Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Araba fotoğrafları çekmek, reklam fotoğrafçılığında zor fakat en zevkli dallarından birisidir. Araba markaları, her sene yeni modeller veya mevcut modellerinin yeni versiyonlarını piyasaya sürmekte, reklamcılarda büyük bir rekabet içinde olan piyasada bu yeni modellerin, farklı tanıtım kampanyalarıyla satış grafiklerini yükseltmeye çalışmaktadır.

Apple dijital fotoğraf makinesi yaptı!
Photoshop mu? Estetik Operasyon mu?
Artistik Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Yazı ve Fotoğraflar: Fethi İzan

Araba fotoğrafları çekmek, reklam fotoğrafçılığında zor fakat en zevkli dallarından birisidir. Araba markaları, her sene yeni modeller veya mevcut modellerinin yeni versiyonlarını piyasaya sürmekte, reklamcılarda büyük bir rekabet içinde olan piyasada bu yeni modellerin, farklı tanıtım kampanyalarıyla satış grafiklerini yükseltmeye çalışmaktadır.

Türkiye’de de üretim yapan Hyundai, orta ölçekli ailelere ve gençlere yönelik geliştirdiği yeni modeli Matrix’i (*) geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdü. Reklam ajansı Lowe’ın, bu model için hazırladığı tanıtım kampanyasında, basın ve açık hava ilanlarında kullanmak üzere yeni fotoğraf çekimlerini birlikte gerçekleştirmek istediklerini belirten davetini aldım. Ajansta yaratıcı, müşteri ve prodüksiyon ekipleriyle yaptığımız görüşmelerde çekimler için strateji ve zamanlama belirlendi. Arabanın farklı açılardan fotoğraflarının yanı sıra, bir ailenin arabayla bir seyahat hazırlığı içinde olduğu görüntüsünün kullanılmak istendiği belirtildi.

1 Ana fotograf - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Prodüksiyon ekibimizle, kısa sürede çekimler için kullanılacak platoyu ve çekim ekibini ve kullanılacak oyuncuları belirledik. Aile fotoğrafı için kullanılacak mekanın araştırmasına başlandı. Bir süre sonra Hidiv Kasrı yakınlarında tam istediğimiz gibi bir mekan bulundu.

2 platoda - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Çekim için belirlediğimiz program; önce uygun saatte gerçek mekanda araba ile birlikte mekanı çekmek, daha sonra platoda arabayı aynı açıda ve aynı ışık koşullarında oyuncularla beraber çekmek ve sonrasında sistem çalışması ile bu görüntüleri birleştirmekti.

3 mekanda - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Çekimi bu şekilde yapma nedenlerimiz ise, araba üzerine düşen ışığın kontrol altında tutulması gerektiği, çekimin hazırlık, oyuncuların düzenlenmesi ve alternatifleri dolayısıyla uzun bir süreye ihtiyacımız olması, bu süre zarfında güneş ışıklarının kontrol altında tutulamaması sayılabilir.

4 taslak - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Çekimin 1. aşaması, belirlenen mekanda araba ile bütün bir gün sürerek gerçekleştirildi, burada arabanın mekanda beraber çekilmesinin nedeni ise, arabaya düşen çevrenin yansımasını ve camın arkasındaki görüntüleri fotoğrafta kullanmak istememizden dolayıdır.

6 platoda test cekim - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Çekimin 2. aşamasında ise, belirlediğimiz platoda, önce arabanın üzerine uygun ışığı hazırlayıp sonra oyuncuları ve kullanılan aksesuarları yerleştirerek çekimi tamamladık. Bütün gün süren bu çekimden sonra sistem çalışmasıyla görüntüleri birleştirip, diğer rötuşlarla fotoğraf son halini aldı.

* Bu yazı Ekim-Kasım 2007 tarihinde Fotoğraf Dergisi’nde yayınlanmıştır.

5 cekim ekibi - Fotoğraf Arkası: Hyundai-Matrix Aile

Hyundai-Matrix “Aile Fotografı” çekim künyesi:

Reklam Veren: Hyundai

Reklam Ajansı: Lowe

Kullanım Alanı: Outdoor, Gazete, Dergi ilanı

Sanat Yönetmeni: Tolga Öztürk

Reklam Yazarı: Evrim Ünal

Müşteri Direktörü: Sedef Türkmen

Müşteri Temsilcisi: Selen Tuncer, İrem Akbaşak

Ajans Prodüktörü: Hülya Toptaş, Meltem Köse

Prodüksiyon: Sena Alpsan

Fotograf Asistanı: Emre Yılmaz, Hazel Tuncer

Sistem Çalışması: Peri Çiçek

Kamera: Canon EOS1 Ds MarkII

Objektif: Canon EF 24-70mm f/2.8L USM AF

Çekim Pozu:  Dış (1/80, f10) Plato (1/8, f6.3)

Işık: Gün ışığı ve toplam 40 Kw tungsten film ışığı

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0