Pentax’tan Full Frame DSLR “K-1”

Pentax’tan Full Frame DSLR “K-1”

Fotoğraf sektörünün köklü firmalarından biri olan Pentax’ın merakla beklenen full frame DSLR modeli K-1 sonunda resmi olarak duyuruldu. K-1, yeni geliştirilen ve bir hayli iddialı 36.4 milyon piksellik CMOS sensör kullanıyor.

Nikon D850 tanıtıldı
Sony NEX-6 ve SLT-A99
Canon EOS 1D X

Fotoğraf sektörünün köklü firmalarından biri olan Pentax’ın merakla beklenen full frame DSLR modeli K-1 sonunda resmi olarak duyuruldu.

philosophy_co02_imgPentax kullanıcılarının uzun zamandır beklediği full frame DSLR esasında çok daha önce piyasaya sunulacaktı. Anlaşılan bir takım sorunların çözülmesi biraz zaman almış. Ancak Pentax K-1 geliştirme aşamasındaki gecikmelere karşın çok sağlam teknik özelliklerle karşımıza çıktı. K-1, yeni geliştirilen ve bir hayli iddialı 36.4 milyon piksellik CMOS sensör kullanıyor. Yeni jenerasyon 5 eksenli görüntü sabitleme imkanı sağlayan SR II sistemi, ISO 100-204800 hassasiyet aralığı, 33 noktalı AF, 3.2 inç hareketli TFT LCD, parlak optik vizör K-1 modelinin öne çıkan özellikleri arasında sayılabilir.

Makine Pentax’ın diğer pek çok modelindeki gibi oldukça sağlam bir yapıya sahip. Magnezyum alaşımlı gövde, suya, toza ve düşük sıcaklıklara dayanıklı… Tabi tüm bu özellikler gövde ağırlığını biraz artırmış gibi. K-1’in gövde ağırlığı 1010 gram.

k1_kK-1’in enstantane hızı 30sn-1/8000sn arasında değişiyor. 4.4 fps hızı biraz düşük gibi görünse de APS-C modunda 6.5 fps olabiliyor. Çift SD kart yuvası ve dahili Wi-Fi bulunan K-1, yaklaşık 760 karelik pil ömrüne sahip. Nisan ayında satışa sunulması beklenen K-1’in yurt dışı (Amerika) satış fiyatı 1800 Dolar olacak. 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0