Efsane ülke: Vietnam

Efsane ülke: Vietnam

Vietnam, binlerce yıllık derin bir tarihe, müthiş bir coğrafyaya ve uzun süren savaş yılları nedeniyle de pek çok acıya ev sahipliği yapan büyüleyici bir ülke.

Takipçilerimize Prontotour’dan %40’a varan indirimler
Sokak Gurmeleri İş Başında
Mehmet Turgut ile Nepal&Tibet Turu

Cu Chi Tünelleri ve Savaşın İzleri

Sabah erkenden savaşı Amerikan askerlerine dar eden ünlü Cu Chi tünellerini görmeye gidiyoruz. Burası şehir merkezinden yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Amerikan savaşı sırasında Vietkong’lar Cu Chi ormanında oluşturdukları yüzlerce kilometre uzunluğundaki bu tünellerde hem yaşamış hem de zor şartlara rağmen Amerikan askerlerine tahmin edilenden çok daha fazla kayıp verdirmiş. Savaş sırasında B52 bombardıman uçaklarının sıkça vurduğu tünellerin kimisi şans eseri kurtulmuş. Kimileri ise onlarca metre derinliğe indiği için hasar almamış. Tüneller oldukça dar… Bırakın ayakta yürümeyi eğilerek bile zor geçebiliyorsunuz.

010a RX1A1904

Cu Chi tünellerini bugün binlerce turist görmeye geliyor

Burada gizli geçitleri, tuzakları, el yapımı silahları inceledikten sonra silah seslerinin geldiği yere doğru gittik. Özel olarak hazırlanan poligonda, savaş sırasında kullanılan M16, AK47, M60 gibi daha pek çok değişik silahla ve gerçek mermiler kullanarak atış yapabiliyorsunuz. Turistlerin bir hayli ilgisini çeken poligonda mermi başına ücret ödeniyor, bir mermi yaklaşık 1 dolar. Tünelleri, yaşananları ve savaşın en acımasız gerçekliğini burada görmek mümkün. İsterseniz savaşı anlatan kısa videoları da yine burada izleyebiliyorsunuz.

Sayfalar

1 2 3 4

YORUMLAR

WORDPRESS: 0