikkat Çeken 5 Aynasız modeli
2014’ün Dikkat Çeken Aynasızları
Olympus Gövde Kapağı Lens

Olympus yeni aynasız fotoğraf makinesi OM-D E-M1’i duyurdu. Küçük bir DSLR fotoğraf makinesi görünümündeki E-M1, 16 milyon piksellik micro four thirds boyutunda sensör kullanıyor ve yeni nesil TruePic VII görüntü işlemcisine sahip.

omdm1 - Olympus OM-D E-M1

Olympus’un gelmiş geçmiş en hızlı AF’si
Olympus, OM-D E-M1 çok hızlı otomatik odaklama yapabilen Dual Fast AF adında bir teknolojiye sahip. Bu sistem aynı zamanda bir adaptör kullanılarak four thirds uyumlu objektiflerle de çalışabiliyor. Makine hangi tip lens kullandığınızı algılar ve daha uygun AF teknolojisine – faz algılama veya kontrast AF’ye- otomatik olarak geçer. Four Thirds lensleri faz algılamayla çalışırken, Micro Four Thirds Kontrast AF kullanır. Her iki AF teknolojisi de seçilen 37 odak noktasından herhangi birine, örneğin ürküp kaçan atlar arasından tek bir aygıra veya otomatik olarak bütün bir sürüyü takip edecek şekilde 81 hedef alana kusursuz olarak odaklanabilmektedir.

OM-D E-M1 özellikle üç kilit, tamamlayıcı unsuru sayesinde beklentileri karşılayabiliyor. 63 lensli ve giderek gelişen Four Thirds ve Micro Four Thirds lens sistemi yeni bir 16 milyon piksel Live MOS sensörü ile güçlü TruePic görüntü işlemcisi serisinin yedinci neslini bir araya getiriyor. TruePic VII, takılı lensin cinsi ve diyafram açıklığıyla uyumlu bir biçimde işleyişi ayarlayarak her lensten en iyi fotoğraf görüntü kalitesini elde etmek için Yeni İnce Ayrıntı teknolojisini kullanmaktadır.

Olympus’ un gelmiş geçmiş en güçlü elektronik vizörü
Olympus yaratıcılığa tam yetki vermekte ve tipik bir DSLR’den yaklaşık 1.3x daha büyük, 1.48x tam büyültmeli yeni bir EVF şekliyle elektronik vizör tasarımında yeni bir çığır açmaktadır. 2,360,000- noktalı yüksek çözünürlüğü, DUAL FAST AF ve otomatik arka aydınlatma ayarına ilaveten; EVF, OM-D E-M1’e özgü yeni görünümüyle optik vizörlere üstünlük sağlamaktadır. HDR Önizleme Modu HDR görüntülerini çekim yapmadan önce EVF üzerinde ekrana yansıtmaya izin verir ve deklanşöre basmadan aynı denemeyi dört kilit ayarla yapabilirsiniz: görüntü oranı, büyültme, renk ve parlak nokta & gölge. OM-D E-M1 ayrıca, renk ayarlamak için yeni bir yöntem sunar. Grafik ya da sayı yerine, yeni geliştirilmiş Renk Yaratıcısı kameranın üzerindeki kadranı ince ayarlayarak renklerle içgüdüsel olarak oynamanızı sağlar. Canlı izlemeli (Live View) EVF üzerinde de sonucu gerçek zamanlı olarak kontrol edebilirsiniz. Zaman aralığı 29ms gibi çok cazip bir süredir ve insan gözü için çok hızlı olması nedeniyle hızlı hareket eden nesnelerle bile doğal bir hareket şeklinde sonuçlar ortaya çıkar.

5 eksenli görüntü sabitleme

Hibrit 5-eksenli Görüntü Sabitlemesi, yatay ve dikey sapmanın yanı sıra lensin ekseni etrafındaki hareketi ile alışıldık sağa-sola ve yukarı-aşağı hareketlerini sağlar. Bu da özellikle geniş zoom oranlarında net ve elle tutulur pozları yakalamayı dikkat çekici bir biçimde kolaylaştırır. Aslında, Hibrit IS öyle etkindir ki yapılan çekimleri vizörle veya LCD ile gerçek zamanlı olarak kolayca çerçeveleyerek, – büyük odak uzunluğuyla bile- ayaküstü, kelimenin tam anlamıyla titremesiz Full HD videolar kaydedebilirsiniz.  

Wi-Fi entegrasyonu
E-M1’in birçok diğer güçlü özellikleri arasında uygun bir akıllı telefonla çabuk ve basit haberleşmeye imkan veren dahili bir Wi-Fi’a sahip olması gelir. Seçilen fotoğrafları telefon aracılığıyla doğrudan internet sitelerine ve sosyal medyaya gönderebilir ve uzun pozlandırmalı çekimler sırasında kameraya dokunmaktan kaçınmak için uzaktan kumandalı olarak etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. Eşleme QR kodu aracılığıyla çabuk ve kolaydır. Telefonunuzun dokunmatik ekranına Canlı İzlemeli LCD’yi yansıtabilir, sonra da odaklanıp, Wi-Fi aracılığıyla (P, A, S, M modlarında) uzaktan doğrudan ekran üzerinden deklanşöre basabilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0