Canon’un aynasız serisi EOS M

Bir süredir dedikoduları dolaşan ve bazı fotoğrafları internete sızan Canon’un yeni aynasız fotoğraf makinesi EOS M sonunda resmi olarak açıklandı. APS-C sensör boyutuna sahip yeni makine, 18 milyon piksellik çözünürlük değerine ve EF-M adında yeni bir bayonet yuvasına sahip. Ürün ile birlikte duyurulan iki yeni objektif ise şunlar: EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM ve EF-M 22mm f/2 STM.

Canon EOS M İnceleme
Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 1
Panasonic’in Yeni Aynasızı: Lumix GX1

Bir süredir dedikoduları dolaşan ve bazı fotoğrafları internete sızan Canon’un yeni aynasız fotoğraf makinesi EOS M sonunda resmi olarak açıklandı.

EOS M front - Canon’un aynasız serisi EOS M

Panasonic, Sony, Olympus, Pentax ve Nikon gibi firmaların aynasız fotoğraf makineleri pazarında yaptığı atılımları bir süredir uzaktan takip eden Canon, beklenen açıklamayı yaptı ve EOS M ile aynasız pazara adım atmış oldu.

APS-C sensör boyutuna sahip yeni makine, 18 milyon piksellik çözünürlük değerine ve EF-M adında yeni bir bayonet yuvasına sahip. Ürün ile birlikte duyurulan iki yeni objektif ise şunlar: EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM ve EF-M 22mm f/2 STM. Canon bu yeni seri ile eski objektiflerini kullanmak isteyenleri de düşünmüş ve bir adaptör yardımı ile EF-S ve EF objektiflerin kullanımını mümkün kılmış.

EOS M back - Canon’un aynasız serisi EOS M

İlk bakışta EOS M’in oldukça küçük, basit ve sade bir tasarıma sahip olduğu dikkati çekiyor. Dokunmatik ekranı olan EOS M gövdesi üzerinde çok az düğme bulunuyor. Makine üzerinde dahili bir flaş bulunmuyor. Ancak harici flaş kızağına yeni flaş Speedlite 90EX takılabiliyor.

EOS M family - Canon’un aynasız serisi EOS M

EOS M Teknik Özellikler:

* 18 milyon piksel çözünürlük

* APS-C CMOS sensör

* DIGIC 5 işlemci

* ISO 100-12800 (25600’e çıkabilen)

* RAW çekim formatı

* 1.6x odak çarpanı

* EF-M bayonet sistemi

* 3 inç LCD (1.040.000 piksel)

* 4.3 fps

* 1920×1080 video kayıt

* SD/SDHC/SDXC

* 298 gram ağırlık

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0