Güneydoğu Asya’nın Kalbinde: Malezya

Güneydoğu Asya’nın Kalbinde: Malezya

Sizleri Güneydoğu Asya’nın kalbinde stratejik konuma sahip, dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Malezya’ya götürmek, biraz olsun bu ülkenin öne çıkan özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Pandemiyle Birlikte Değişen Seyahat Trendleri
Hindistan “Başka Bir Dünya”
2015’in En Gözde Destinasyonları

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Sizleri Güneydoğu Asya’nın kalbinde stratejik konuma sahip, dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Malezya’ya götürmek, biraz olsun bu ülkenin öne çıkan özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Malezya’ya geçtiğimiz Nisan ayında Prontotour, THY ve Malezya Turizm Ofisi işbirliği ile gerçekleştirilen bir basın gezisi için davet edildim.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a ülkemizden en kolay ve konforlu ulaşım şekli Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları… Uçuşlar yaklaşık 10 saat sürüyor. Ancak THY konforu ve imkanları ile inanın bu süreyi çok rahat geçirebiliyorsunuz.

SAM 0183 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

7 günlük yoğun bir gezi

Malezya gezi programımız biraz yoğundu. 7 günlük gezimiz esnasında pek çok ilginç bölgeyi ziyaret ettik. Öncelikli durağımız Kuala Lumpur oldu. Burası hem Malezya’nın hem de bulunduğu bölgenin en canlı şehirlerinden biri. Şehrin eski ve yeniyi birleştirici özelliği keyifli bir kontrast oluşturuyor. Simgesel gökdelenleri, eğlence seçenekleri, turistik mekanları ve kapsamlı ulaşım sistemi burayı gezmeye gelen turistler için oldukça çekici. Peki, fotoğraf severler için nasıl bir şehir diye soracak olursanız, inanın bu şehirde geçireceğiniz günlerde sizleri mutlu edecek onlarca çekim noktası bulabilirsiniz. Buralardan tabi ki bahsedeceğim.

Kuala Lumpur’daki ilk durağımız şehrin dışındaki Sunway Lagoon Resert ve içerisindeki muhteşem Tema Parkı oldu. Burası eğlence ve adrenalin seven küçük büyük herkese hizmet veren bir tesis… İçerisinde dalga havuzu, çeşitli spor tesisleri, hayvanat bahçesi, çeşit çeşit su kaydırakları, korku tünelleri gibi pek çok eğlence aktivitesinin bulunduğu bir yer.

Daha sonraki rotamız Malezya’nın idari başkenti olarak bilinen Putrajaya oldu. Burada farklı tasarımlarla klasik mimari doku birleştirilerek göze hoş gelen pek çok mekan ortaya çıkarılmış. Güzel doğası, köprüleri ve sakinliği ile görülmesi gereken yerler arasında…

SAM 0264 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Langkawi’de iki gün

Ertesi gün Kuala Lumpur’dan kısa bir uçuşla, Malezya’nın kuzey batı kıyısındaki tropik adalar topluluğu olan Langkawi’ye gittik. Doğal güzellikleri, kumsalları, berrak suları, mağaraları ile Langkawi, hem dinlenmek hem de gezmek isteyenler için birçok alternatif sunuyor. Benim Langkawi’de en çok ilgimi çeken yerlerden biri Cable Car yani teleferik oldu. Gunung Mat Chincang dağının tepesine uzanan bu eğlenceli teleferik gezisi ile muhteşem manzaraları fotoğraflamak mümkün. Buranın en üst noktasına çıkıldığında Andaman Denizi ve Langkawi adalar topluluğunun inanılmaz görüntüleri ile baş başa kalıyorsunuz. Tabi biraz şansınız varsa hava güzel oluyor ve muhteşem fotoğraflar da çekebiliyorsunuz. Burada ilginç olan sadece bu seyir değil tabi ki… Cable Car, yaklaşık 920 metre uzunluğunda tek ipli ve en uzun serbest dönüş teleferiklerinden biri. Aynı zamanda 42 derecelik açısıyla yine dünyanın en dik teleferiklerinden…

Langkawi’de dalış meraklıları ve sualtı fotoğrafçıları için de birbirinden ilginç mekanlar bulunuyor. Ama benim gibi sadece su üstü ile yetinecekseniz, Kilim Geopark’ta Mangrove bot turu yapabilirsiniz. Bu tur ile ilginç doğa güzelliklerini görebilir, Langkawi’nin ünlü kartallarını fotoğraflayabilirsiniz. Tanjung Rhu’dan bot ile 30 dakika mesafede bulunan Gua Cherita’da mistik kaya oluşumları ve Mangrove ormanının kalbinde yer alan Gua Kelawar da bir başka ilginç mağara.

Langkawi’de yıllık sıcaklık ortalaması 24 ila 33 derece arasında değişiyor. Kasım-Aralık arası ise en kuru sezon. Size tavsiyem Malezya’ya giderseniz, Langkawi’nin gündüzleri güneş, geceleri sakinlik ve huzur dolu Pantai Kok, Cenang, Tengah, Datai ve Brau Bay kumsallarından en az birisinde kalın ve keyfini çıkarın.

SAM 0330 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Kuala Lumpur kaç günde gezilir?

Gezimizde iki gün Langkawi’de vakit geçirdikten sonra modern bir metropol Kuala Lumpur’a geri döndük. Kuala Lumpur pek çok gezide sadece 1-2 gün vakit ayrılan bir şehir. Ancak hakkını vererek gezmek, eğlenmek ve tabi fotoğraf çekmek isterseniz biraz daha fazla vakit ayırmakta fayda var. Kuala Lumpur dendiğinde ilk akla gelen ve artık dünyaca ünlü simgelerden biri haline gelen 451,9 metre yüksekliğindeki Petronas İkiz Kuleleri modern Malezya’nın en önemli ikonlarından biri. Bu kompleks, kongre merkezini, alış veriş merkezlerini, beş yıldızlı bir oteli ve şehir parkını barındırıyor. Burayı ziyaret ettiğinizde 41. kattaki bağlantı köprüsünü (Skybridge) gezebilir ve 86. kattaki gözlem noktasına çıkabilirsiniz. Buradaki tek sorun önünüzde sürekli camların olması. Fotoğraf çekebilmek için camsız bir bakış noktası ne yazık ki yok.

SAM 0628 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Üstten bir bakış: KL Kulesi

Size yine yüksek bir başka binadan daha bahsetmek istiyorum. Hem bu sefer önünüzde cam olmadan da şehir manzarası fotoğrafları çekebileceksiniz. KL Kulesi, ülkenin yine belirgin yapılarından biri. Bu telekomünikasyon kulesi dünyanın en uzun 7. kulesi. 421 metre yukarıdan Kuala Lumpur’u 360 derece izleyebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Size tavsiyem, bu kuleye gitmişken mutlaka “Atmosphere 360” adındaki dönen restoranda da bir yemek yiyin. Siz yemek yerken bulunduğunuz platform yavaşça döndüğü için karşınızdaki manzara da sürekli değişiyor.

SAM 0782 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Kuala Lumpur’dan diğer öneriler…

Kuala Lumpur’da sizlere mutlaka görmenizi önereceğim diğer yerlerden de kısaca bahsetmek istiyorum. Sultan Abdul Samad Binası, İngiliz döneminde yönetim binası olarak kullanılmış. 1897 yılında yapılmış ve Eyalet Sultanı’nın adını taşımakta. Zamanının en büyük binası olan bu yer günümüzde de Malezya’daki en güzel bina olarak anılıyor.

Çin Mahallesi (Chinatown), dükkanları, restoranları ve işporta satıcıları ile hareketli ve renkli bir yer. Özellikle gece gitmenizi tavsiye ederim. İlginç fotoğraflar çekebileceğinize eminim.

Küçük Hindistan (Little India) ise şehrin taşıma merkezi KL Central’dan birkaç dakika mesafede bulunan yine hareketli bir merkez. Süslü lamba direkleri, güzel bir çeşme ve eski binalar haricinde işportacılar, restoranlar ve diğer unsurlarla burayı ziyaret ederseniz kendinizi küçük Hindistan’da hissedebilirsiniz.

Masjid Negara veya Milli Camii Kuala Lumpur’daki en belirgin cami. Yıldız şeklindeki kubbesi ve 73 metre yükseklikteki minaresi görkemli bir şekilde göğe yükseliyor.

Bir tepecik üzerinde bulunan Masjid Wilayah Persekutan Camisi ise 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinden esinlenilerek yapılmış. Değişik ölçülerde 22 güzel kubbesi bulunuyor.

Bölgenin en ünlü Çin tapınağı olan Thean Hou Tapınağı’nın altın çatılı rölyefleri ve fener dizeleri oldukça güzel. İçinde Thean Hou’nun da bulunduğu üç görkemli heykel bulunuyor. Tapınak alanı içerisinde Çin zodyakının 12 hayvanının heykelleri de yer alıyor.

Aquaria KLCC, KL Kongre Merkezi’nin bodrum katındaki devasa bir akvaryum. Dünyanın en büyük akvaryumlarından olan burada dünyanın farklı yerlerinden 150 tür balık yaşıyor. Buranın en ilginç özelliklerinden biri ise, 90 metre uzunluğunda ve içerisinde yürüyen bantların bulunduğu tünel.

Kuala Lumpur Kuş Parkı, yaklaşık 85 dönümlük bir arazi üzerinde, 200 değişik türden 3000’den fazla kuşa ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük serbest uçuşlu kuş parkı olarak anılıyor. Yani kuş fotoğrafçılığına meraklı iseniz ancak bu işe fazla vakit ayıramıyorsanız burası tam size göre olabilir. Kuşlarla aynı ortamda olmak, hatta onları belirli yerlerde ellerinizle beslemek gerçekten çok keyifli…

SAM 0814 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Fotoğraf meraklıları için mutlaka görülmesi geren bir yerden bahsedeceğim. Şehrin biraz dışında kalan Batu Mağaraları kompleksi, antik bir Hindu tapınağını, büyük bir meydanı ve boyu 50 metreye yaklaşan dev bir Lord Murugan heykelini bir araya getiriyor. Bu ünlü mekân, her yıl düzenlenen Thaipusam festivali sırasında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. 272 katlı, masalsı merdiveni tırmanarak mağaralara ulaşılabiliyor. Ramayana Mağarasında ise Hindu destanlarındaki sahneleri çağrıştıran manzaraları konu edinen duvar resimlerini görebilirsiniz.

Melaka

Stratejik Malakka Boğazı boyunca yer alan Melaka, uzun zaman önemli bir ticaret üssü olmuş. Ülkenin tarihi ve kültürel mirasının doğum yeri olan Melaka’da, iyi korunmuş kalıntılar görülebilir. Tarihsel yapıların ötesinde doğal köy yerleşimleri ve zengin bir kültürel manzara görülebilir. Melaka’nın en önemli noktalarından biri Porta de Santiago. A’Famosa kalesinin 4 ana girişinden biri ve 1511 yılında Portekizli Amiral Alfonso d’Albuquergue tarafından yaptırılmış. Pembeye çalan kırmızı duvarları ile karakterize olan Stadhuys (Şehir Merkezi) bir zamanlar Hollandalı valiler ve görevlileri tarafından kurulan resmi bir ikametgah. 1645’te yapılan bina bugün Tarih ve Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor.

Melaka’ya Kuala Lumpur’dan uzun bir araba yolculuğu ile geldikten sonra oradaki turist yoğunluğu sizi şaşırtabilir. Hatta sıcakla karışınca ciddi bir bunalma da yaşayabilirsiniz. Sizi rahatlatacak şey ise Melaka nehir gezisi… Bu nehir gezisi sırasında güzel manzaranın tadını çıkarabilir, biraz dinlenebilir ve gerçek Melaka’nın nasıl bir yer olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Nehir gezisi eski ambarlar, eski dükkanlar, orijinal köprüler, Kampung Morten (geleneksel Malay köyü) ve tarihsel Melaka parçalarını görmenizi sağlıyor.

SAM 0717 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Macera Severler…

Malezya’nın 329,758 kilometre karelik toprak alanının yarısından fazlası tropikal yağmur ormanlarıdır. Barındırdığı egzotik ve soyu tükenme tehlikesi altındaki birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapar. Bugün Malezya tüm dünyada doğa merkezli aktivite ve eko turizm konusunda önemli destinasyonlardan biri olarak gösterilmektedir. Eğer gezinizi farklı aktivitelerle zenginleştirmek isterseniz Malezya’da ilginç seçenekler bulacağınıza eminim.

SAM 0386 - Güneydoğu Asya'nın Kalbinde: Malezya

Bunlara da bir göz atın!

Alışveriş

Bir geziyi sadece alış-veriş odaklı yapanları pek anlayamam. Ama gezdiğiniz yerlerden uygun fiyatlı bir takım şeyler almak isterseniz Malezya’da her bütçeye göre alış veriş seçenekleri mevcut. Kuala Lumpur’da oldukça lüks AVM’ler bulunuyor. Bir dikkat edeceğiniz şey ise sahte ürünler. Özellikle çok ucuz hafıza kartlarına dikkat edin!

Konaklama

Malezya rekabetçi fiyatlara sahip geniş bir yelpazede konaklama türlerine sahip. Uluslararası yıldızlı oteller, plaj resortları, dağ evleri, gençlik pansiyonları ve devremülk daireler mevcut konaklama türlerinden bazıları.

Elektrik

Malezya’da kullanılan elektrik 220-240 volt AC, standart 3 girişli prizler kullanılıyor. Yanınızda bir çevirici bulundurursanız iyi olur.

İklim

Malezya yıl boyunca sıcak olan tropik bir iklime sahip. Yıl içerisinde sıcaklık 21 ile 34 derece arasında değişiyor.

Para birimi

Malezya Ringgiti kullanılan para birimi ve kısaca RM olarak yazılıyor. 1 dolar 3,23 RM.

Vize

Türk vatandaşları en az altı aylık geçerliliği olan bir pasaportla vizesiz olarak seyahat edebilirler.

Yeme-içme

Malezya’da otantik yerel tatlardan uluslararası lezzetlere kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Geleneksel Malay mutfağı özelliğini bol baharat ve aromatik tatlardan alıyor. Diğer yandan hoş kokular vermesi için zencefil tomurcukları, yerel Pandanus bitkisi yaprakları ve kimyon gibi malzemeler kullanılıyor. Çok sevilen Malay yemekleri arasında nasi lemak, satay ve rendang bulunuyor.

Ulaşım

Malezya içerisinde düşük fiyatlı iç hat uçak biletleri bulabilirsiniz.Ayrıca etkin bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır. Kuala Lumpur’da ise metro, taksi ve otobüsler yoğun olarak kullanılabilir.

Özel Turlar

Prontotour, Türk Hava Yolları direkt uçuşları ile Malezya’ya kişiye özel tur paketleri düzenliyor. Kuala Lumpur, tropik Langkawi, Penang ve Sabah eyaletlerini keşfetmek için detaylı bilgiyi Prontotour’dan alabilirsiniz. www.prontotour.com

YORUMLAR

WORDPRESS: 0