Olympus OM-D E-M5 II İnceleme

Olympus OM-D E-M5 II İnceleme

Olympus'un en iddialı modellerinden biri olan, gelişmiş fotoğraf ve video çekim özelliklerine sahip OM-D E-M5 Mark II incelemesi...

Samsung NX mini ile Venedik…
İnceleme: Ricoh GR III
İnceleme: Sandmarc Anamorfik Lens

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Aynasız fotoğraf makinesi pazarından en iddialı oyunculardan biri olan Olympus bir süre önce OM-D E-M5’i güncellemiş ve Mark II modelini duyurmuştu. Ben de bu iddialı küçük devi geçtiğimiz günlerde Marmaris’in Selimiye bölgesine yaptığım bir gezi esnasında deneme fırsatı yakaladım.

Öncelikle kısa veya uzun hiç fark etmez, yaptığım geziler esnasında yanımda kaliteli ve küçük bir makine olduğunda çok mutlu oluyorum. Nedeni basit! Bir fotoğraf çantasına bile gerek duymadan, boynunuz ve beliniz ağrımadan fotoğraf çekmekten daha büyük bir mutluluk olabilir mi?

ID: 16853Yeni 5 eksenli görüntü sabitleyici

Olympus OM-D E-M5 II, 16 milyon piksellik 4/3 (2 çarpanlı)  CMOS sensör kullanıyor. Güçlü TruePic VII görüntü işlemcisiyle de düşük ışık şartlarında veya hızlı çekimlerde iyi bir performans sunuyor. Makine 1920×1080 (60p/50p/30p/25p/24p) video çekimi yapabiliyor ve kullandığı çok kaliteli stereo mikrofon sayesinde dış sesleri çok iyi kaydediyor. Kullanılan 5 eksenli görüntü sabitleme teknolojisi ise pek çok ortamda ve tabi ki özellikle düşük ışık şartlarında hayat kurtarıyor.

10fps çekim hızı

Seri çekim özellikleri açısından da makine oldukça iddialı. Sürekli çekim modunda 10fps, AF ile 5fps hıza çıkabiliyor. Mekanik enstantane hızı ise 1/8000sn. Dahili Wi-Fi özelliği ise artık pek çok profesyonelin olmazsa olmazlarından biri olmaya başladı. Bu yeni modelde dahili Wi-Fi ile cep telefonunuza kolayca bağlanarak pek çok esnek kullanım imkanı sunuluyor.

Hareketli ve dokunmatik 3” LCD

EVF vizör yapısı ve büyüklüğü kullanışlı; 2.36MP çözünürlüklü ve 1.48x büyütme oranına sahip. Hareketli, dokunmatik 3” (1037K) LCD ekran ise özellikle video çekimleri sırasında çok işe yarıyor.

Makinenin daha iyi olabilirmiş dediğim konularından biri pil kullanımı. Eğer gün içerisinde uzun süre çekim yapmayı düşünüyorsanız mutlaka yedek pile ihtiyacınız olacaktır. Kağıt üzerinde makine ile gelen pil ile 310 kare fotoğraf çekilebiliyor. Yeni modelin ağırlığı ise bence gayet makul, sadece 469 gram (pil dahil).

Sonuç olarak, özellikle sık seyahat ediyorsanız ve kaliteli fotoğraf/video çekmek için yanınızda büyük makineler taşımak istemiyorsanız Olympus OM-D E-M5 II’yi mutlaka incelemenizi öneririm.

P5070035 - Olympus OM-D E-M5 II İncelemeSakin ve Huzurlu: Selimiye

Selimiye, Marmaris’in en güzel köylerinden biri… Yemyeşil doğası, tertemiz masmavi denizi ve sakinliği ile kendine hayran bırakan Selimiye, eskiden kendi halinde küçük bir balıkçı köyüymüş. Adını duyurup daha fazla turist çekmeye başladıkça yeme-içme ve konaklama tesislerinin sayısı oldukça artmış. Ancak aklınıza hemen beş yıldızlı yüzlerce odası olan oteller gelmesin. Konaklama tesisleri halen küçük otel ve pansiyonlardan oluşuyor. Durum böyle olunca da doğası ve denizi bozulmadan korunabiliyor. Sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenleri kendine çeken Selimiye’de pek çok konaklama tesisi denize sıfır konumunda.

P5070147 - Olympus OM-D E-M5 II İnceleme

Bu kısa gezimizde Selimiye’nin en ünlü küçük otellerinden biri olan Kapri Otel’de kaldık. Sahibi Kamil Beyin muhteşem ev sahipliğinde geçirdiğimiz 2 gün gerçekten unutulmazdı. Otelin konumu, yemekleri, kahvaltısı, sahili size gerçek bir cennette olduğunuzu hatırlatıyor. Ayrıca bahçesinde yer alan meyve ağaçları da konukların hizmetinde… Kapri Otel’in 13 bungalov odası bulunuyor ve hemen hemen 12 ay hizmet veriyor. Yani kafanızı dinlemek istediğinizde her zaman atlayıp gidebileceğiniz bir mekan.

P5070202 - Olympus OM-D E-M5 II İncelemeBu arada size birkaç mekan daha tavsiye edeceğim. Bu özel yerlerin yemek ve tatlılarını mutlaka denemenizi öneririm. Sardunya Restoran, Mavi Pide, Paprika Kafe ve Losta Tatlıcısı.

Şehir gürültüsünden uzakta doğallığı halen korunan Selimiye’de yürüyüşler yapabilir, sokakları ve restoranları gezebilir, tekne turları ile muhteşem koyları keşfedebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Tabi fotoğraf çekebilmeniz için de pek çok fırsat yakalayabilirsiniz. Selimiye, Dalaman Havaalanı’ndan yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Marmaris’ten gitmek isterseniz de yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Ulaşımı biraz zor gibi görünse de doğallığını da buna borçlu…

Olympus OM-D E-M5 II ile çekilmiş bir video…

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Kullanmayanın bilemeyeceği yetenekleri ile kullananın bile aylarca tümüyle kullanamamış olacağı minik küp bu alet. Çoğu durumda CIPA verisi çekim sayısının üstüne çıkılabiliyor. Flaş’ı çok kullanmadığınızda bu sayı katlanarak artıyor. Düşük ışık koşullarında ve gece, elde çekimde 5 eksenli IS’in kazandırdığı avantaj ise anlatılmaz yaşanır !.. Bu 5 eksenli IS sayesinde ISO’yu yükseltmiyorsunuz ve bu da size otomatikman çoğu 5 eksenli IS’siz makina ile çektiğinizden daha temiz, keskin fotoğraf olarak geri dönüyor ki tripodsuz gezmenin, hele bir de bu küçücük gövde + küçücük lenslerle de gezmenin keyfini yaşamanız lazım…