Eski fotoğraflarınıza hayat verin!

Son yıllarda giderek önemini yitiriyor gibi gözükse de film tarayıcıları eski arşivlerimizi hayata döndürmemiz için halen önemini koruyor. Sayıları azalsa da birçok firma halen tarayıcı üretimine devam ediyor. Ülkemizde de satılan Plustek OpticFilm 7600i Ai, film tarayıcıları içerisinde önemli ürünlerden biri.

İnceleme: ViewSonic Notas Grafik Tablet
İnceleme: Asus PA27AC 27” ProArt Monitör
İnceleme: Acer Swift 5

Plustek OpticFilm 7600i Ai Film Tarayıcı

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Geçenlerde hard disklerde bulunan fotoğraf arşivimde bir fotoğraf arıyordum. Uzunca bir süre aradım ve bulamadım. Ama öyle bir fotoğraf çektiğimi hatırlıyordum. “Nasıl olur?” diye kendi kendime söylenirken, bir anda o fotoğrafın dijital olarak çekilmediğini ve olsa olsa dia arşivinde olabileceğini hatırladım. Daha sonra diaları sakladığım klasörler içerinde o fotoğrafı buldum. Ancak pek sevinemedim bile… Çünkü dia arşivine baktığımda unuttuğum yüzlerce güzel fotoğraf olduğunu gördüm. Dijital fotoğraf makineleri kullanmaya başladığımdan beri çok az sayıda fotoğrafımı tarayıp dijital hale getirebildiğimi bir kez daha üzülerek gördüm. Sanki dijital fotoğraf makineleri kullanmadan önce çektiğim binlerce, on binlerce fotoğraf yok gibiydi. Oysa dijitalden önce de bir hayat vardı!

Son yıllarda giderek önemini yitiriyor gibi gözükse de film tarayıcıları eski arşivlerimizi hayata döndürmemiz için halen önemini koruyor. Sayıları azalsa da birçok firma halen tarayıcı üretimine devam ediyor. Ülkemizde de satılan Plustek OpticFilm 7600i Ai, film tarayıcıları içerisinde önemli ürünlerden biri.

of7600i 09 - Eski fotoğraflarınıza hayat verin!

Hem PC Hem MAC Uyumlu

Plustek uzun süredir tarayıcı üretimi yapan ve onlarca modeli olan bir firma. 7600i Ai modeli de film tarayıcıları içerisindeki en üst modellerden biri. Hem PC hem MAC ortamında çalışabilmesi ise kullanıcılar için büyük bir avantaj. 7600i Ai modeli sadece 35mm film tarayabilen bir tarayıcı. İster negatif ister dia tarayabilen bu model ile filmlerinizi tek tek ya da şeritler halinde tarayabilirsiniz. Sadece 1,6 kg ağırlığında olan tarayıcıyı içerisinden çıkan şık taşıma çantası ile istediğiniz yere kolayca taşıyabilirsiniz.

SFast - Eski fotoğraflarınıza hayat verin!

Plustek OpticFilm 7600i Ai’nin maksimum optik çözünürlüğü 7200ppi. Bu yüksek değer kağıt üzerinde okunduğunda oldukça iddialı. Ancak tarama sonuçlarında bir kez daha görüyoruz ki her yazan değer pratikte bizi tatmin etmeyebiliyor.

24bit renk derinliği ile taranan bir dianın sıkıştırılmamış dosyası yaklaşık 210MB büyüklüğünde. Eğer 48bit renk derinliği ile taranırsa dosya boyutu yaklaşık 420MB oluyor. Bu bilgiler bize kısaca şunu gösteriyor ki, böyle büyük fotoğraf dosyaları işlemek için mutlaka hızlı bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Hızlı Kurulum ve Yazılımlar

Cihazı bilgisayara tanıtmanız ve kurulumu yapmanız oldukça kolay. Kutu içerisinden sürücü yazılımı ve diğer gerekli yazılımların olduğu iki CD çıkıyor. Ürün ile birlikte gelen yazılımlar ise şunlar: SilverFast iAI Studio Max, NewSoft PageManager, NewSoft ImageFolio ve Plustek Quick Scan.

7600i ai compare - Eski fotoğraflarınıza hayat verin!

QuickScan, hızlı ve kolay bir tarama yapmanız için kullanabileceğiniz bir yazılım ve aynı zamanda cihaz üzerindeki bir tuş. Burada fazla detayla uğraşmadan ancak gerekli ayarlamaları yaparak hızlı bir şekilde tarama yapabilirsiniz.

SilverFast ise daha detaylı taramalar yapabilmeniz için geliştirilmiş profesyonel bir yazılım. Ayarlama ve kontroller için çok daha fazla seçenek sunuluyor. Tarama seçenekleri arasında filmlerinizin üzerinde olabilecek toz ve çizikleri düzeltme seçeneğinizde (iSRD) mevcut. Tabi bu durumda tarama sürenizin bir hayli uzayacağını hatırlatmak gerek.

7600i Ai film tarayıcı, eski fotoğraf arşivinizi dijital hale getirmeniz için uygun bir seçenek olabilir. Toz ve çizik düzeltme işlemi önceki modellere daha daha başarılı. Tarama hızı sizi pek memnun etmeyebilir. Eğer yüzlerce diayı bir anda, bir çırpıda taramak gibi bir hayaliniz varsa bunu başka bahara ertelemeniz gerekebilir. Böyle bir tarayıcı satın aldığınızda biraz daha fazla zamana ihtiyacınız olacak. En iyisi arşivinizi kategorilere ayırın ve bunları belirli periyotlarla taramaya çalışın. Hatta kendinize yıllık bir plan yapın.

YORUMLAR

WORDPRESS: 3
  • Ümit Alper TÜMEN 13 yıl

    Merhaba;
    Fiyatı konusunda da bilgi var mı acaba?
    Teşekkürler,

  • çok pahalı imiş acaba ucuzu varmıdır