Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Samsung, aynasız fotoğraf makinesi pazarında yakaladığı başarıyı NX30 ile devam ettiriyor. NX30, kullanıcıların gelişmiş özellikler, esneklik ve hızlı bağlantı ile anında yüksek kaliteli görüntüler yakalamasına ve paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir model. Biz de bu yeni modeli sizler için Malezya gezimizde test ettik.

Tamron 70-200mm f/2.8 Di SP LD IF
Panoramik Fotokitap
Pikselleri özgürleştirmek!

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Samsung, aynasız fotoğraf makinesi pazarında yakaladığı başarıyı NX30 ile devam ettiriyor. NX30, kullanıcıların gelişmiş özellikler, esneklik ve hızlı bağlantı ile anında yüksek kaliteli görüntüler yakalamasına ve paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir model. Biz de bu yeni modeli sizler için Malezya gezimizde test ettik. Gezi yazısını buradan okuyabilirsiniz: http://fotografbilgimerkezi.com/guneydogu-asyanin-kalbinde-malezya/.html

nx30advt - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Samsung NX30 tarz olarak küçültülmüş bir DSLR havasında. Bu görünüme, üzerinde pek çok kullanıcı için olmazsa olmazlardan elektronik bir vizör (EVF) bulunduğu için kavuşuyor. Birçok özelliği, bir yıl önce çıkan ve başarısı kanıtlanmış NX300 modeli ile benzer…NX30, 20.3 milyon piksellik APS-C boyutunda CMOS bir sensöre sahip.

NX30 01k - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Görüntü Kalitesi

Bir fotoğraf makinesinin özelliklerini konuşurken ilk önce baktığımız değerdir çözünürlük… NX30’da da NX300’de olduğu gibi 20.3 milyon piksellik bir sensör kullanılmış. Bu sensör, doğru renk değerlerini ve keskin detayları yüksek görüntü kalitesiyle sunuyor. Günümüzde sadece yüksek çözünürlük değerleri tek başına bir şey ifade etmiyor. İşin açıkçası 20 milyon piksellik bir çözünürlük değeri her ne çekerseniz çekin işinizi fazlasıyla görecektir. NX30, gerek sensör büyüklüğü gerekse de sunduğu çözünürlük değeri ile her seviyeden kullanıcıyı memnun edebilecek bir makine.

SAM 0799 - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Zor Işık Şartları

NX30, gelişmiş yeni nesil “DRIMeIV Görüntü İşlemcisi” ve güçlü “DSP” görüntü motoruna sahip. NX30’un ISO 100-25600 aralığındaki yüksek ışık hassasiyeti, düşük ışıklı ortamlarda da etkileyici görüntülerin elde edilmesini sağlarken, “OIS Duo” teknolojisi de hareket halindeyken çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor. Malezya gezimizde ben de farklı ISO değerlerinde makineyi denedim. Şunu söylemelim ki eskiden bu tarz bir makine ile ISO 800 değerinin üzerine çıkamazken, NX30 ile ISO 3200 değerine kadar sorunsuz bir görüntü kalitesi elde ettim. Makinenin sunduğu ISO 25600 değerini bir kenara koyarsak, zor durumlarda ISO 3200 değerinin üzerinde de çok sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

nx30 2kk - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Büyük çantalara veda!

Bir seyahate çıkarken en büyük sorunlardan biri de kocaman fotoğraf çantaları olur. Aynasız fotoğraf makinesi modellerinin çoğalması ile birçok kullanıcı artık o büyük fotoğraf çantalarını terk ettiler. Ben de bir haftalık bu Malezya seyahati için küçük bir fotoğraf çantası hazırladım. NX30 ve bir de 18-200mm objektif… Ancak uzun seyahatlerde ve sürekli çekimlerde gün içerisinde pilinizin bitebileceğini hatırlatmak isterim. Böyle durumlarda yanınızda mutlaka yedek bir pil bulundurun.

SAM 0532 - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Yeni Elektronik Vizör

Samsung'un hızı artıran ve doğru otomatik odaklamayı güçlendiren NX AF System II sistemine sahip olan NX30, hızlı hareket eden nesneler de dâhil olmak üzere, gündelik hayatın güzelliklerini kolaylıkla yakalamanıza yardımcı oluyor.

XGA, 2.359K nokta çözünürlük değerinde hareket ettirilebilir elektronik vizöre sahip olan NX30, farklı görüş açıları yakalamayı da oldukça kolay bir hale getiriyor. Kalabalığın görüntü alınmasını engellediği durumlarda ya da daha yaratıcı bir açı yakalanmak istendiğinde, 80 derece döndürülebilen bu vizör, farklı perspektiflerin yakalanmasını da kolaylaştırıyor. NX30’un her yöne hareket edebilen 3 inç Super Amoled dokunmatik ekranı da aynı şekilde daha esnek bir kullanım sağlıyor.

SAM 0497 - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Saniyede 9 kare…

NX30, 1/8000 saniyelik enstantane hızı ve saniyede 9 karelik (fps) sürekli çekim performansına sahip. Bu özelliği ile hızlı konuların fotoğrafları da kolayca yakalanabiliyor.

SAM 0473 - Samsung NX30’u Malezya’da Test Ettik

Akıllı Bağlantı: Tag&Go

Samsung’un “Smart Camera” teknolojisi ile üretilen NX30’un, NFC ve Wi-Fi gibi gelişmiş bağlantı özellikleri de ilgi çekici. “Tag&Go” özelliği, kullanıcıların tek dokunuşla karelerini anında ve hızla paylaşmalarını sağlarken, NX30’u NFC özelliğine sahip akıllı telefon ve tabletlerle de kolayca eşleştiriyor. NX30’un “Photo Beam” özelliği ile görseller, herhangi bir konfigürasyona gerek kalmaksızın sadece dokunarak akıllı telefon veya tablete yüklenebiliyor. Kullanıcılar, “MobileLink” ile tek seferde dört farklı akıllı cihaza gönderecekleri birden fazla görüntüyü seçebiliyor. “Otomatik paylaşım” özelliği ile çektiğiniz fotoğrafları anında akıllı telefon veya tabletinize aktarıyor ve “Mobil VizorPro” özelliğiyle NX30’un çekim ayarlarının akıllı telefondan yapılabilmesini sağlıyor. Yeni NX30’la enstantane ve diyafram açıklığı gibi manuel ayarlı uygulamak da mümkün.

Malezya Gezi Notları: http://fotografbilgimerkezi.com/guneydogu-asyanin-kalbinde-malezya/.html

YORUMLAR

WORDPRESS: 0