Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı Kuruldu

Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı geçtiğimiz günlerde yapılan bir tanıtım gecesi ile duyuruldu. Ara Güler’in kurucu başkanı olduğu vakıf, Onun fotoğraf arşivi başta olmak üzere yaşam felsefesi ve birikimlerini rehber edinerek bu değerli arşivin korunması, geliştirilmesi ve üzerinde araştırmalar yapılmasını hedefliyor.

Ara Güler Arşivi Doğuş Grubu’nda…
Bir sayfa daha kapandı!
2011 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi

Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı geçtiğimiz günlerde yapılan bir tanıtım gecesi ile duyuruldu. Ara Güler’in kurucu başkanı olduğu vakıf, Onun fotoğraf arşivi başta olmak üzere yaşam felsefesi ve birikimlerini rehber edinerek bu değerli arşivin korunması, geliştirilmesi ve üzerinde araştırmalar yapılmasını hedefliyor. Aynı zamanda Türkiye’de fotoğrafçılığın ve görsel haberciliğin gelişimi için de projeler üretmeyi planlıyor.

araguler vakif - Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı Kuruldu

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve sunuculuğunu Tuba Ünsal yaptığı gece, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ve Cihan Ünal’ın seslendirdiği “An’ların Ara’sı” kısa filminin gösterilmesi ile başladı. Ardından kürsüye gelen Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, öncelikle vakfın kuruluşu nedeniyle Ara Güler ve konuklarını ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu, Ara Güler’in zamanın tanığı bir fotomuhabiri olarak yarım yüzyılı aşkın bir süredir karelerinde insanlığı anlattığını belirtti. Ara Güler’e “İstanbul’un gözü” diyerek hitap eden Bili, İstanbul’un belleğini biraz da Güler’e borçlu olduğunu belirtti.

Büyükelçi’nin konuşmasından sonra söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan da Ara Güler’in Türkiye için önemli bir değer olduğunu, kurulmuş olan bu vakfın Ara Güler’in birikimini geleceğe taşımak yönünde atılan önemli bir adım olduğunu belirterek şahsının ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu vakfın gelişmesi ve yeni projeler üretmesi için her zaman destekçisi olacağını sözlerine ekledi.

Programın sonunda Banu Güven’in Ara Güler ile yaptığı karşılıklı söyleşi konuklar tarafından da ilgi ile takip edildi. Bu sohbette vakfın kuruluşunun onun için birinci öneminin arşivine sahip çıkacak bir kurumu geride bırakması olduğunu belirten Ara Güler ileride destekçi üyelerinin de katkılarıyla bir de Ara Güler Müzesi açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0