Sony NEX-5R’de Wi-Fi özgürlüğü…

Sony NEX serisini yeni modellerle genişletmeye devam ediyor. En son olarak geçtiğimiz günlerde NEX-5R modelini duyurdu. NEX-5R dahili Wi-Fi özelliği ile akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer cihazlara bağlanabiliyor. Ayrıca fotoğraf makinesi üzerinden Facebook gibi uygulamalara fotoğraf gönderebiliyor ve çeşitli uygulamalar indirebiliyor.

Nikon J1 İnceleme – Video
Tüm Aynasız Fotoğraf Makineleri (CSC)
Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 2

Sony NEX serisini yeni modellerle genişletmeye devam ediyor. En son olarak geçtiğimiz günlerde NEX-5R modelini duyurdu. NEX-5R dahili Wi-Fi özelliği ile akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer cihazlara bağlanabiliyor. Ayrıca fotoğraf makinesi üzerinden Facebook gibi uygulamalara fotoğraf gönderebiliyor ve çeşitli uygulamalar indirebiliyor.

sony NEX 5R - Sony NEX-5R’de Wi-Fi özgürlüğü…

Yeni Sony NEX-5R kompakt fotoğraf makinesi “Hızlı Hibrit Otomatik Odaklama”, Wi-Fi ve PlayMemories Camera Apps’i ilk kez bir arada sunuyor. Makinenin yeni geliştirilmiş, 16,1 milyon piksellik büyük APS-C görüntü sensörü ile DLSR kalitesinde fotoğraf ve Full HD video çekmek mümkün. Her durumda optimal hız ve kesinlikte otomatik odaklama için Yeni Hızlı Hibrit Otomatik Odaklama (AF); saniyede 10 kareye kadar fotoğraf çekimi için DSLR benzeri AF izleme özellikleri de yine NEX-5R’de bulunuyor.

PlayMemories Camera Apps

Kendi portrenizi çekmek için ultra kompakt gövdeli 180 derece dönebilen LCD ekran, Dokunmatik Deklanşör fonksiyonunu içeren sezgisel dokunmatik ekranın yanı sıra kontrol kadranı ve Fn (fonksiyon) düğmesi ile sezgisel kullanım makinenin üstün özellikleri arasında yer alıyor. Çekilen fotoğraflan Wi-Fi üzerinden kolaylıkla paylaşılabiliyor, dünyanın ilk uygulama indirme hizmeti PlayMemories Camera Apps ile yeni özellikler indirilebiliyor.

16,1 milyon piksellik çözünürlüğü ile DSLR boyutlarındaki sensör, zengin detaylara sahip fotoğraflar ile keskin netlikteki Full HD videoları da güvence altına alıyor. Sensöre, düşük ışıklı iç mekânlarda ISO 25.600 hassasiyete kadar ayarlarda fotoğraf çekerken dahi kusursuz ve düşük parazitli görüntüler sağlayan güçlü BIONZ görüntü işlemcisi eşlik ediyor.

Hızlı Hibrit Otomatik Odaklama

Sony’nin sunduğu değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinelerinde ilk defa olarak, her türlü fotoğraf çekim durumunun gereklerini karşılayan Hızlı Hibrit Otomatik Odaklama (AF), aşama ve kontrast algılamalı otomatik odaklama yöntemleri de bir araya getiriliyor. İlk olarak, aşama algılamalı AF hızla nesnenin uzaklığını tespit ettikten sonra kontrast algılama devreye girerek çok iyi, keskin odaklanmayı teyit ediyor. Hız Öncelikli Kesintisiz (Speed Priority Continuous) modda, NEX-5R otomatik olarak aşama algılama izlemeli AF’ye geçiyor. Saniyede 10 kareye varan yüksek hızlı kesintisiz çekim sayesinde hızlı akan aksiyon çekimlerinde DSLR benzeri odaklama tepkileri sağlıyor. Full HD film çekimi de, düşük ışıklı videoya ekstra parıltı katan yeni bir Otomatik Yavaş Deklanşör (Auto Slow Shutter) özelliği ile daha da geliştirildi. Fotoğraf makinesi, bu sayede loş iç mekânları ve gece sahnelerini tespit ederek çekimlerinizi aydınlatmak için otomatik olarak daha yavaş bir deklanşör hızına geçiyor.

PlayMemories Mobile Uygulaması

NEX-5R, görüntülerin kolaylıkla paylaşılması, kaydedilmesi ve görüntülenmesi için Sony’nin entegre Wi-Fi yeteneklerine sahip ilk α değiştirilebilir objektifli dijital fotoğraf makinelerini sunuyor. Fotoğraf ve görüntüler, kablosuz olarak PlayMemories Mobile uygulamasının çalıştığı herhangi bir akıllı telefon veya tablet bilgisayara aktarılabiliyor. Ayrıca, tüm bu anıları doğrudan ağa bağlı bir kişisel bilgisayara aktararak, bellek kartları veya bağlantı kabloları ile uğraşmaksızın görüntüleri yedekleme imkanı tanıyor. NEX-5R üzerinde saklanan fotoğraflar, aynı zamanda hiçbir HDMI kablosuna ihtiyaç olmaksızın DLNA uyumlu televizyonlarda da izlenebiliyor. Kablosuz erişim noktanız üzerinden paylaşım yapabilir veya yönlendiricinizi es geçip görüntülerinizi doğrudan fotoğraf makinenizden Wi-Fi Direct özelliğini destekleyen televizyonlara gönderebilirsiniz. Çıkış sırasında mevcut uygulamalar arasında, “Picture Effect+”; “Bracket Pro”; “Multi Frame NR”; “Photo Retouch”; “Smart Remote Control” ve “Direct Upload” da bulunuyor. Sony, “Time-lapse” ve ”Cinematic Photo” gibi daha birçok yeni uygulamayı da sunmayı planlıyor.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0