Dijital Negatif: DNG Format

Dijital Negatif: DNG Format

Fotoğraflarımızı genellikle JPEG formatta çekiyoruz. Bazen de, farklı nedenlerle RAW ya da TIFF format ile çekim yapıyoruz. Benim DNG ile tanışmam iki sene kadar önce D700 ile fotoğraf çekmeye başlamam ile oldu. O zaman CS3 kullanıyordum, çekimleri tamamlayıp bilgisayar başına oturdum. O da ne! CS3, RAW dosyalarını tanıyıp açamıyor!

Adobe Photoshop Lightroom 4 kullanıma hazır
Photoshop CS 5.5 kitabı çıktı
iPad için Photoshop Touch

Yazar: Gökhan Korkmazgil

Fotoğraflarımızı genellikle JPEG formatta çekiyoruz. Bazen de, farklı nedenlerle RAW ya da TIFF format ile çekim yapıyoruz. Benim DNG ile tanışmam iki sene kadar önce D700 ile fotoğraf çekmeye başlamam ile oldu. O zaman CS3 kullanıyordum, çekimleri tamamlayıp bilgisayar başına oturdum. O da ne! CS3, RAW dosyalarını tanıyıp açamıyor! “Bacak kadar” Picasa bile D700 RAW’larını görüyor, koskoca CS3 “tanıyamadım” diyor. Hemen çözüm araştırmaya koyuldum. Adobe Camera RAW için uyumluluk dosyası bulup çalıştırmam gerekti.

DNG - Dijital Negatif: DNG Format

Tüm DSLR’ler ve birçok kompakt fotoğraf makinesi RAW formatta çekim yapma özelliğine sahip. Kısaca ele alırsak; çekimden sonra bilgisayar başında fotoğraf iyileştirme çalışması yapmak istiyorsak, ya da fotoğraflarımızı kayıpsız olarak arşivlemek istiyorsak RAW format çekim yapıyoruz. Fakat JPEG ya da TIFF fotoğraflara benzemeyen biçimde, RAW dosyaları evrensel değil. Yani, farklı marka fotoğraf makinelerinin ürettiği RAW dosyaları aynı standart içinde yer almıyor. Hatta bir markanın farklı modelleri bile aynı standart RAW dosyasını üretmiyor. Yeni bir model çıktığında, fotoğraf ve makine teknolojisindeki yeni gelişmelere koşut olarak RAW dosyası içinde daha fazla ve farklı bilgiler depolamak gerektiğinden öncülü ile tam uyumlu olmayan yeni tipte bir RAW dosyası ortaya çıkıyor. Böylece, eğer yeni bir makine aldıysanız, RAW dosyasını açabilmek için ya fotoğraf makinesinin sağladığı yazılımı kullanmak zorundasınız ya da elinizdeki yazılımlara plug-in eklemeleri yapmak durumunda kalıyorsunuz. Başka bir yol da, elinizdeki görüntü işleme programlarının yeni makinenizin RAW dosyasını destekleyen yeni versiyonlarını beklemek. Nereden baksanız tatsız bir süreç.

DNG1 - Dijital Negatif: DNG Format

Dijital Negatif (DNG), bu sıkıntılı açmazı çözmek için devreye sokulmuş bir sistem. DNG Sistem, Adobe tarafından RAW yerine kullanılabilecek evrensel bir standart. Başka bir tanımla DNG, dijital fotoğraf makinelerinde kullanılmak üzere Adobe firması tarafından geliştirilen açık bir sayısal görüntü biçimi. Bugün için yaklaşık 300 kadar farklı RAW dosya biçiminin var olması, belirli bir standardın sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Üstelik bugün için RAW dosyanızı bir şekilde açıp işleyebiliyor olabilirsiniz, ancak arşivleme ve saklama işlemleri göz önüne alındığında, ileride bir zamanda RAW dosyalarınızın o zamanın yazılımları tarafından desteklenmiyor olabileceği ne kadar ürkütücü değil mi? Kalıcı ve evrensel uyumluluk gösteren bir standart, böyle bir kabusu da bizden uzak tutardı.

dng karma - Dijital Negatif: DNG Format

Bugün için Adobe firmasına ait görüntü işleme yazılımları ve GIMP gibi iyi bilinen bazı programlar DNG formatı tanıyıp işleyebiliyorlar. DNG dosya biçimi, giderek artan sayıda fotoğraf makinesi üreticisi tarafından kabul görmekte ve doğrudan DNG desteği sunan fotoğraf makineleri üretilmekte. Ortak bir biçim olan DNG'ye çevirerek saklama, pek çok yeni dijital fotoğraf makinesinde uygulanmaya başlanan bir yöntemdir. Samsung, Pentax, Hasselblad, Ricoh, Casio, Leica şimdiden DNG destekli ürünler ile piyasada yer almaktadır.  Makineniz DNG dosya biçimi ile uyumlu değilse, Adobe DNG Converter programı yardımınıza yetişir. Adobe DNG Converter, 300'den fazla fotoğraf makinesi tarafından oluşturulan dosyaları DNG'ye dönüştüren, fotoğraf makinenize özgü RAW dosyalarını daha evrensel bir DNG dosya biçimine kolaylıkla dönüştürmenizi sağlayan ücretsiz bir yardımcı programdır. 53,7 MB boyutlu ve Adobe sitesinden ücretsiz indirilebilen bu dönüştürücü ile DNG dünyasına adım atabilirsiniz. Böylelikle kullanmakta olduğunuz Photoshop gibi programlar, sizin onları güncellemek için uğraşmanıza gerek kalmadan RAW dosyalarınızı derhal tanıyabilecektir. Makineniz ile verilen yazılımları araya sokmadan RAW dosyalarınızı düzenleyebileceksiniz. Dahası, arşivlemek ve saklamak için elinizde evrensel uyumluluğa sahip dijital negatifleriniz olacaktır. Bir zaman geldiğinde yazılım üreticileri bu kadar çok sayıda farklı RAW formatından bazılarını artık desteklemeyi bıraktıklarında ne yapacağınızı düşünmenize de gerek kalmamış olur. Bu açıdan bakıldığında DNG sistem, ileriye dönük kaygıların giderilebildiği önemli bir çözüm olarak karşımızda duruyor.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0