Nikon J1 İnceleme

Aynasız fotoğraf makinesi pazarındaki gelişmeler her geçen gün daha da ilginç bir hal alıyor. Fotoğraf makinesi pazarının en büyük oyuncularından biri olan Nikon da bu pazara uzak duramadı ve “1 Serisi” adını verdiği ürün grubu içerisinde iki yeni aynasız fotoğraf makinesini satışa sundu.

Samsung Türkiye Smart Fotoğraf Makinelerini Tanıttı
Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de Test Ettik
Sony NEX-6’daki yenilikler

Aynasız fotoğraf makinesi pazarındaki gelişmeler her geçen gün daha da ilginç bir hal alıyor. Fotoğraf makinesi pazarının en büyük oyuncularından biri olan Nikon da bu pazara uzak duramadı ve “1 Serisi” adını verdiği ürün grubu içerisinde iki yeni aynasız fotoğraf makinesini satışa sundu. Nikon V1 ve J1 adı verilen bu iki model, Nikon’un bu alanda da söz sahibi olacağını doğrular nitelikte.

J1k - Nikon J1 İnceleme

Bu inceleme yazımızda sizler için bu yeni modellerden J1’i kısaca tanıtmaya çalışacağız. DLSR makinenin ağır yapısından kurtulup, kompakt makinelerden daha kaliteli fotoğraf çekmek isteyenlerin tercih edebileceği bir model olan Nikon J1, 10 milyon piksellik CMOS görüntü sensörüne sahip. Yüksek hızda görüntü işleme motoru EXPEED 3 ile hızlı açılıp kapanma ve seri çekim özelliklerini bünyesinde barındıran J1, kaliteli fotoğraf çekimi ve Full HD video kaydı da yapabiliyor.

Şık Gövde Tasarımı

Öncelikle J1’in gövde yapısından biraz bahsetmek istiyorum. Nikon 1 Serisinde detaylara ve malzeme kalitesine büyük önem vermiş. J1’in tasarımı her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz kadar küçük ve hafif bir yapıda. Gövde de kullandığı kırmızı, pembe, beyaz gibi renkler ise şık bir görünüm vermesinin yanında özellikle bayanların ilgisini çekecek gibi görünüyor. Bu seride seçtiğiniz gövde rengine göre objektiflerinizin rengi de değişiyor. Böylece gövde ve objektif daha uyumlu hale geliyor.

10 Milyon Piksel CMOS Sensör

J1, 10 milyon piksellik CX format (13.2×8.8mm) CMOS sensör kullanıyor ve görüntü alanı 3:2 veya 16:9 olarak seçilebiliyor. Beyaz ayarı (WB) 6 seçenekli olarak kullanılabiliyor. Otomatik beyaz ayarı genellikle işinizi görebiliyor, ancak farklı seçeneklerle de kullanmakta fayda var. Makine JPEG ya da RAW formatta fotoğraf çekmenize imkan tanıyor. Nikon 1 bayonet (mount) yapısı ile aynasız seri için üretilen objektiflerin yanında F-mount ile Nikkor objektiflerle de uyumluluk gösteren J1 objektif kullanımı konusunda da size esneklik sağlıyor. Bu arada J1’in odak çarpanı 2,7x.

j1 10 30 back wt - Nikon J1 İnceleme

3 inç TFT LCD

3 inçlik 460.000 piksel LCD ekran, koruyucu cam ve ince yapısı ile daha hassas görüntüler sunmak için geliştirilmiş. Açık havada daha iyi fotoğraf ve video çekebilmeyi mümkün kılan yüksek kontrastlı LCD %100’e yakın net bir çerçeve sunuyor. J1 modelinde sadece LCD’den görerek fotoğraf çekmek mümkün. Bu modele sonradan elektronik vizör (EVF) takılamıyor. Makinenin enstantane hızı 30sn ile 1/16000sn arasında ayarlanabiliyor. J1, enstantane veya diyafram öncelikli modlarda da kullanılabiliyor. Makinenin üzerindeki küçük flaş karanlık ortamlarda yaklaşık 3 metre civarına kadar işinize yarıyor. İncelememiz sırasında dolgu flaşı olarak da başarılı sonuçlar verdiğini söylemeliyim. Poz ölçüm sistemi ise pek çok makinede olduğu gibi genel, merkez ağırlıklı ve spot.

DSC 0049 - Nikon J1 İnceleme

Full HD Video ve Slow Motion

Full HD video çekim performansı ile bir hayli iddialı olan J1, 1920×1080 piksel (60, 30 fps) stereo kayıt yapabiliyor. Kullandığı format ise MPEG4…

SD/SDHC/SDXC hafıza kartları kullanabilen J1, bir HDMI çıkışa da sahip. ISO değerleri 100’den başlıyor ve 3200’e kadar çıkabiliyor. J1’in otomatik ISO ayarlarında istediğiniz aralığı seçebiliyorsunuz. Örneğin A800 ayarını seçerseniz, otomatik ISO değerleri 100 ile 800 arasında seçilebiliyor. Yani 800’ün üzerine çıkmıyor.

Yukarıda saydığımız birçok özellik menü sisteminden kolayca değiştirilebiliyor. Türkçe dil seçeneği ile gelen J1 anlaşılır ve kolay menü sistemi ile de dikkat çekiyor.

J1’in dikkat çeken bir diğer özelliği ise “Slow Motion” ve “Motion Snapshot” modları. Slow Motion yüksek hızda kayıt modu, 640×240 piksel çözünürlükte saniyede 400 kare, 320×120 piksel çözünürlükte ise saniyede 1200 kare kayıt yapabiliyor. Motion Snapshot modu ise, ağır çekim olarak oynatabileceğiniz fotoğraf ile Full HD filmi birleştiren dramatik görüntüler elde etmenizi sağlıyor. Motion Snapshots modunda, basitçe deklanşöre bastığınızda bir fotoğraf kaydeder ve deklanşöre basma zamanından önce ve sonra yaklaşık 1 saniye kadar, yüksek çözünürlükte kısa film kaydeder. Bu filmler Motion Snapshots modunda ağır çekim film olarak oynatılabilir.

Nikon J1 Teknik Özellikler:

Çözünürlük: 10 Milyon piksel

Sensör: CX format (13.2×8.8mm) CMOS

Odak çarpanı: 2.7x

LCD: 3 inç 460.000 piksel

Enstantane hızı: 30-1/16.000sn

Dahili flaş: Var

Ölçüm sistemi: Genel, merkez ve spot

Video: Full HD 1920×1080 (30, 60 fps)

Hafıza kartı: SD/SDHC/SDXC

Ağırlık: 234 gram

Boyutlar: 106x61x30mm

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0