İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?

İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?

Reklamlarda, sosyal medyada, hayatımızın her noktasında sürekli yemek fotoğrafları görüyoruz. Yeme-içme sektörünün dünyanın dört bir yanında vazgeçilmez bir yükselişte olması yemeklerin görselliğini öne çıkarıyor.

Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”
Sosyal ağlarda yemek fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz?
Sokak Gurmeleri İş Başında

Reklamlarda, sosyal medyada, hayatımızın her noktasında sürekli yemek fotoğrafları görüyoruz. Yeme-içme sektörünün dünyanın dört bir yanında vazgeçilmez bir yükselişte olması yemeklerin görselliğini öne çıkarıyor. Etrafımızı çevreleyen yemek fotoğraflarının bazıları gerçekten o yemeği tatma isteği doğururken bazıları sadece gözümüze hoş görünüyor.

1464951252 Serina Tara  24  - İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?Yeme- içmeyi, mekanları gezmeyi sevenler ve yemek fotoğraflarına ilgi duyanlar için Yemek ve Gezi Fotoğrafçısı Serina Tara, güzel ve iyi fotoğraflanmış yemek karelerini fark etmenin yollarını paylaşıyor.

Yemeklerin şekline ve dokusuna uygun çekim açısı önemlidir

Yemeklerin şekline ve dokusuna en uygun açıdan fotoğraflarının çekilmesi yemeğin daha iyi yansıtılmasını sağlıyor. Örneğin, bazı yemekler makro çekim ister. Yemeğin bütününü görmek değil yemeğin belirli kesimlerini görmek yeterli oluyor. Kimi yemekler ise tepeden çekildiğinde güzel ve daha etkili görünüyor.

1464951102 Serina Tara  25  - İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?Her yemeğin bir hikayesi olmalı!

Yemeğin yanına konulan malzemelerin yemek ile uyumu iyi fotoğraf hakkında ipucu sunuyor. Yemeğin rengine uygun kullanılan peçeteler, arkasındaki fon renkleri veya yemeği daha net gösteren tabaklar, dikkat çeken yemek fotoğrafının olmazsa olmazıdır. Ayrıntılar, kadrajın belirleyicisidir.

Yemeğin lezzetini göstermek için kullandığımız tüm yardımcı malzemeler karenin hikayesini oluşturuyor. Fotoğrafta yemeğin arkasında duran birkaç bardak, büyük hasır servis tabağı, renkli vazolar ve benzeri küçük detaylar, hikayenin tamamlayıcı aksesuarlarına dönüşüyor. İyi bir fotoğraf kesinlikle güzel kurgulanmış bir hikayeyi yansıtıyor. Örneğin; bir kek ile dağınık tecrübesiz bir genç ev kadını imajı yaratabilirken yine aynı kekle çok şık gümüşler, porselenlerle mükemmel bir 5 çayı hikayesi oluşturabilirsiniz.

1464951320 Serina Tara  20  - İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?Doğru kadraj, oran ve ışık ile sonuç harika

Kadraj, kompozisyon ve ışık iyi bir fotoğrafın üç silahşörüdür. Yatay ve dikey olarak yemek fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken başlıca kadraj kuralları vardır. Çoğu zaman amaç her zaman dikkati yemek üzerine hatta tadılacak o ilk lokma üzerine çekmek oluyor. Destekleyen malzemelerle kompozisyon doğru seçilmiş kadrajla her detayı gerektiği kadar gösteriyor. Fotoğraf kurgusuna uygun seçilen ışık ve ışığın doğru kullanımı etkili fotoğrafların ilk bakışta anlamanızın en büyük yardımcısıdır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0