Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Bir DSLR gövdeyi çok büyük, ağır bulan, farklı objektifleri taşıma güçlüğüne katlanmak istemeyen kullanıcıların kompakt makineleri yeğlediğini biliyoruz. Kullanım kolaylığı ve yadsınamaz pratikliği kompakt makineleri böyle kullanıcılar için çok iyi birer seçenek haline getiriyor.

Canon PowerShot G1 X İnceleme
Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de Test Ettik
Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

Yazar: Gökhan Korkmazgil

Bir DSLR gövdeyi çok büyük, ağır bulan, farklı objektifleri taşıma güçlüğüne katlanmak istemeyen kullanıcıların kompakt makineleri yeğlediğini biliyoruz. Kullanım kolaylığı ve yadsınamaz pratikliği kompakt makineleri böyle kullanıcılar için çok iyi birer seçenek haline getiriyor. Aynı zamanda görüntü kalitesinden de vazgeçmek istemeyen kullanıcılar için çok gelişmiş kompakt modeller uzun zamandır piyasada yer alıyordu. Nikon ve Canon’un bu sınıfta yer alan üst modelleri geçtiğimiz aylarda peş peşe güncellendi. Beklendiği gibi, hangisini seçmek gerektiği konusu yine zor bir soru olarak kaldı.

g16p7800 - Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Nikon Coolpix serisinin en üst modeli P7800 ve Canon’un bu segmentte standart belirleyen ürünü Powershot G16 önceki modellerin yerini almak üzere peş peşe duyuruldu. 2013 Ekim’de Canon, Kasım’da Nikon ortaya çıktı. Bu iki model birçok yönden birbirine çok yakın özelliklere sahip. Her iki model de benzer CMOS sensörlerle donatılmış olarak geliyor. Canon’da 12.1 megapiksellik ve 41,4 milimetrekarelik fiziksel büyüklüğe sahip sensör var. Nikon 12.2 megapiksellik ve 43,3 milimetrekarelik sensör kullanıyor. İki makine de kontrast karşılaştırmalı otofokus yöntemi kullanıyor. Her ikisi de 921k çözünürlükte arka ekrana sahip, ekran boyutları da aynı: 3.0 inç. İki model de tek şarj ile 350 fotoğraf civarında çekim yapabiliyor. Her iki makine de RAW çekebiliyor, HDMI çıkışına sahip. İki makinede de GPS konum etiketleme özelliği bulunmuyor ve harici mikrofon girişine sahip değiller.

Ortak özellikleri bu şekilde belirledikten sonra, birbirlerine karşı güçlü ve zayıf oldukları noktaları sıralayalım:

canon powershot g16 front - Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Canon PowerShot G16’nın üstün yönleri

                                                                                  G16                            P7800

Daha hafif                                                               356 gr.                       399 gr.

Daha küçük (mm.)                                      109 x 76 x 40                        118 x 77 x 50

Video yakalama                                          1080p, 60 kare/sn.   1080p 30 kare/sn.

Maksimum ISO duyarlılığı                                     12,800                       6,400

Sürekli çekim hızı                                                   12 kare/sn.                8 kare/sn.

WiFi özelliği                                                            var                              yok

tes 3 nikon 01 - Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Nikon Coolpix P7800’ün üstün yönleri

Daha fazla optik zum                                             5x (28-140 mm)        7.1x (28-200 mm)

En uzun pozlama değeri                                      15 sn.                        60 sn.

Hareketli arka ekran                                              yok                             var

Panorama çekme özelliği                                     yok                             var

Önceki model P7700’ün yerine geçen P7800 Nikon’un kompakt sınıftaki yeni gururu olarak ortaya çıkıyor. Çift ayar tekeri ile DSLR-benzeri kullanım özellikleri, ele oturan ergonomik gövde yapısı, Nikon’un Speedlight serisi flaşları ve GP-1 konumlandırma üniti ile uyumu, makineyi üst seviye bir kompakt yapan diğer özellikleri.

Canon’un kendini kanıtlamış PowerShot G serisinin en yeni temsilcisi olan G16 üst düzey fotoğrafçıları bile memnun edecek kontrol ve performansa sahip. Serinin dahili WiFi teknolojisine sahip ilk modeli olan G16 kablosuz bağlantı sayesinde çekilen fotoğraf ve videoları doğrudan sosyal ağlara yükleme veya e-posta üzerinden gönderme olanağı sunuyor.

Her iki makine de benzer fiyat etiketine sahip: G16’yı 454 USD, P7800’ü 547 USD (Amerika fiyatlarıdır) fiyattan alabiliyorsunuz. G16 bir adım önde görünse de her iki model arasında bir seçim yapabilmek için kişisel tercihler ön plana çıkıyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0