Sosyal ağlarda yemek fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz?

Sosyal ağlarda yemek fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz?

Instagram ve Facebook gibi sitelerde gördüğünüz birbirinden güzel yemek fotoğraflarının nasıl çekildiğini mi merak ediyorsunuz?

Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”
Sokak Gurmeleri İş Başında
İyi Yemek Fotoğrafı Nasıl Anlaşılır?

Yemek bloğu Cafe Fernando’nun yazarı Cenk Sönmezsoy, yemek fotoğrafçılığı için tüyolar veriyor. Caffè Nero’nun İlham Atölyesi’nde iyi bir yemek fotoğrafı çekmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Sönmezsoy’un tüyoları ile fotoğraflarınız Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde çok beğenilecek.

Instagram ve Facebook gibi sitelerde gördüğünüz birbirinden güzel yemek fotoğraflarının nasıl çekildiğini mi merak ediyorsunuz? Yemek tarifleri ve fotoğrafları beğenilen Sönmezsoy, ışığın geldiği açı, perspektif, fotoğrafta anlatılmak istenen duygu gibi konulara dikkat etmek gerektiğini söylüyor. Sönmezsoy’un tüyoları ile yemek fotoğraflarınız sosyal medyada daha çok ilgi çekecek.

CaffeNero 2 - Sosyal ağlarda yemek fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz?

* Yemek fotoğraflarında doğal ışığın yerini hiçbir şey tutamaz. Çektiğiniz yemeğin dokusunu ön plana çıkarmak ve fotoğrafa mümkün olduğunca üç boyutlu bir görünüm vermek için yemeği, ışık arkasından gelecek şekilde konumlandırın. Bol gölgeli, daha dramatik kareler için ise yemeği, ışık yandan gelecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Işık çok fazla ise, gölgeleri yumuşatmak için reflektör kullanabilirsiniz. Reflektörünüz yoksa beyaz tül bir perde de işinizi görecektir.

* Fotoğrafı çekmeden önce, kafanızda kısa bir hikaye yazın. “Yağmuru seyrederken dün yaptığım kekten tırtıklıyorum.” kadar basit bir hikaye de olabilir. Fotoğrafı çekerken de oluşturduğunuz kompozisyonda kullanacağınız öğeleri kurguladığınız hikayeye bağlı kalarak seçin.

* Çektiğiniz yemeğin en iştah açıcı noktasına odaklanın ve kareyi gereksiz öğelerle doldurmayın.

* Fiyonk atılmış üst üste kurabiyeler ve içinde tarçın olan her tatlının yanına iliştirilen iple bağlanmış tarçın çubukları gibi klişeleşmiş karelerden ve kurgulardan uzak durun.

CaffeNero2 - Sosyal ağlarda yemek fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz?

* İşleri doğal akışına bırakın. Isırılmış bir kek fotoğrafı çekiyorsanız, keki ısırılmış gibi kesmeye çalışmak yerine gerçekten ısırıp tabağa geri koyun.

* Açıyı çekeceğiniz yemeğe göre belirleyin. 45 derecelik bir açı, masada otururken yemeğe baktığımız açıya yakın olduğu için samimi bir his yaratır.

* Çektiğiniz yemek iştah açıcı bir renge ve dokuya sahip değilse, eğer uygunsa ince doğranmış otlarla renklendirebilir ya da daha dikkat çekici renklerde tabak ve örtüler kullanarak kareyi canlandırabilirsiniz.

Yeni Mesaj

YORUMLAR

WORDPRESS: 0