Bir garip test yaptık!

Bir garip test yaptık!

Bugüne kadar yüzlerce değişik test yapmışızdır. Bunların bir kısmını dergilerde ve web sitelerinde paylaştık. Ancak bu yaptığımızı sanırım bizden başka pek kimse yapmamıştır. Ne mi yaptık? Aynı ışık şartlarında ve profesyonel bir stüdyo ortamında aynı konunun fotoğrafını farklı makinelerle çektik, iPhone dahil 9 farklı fotoğraf makinesi kullandık.

Sinarback eXact
Bir kamyon çekiminin kamera arkası
Phase One IQ180’e Çin İşkencesi

Yazı: Ömer Serkan Bakır – Fotoğraflar: Fethi İzan

Bugüne kadar yüzlerce değişik test yapmışızdır. Bunların bir kısmını dergilerde ve web sitelerinde paylaştık. Ancak bu yaptığımızı sanırım bizden başka pek kimse yapmamıştır. Ne mi yaptık? Herkesin elinde iPhone’larla sağı solu çektiğini ve bunları paylaştığını gördükçe bir fikir gelişti. Esas çıkış noktamız bir iPhone oldu. Sonra dedik ki, aynı ışık şartlarında ve profesyonel bir stüdyo ortamında aynı konunun fotoğrafını farklı makinelerle çekelim. iPhone dahil 9 farklı fotoğraf makinesi belirledik.

İşte bu noktadan sonra hemen sevgili Fethi İzan devreye girdi ve PBlok adındaki stüdyosunda bir dizi çekim yaptık. Kullandığımız fotoğraf makinelerinin adını vermek istemiyorum. Ancak sıralamayı şöyle anlatabilirim. En küçük sensör boyutundan en büyük sensör boyutuna kadar bir dizi makine kullandık. Esas kriterimiz bu oldu.

cekim plani1 - Bir garip test yaptık!

iPhone dahil 9 farklı makine kullandık

Çıkış fikrimiz bir iPhone olduğu için onun adını telaffuz edebiliyorum. Önce uzunca bir set kurulumu süreci oldu. Kullanılacak malzemeler, objeler belirlendi. Tabi fotoğrafı çeken kişi Fethi İzan olunca bu kurgunun hazırlanması, ışıkların düzeni vs derken birkaç saat geçti bile…

İlk kareyi bir iPhone4 (001) ile çektik. Sonra sıralama şöyle oldu: Kompakt fotoğraf makinesi (002), sensörü biraz daha büyük olan yine bir kompakt makine (003), sensör boyutu küçük yeni bir aynasız fotoğraf makinesi (004), micro four thirds boyutunda yeni bir aynasız makine (005), APS-C formatında aynasız makine (006), çarpanlı bir DSLR (007), full frame DSLR (008) ve orta format bir dijital back (009).

Her makine ile çekimleri mümkün olduğunca aynı açıdan, aynı diyafram değeri ile ve aynı odak uzaklığı ile yapmaya çalıştık. Arada bazı açı farkları olabilir tabi… Netlik ortadaki elmaya yapıldı. ISO 100-200 değerleri, WB için ise otomatik mod seçildi ve diyafram değeri f/8 kullanıldı.

9 farklı makine, 9 farklı sensör boyutu…

Gelelim bu garip testin sonuç kısmına. Tüm bu çekimlerden sonra tabi birkaç ilginç sonuç ortaya çıktı. Sadece bilgisayar ekranında bakılınca, örneğin bir web sitesi için tüm bu 9 farklı makine ile yapılan çekimler kullanılabilir gibi gözüküyor. Hepsinin uzun kenarını 20cm yapınca aralarında çok az fark görülebiliyor. En büyük farklar ise, doygunluk ve renk sapmaları oluyor. Eğer bir web sitesi için en çok 20cm büyüklüğünde bir fotoğraf kullanılacaksa, bu biraz şaşırtıcı olsa da bir cep telefonu olan iPhone ile çekilen fotoğrafla, bir DSLR ya da dijital back ile çekilen fotoğraf arasında hemen hemen hiç fark yok gibi. Yine de dikkat, “hemen hemen” diyoruz! Bu ilk adım…

Peki, fark nerede başlıyor? Çektiğimiz fotoğrafları büyüterek incelemeye başladığımızda tabi farklar hemen ortaya çıkıyor. Tahmin edeceğiniz gibi küçük sensörlü makineler ve tabi ki iPhone ile çekilen fotoğraflar büyütüldüğü zaman detay kayıpları başlıyor. Parlak yerlerdeki detaysızlıklar artıyor. Biraz önce tüm çekilen fotoğrafları 20cm yapıp bilgisayar ya da bir tablet üzerinde bakınca hemen hemen fark yok dediğimiz konu bir anda değişiyor. Neyse ki 600 dolarlık bir telefon ya da fotoğraf makinesi ile binlerce dolarlık full frame bir DSLR ve yaklaşık 20bin dolarlık dijital back arasındaki fark böylece ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, eğer iPhone ile güzel fotoğraflar çekip size gösteren ve binlerce dolarlık fotoğraf makinelerinizi sorgulamanızı sağlayan, sinirinizi bozan bir arkadaşınız varsa bu testi gösterebilirsiniz.

001 - Bir garip test yaptık!

002 - Bir garip test yaptık!

003 - Bir garip test yaptık!

004 - Bir garip test yaptık!

005 - Bir garip test yaptık!

006 - Bir garip test yaptık!

007 - Bir garip test yaptık!

008 - Bir garip test yaptık!

009 - Bir garip test yaptık!

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 4
  • Teşekkürler OSB buna gercekten ihtiyac vardı. Yüz yüze görüştüğümüzde makine markalarını da öğrenmek isterim. Sevgiler. Nadir Ede

  • ywzckr 12 yıl

    Çok güzel bi çalışma olmuş elinize sağlık. En azından iphone 4s kullansaydınız 🙂 Ama telefon ile fotoğraf makinalarını detayda kıyaslamak pek mantıklı gelmedi bana. keşke birde çekilen fotoğraf karelerini paylaşsaydınız okuycularda daha mantıklı bir kıyas yapabilirdi. Saygılarımla.

  • almrtnl 12 yıl

    Arastırma ve test guzl bır konu yalnız: Ben 001 adlı fotografa baktığımda netlik kaybı goruyorum. fotografın nasıl aynı oldugunu soyluyorsunuz

    • 001 ve diğer fotoğraflar genel kadrajdan büyütülerek alınmış bir detay. Bu yüzden tabi ki 001 diğerlerine göre daha kötü görünüyor. Ancak detay alınmadan genel fotoğrafı 15-20cm yapıp karşılaştırdığınızda diğerleri ile arasında pek fark görükmüyor.