Photoshop mu? Estetik Operasyon mu?

Hayatımızın her alanına giren sosyal medya ve burada kullanacağımız fotoğraflar pek çoğumuz için oldukça önemli bir konu. Hele ki profil fotoğraflarında güzel ve çekici görünme isteği kimilerine Photoshop’lu saatler yaşatırken, abartıp yolunu plastik cerrahlara çevirenler bile var.

Fotoğrafçının Evrimi: Fotoğrafa Yeni Başlayanlara Bilgiler
Değişik Olmak!
NFT’ler çalınabilir mi?

Hayatımızın her alanına giren sosyal medya ve burada kullanacağımız fotoğraflar pek çoğumuz için oldukça önemli bir konu. Hele ki profil fotoğraflarında güzel ve çekici görünme isteği kimilerine Photoshop’lu saatler yaşatırken, abartıp yolunu plastik cerrahlara çevirenler bile var.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Opr. Dr. Hakan Gence, sosyal medyadaki profil fotoğraflarının çok fazla önemsendiğini belirterek, kullanıcıların daha güzel görünmek için estetik operasyon geçirdiğini söyledi.

IMG 4207 - Photoshop mu? Estetik Operasyon mu?

Tüm dünyadaki sosyal medya kullanıcıları ile yazılı, sesli ve görüntülü konuşma yapıyor, fotoğraf ve video paylaşabiliyoruz. Kullanıcılar sosyal medya sitelerinde en güzel fotoğraflarını profil kısmında paylaşırken bazı kullanıcılar ise bu bölüme ya ünlülerin fotoğraflarını ya da doğa fotoğraflarını ekliyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Opr. Dr. Hakan Gence, Oxford Üniversitesi’nin ‘Selfie’ kelimesini yılın kelimesi seçtiğini ve bu kelimenin bir kimsenin cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekip sosyal medyaya yüklemesini ifade ettiğini belirtti. Facebook, Skype, Instagram, Twitter, FaceTime gibi sosyal medya araçlarına fotoğraflarını yükleyen bazı kişilerde fiziksel özellikleri nedeniyle gerginlik oluştuğunu anlatan Opr. Dr. Gence, son yıllarda plastik cerrahi uzmanlarına, sosyal medya uygulamalarından direkt ulaşarak yapılan tavsiye ve bilgilendirme talebinde ciddi bir artış olduğunu vurguladı.

Opr. Dr. Hakan Gence, sosyal medyada kişinin bir fotoğrafla tüm dünyaya ulaşabildiğini belirterek, “Bu durum kişilerin fiziki açıdan rahatsız olduğu bölgelerini gözünün önüne getirebiliyor” diye konuştu. Sosyal medyayı kullanan birçok kişiden 'Kendi fotoğraflarımdan nefret ediyorum, tabi ki photoshop kullanıyorum' cümlesinin duyulabileceğini vurgulayan Opr. Dr. Gence, şöyle konuştu: “Photoshop ve bunun gibi fotoğraf düzeltici uygulamaları kullanma ihtiyacı sizi mutsuz edecektir. Belki bu yüzdendir ki burun estetiği için başvuran hastalarımın büyük bir kısmı asla yandan fotoğraf çekilmesine izin vermediklerini belirtir. İnsanlarla yüzyüze temasta bulunmaya çalıştıklarını, yandan görüntülerinden ciddi rahatsızlık çektiklerini dile getirirler.”

Opr. Dr. Hakan Gence, sosyal medyada yer alan profil fotoğrafında güzel ve çekici görünmenin yüzdeki ideal güzelliğe ulaşarak mümkün olabileceğini ifade etti. Kemerli ve uzun burun, küçük ve geride bulunan çene ile çöken elmacık kemiklerinin düzeltilmesi için plastik cerraha başvurmanın ideal güzelliğe ulaşmak için ilk adım olduğunu kaydeden Opr. Dr. Gence, “İşte tüm bu uygulamalar 'Profiloplasti' denilen terimi ortaya çıkartmıştır. Hedef, yüzdeki ideal güzelliğe ulaşmak ve parçaları bir bütün olarak değerlendirmektir. Burun, dudak, yanaklar, çene, alın, kaşlar ve boyun aynı anda değerlendirmeye alınır ve estetik cerrahi uygulamalarına tüm bu analizlerin sonucuna göre karar verilir.”

İdeal güzelliğe ulaşmak için yüze yapılan uygulama alanlarından bazıları: Alın, kaşlar, burun, yanaklar, dudaklar, çene, çene Altı Bölgesi.

Peki, siz profil fotoğraflarında daha iyi görünmek için estetik operasyon olmayı mı yoksa Photoshop kullanmayı mı tercih edersiniz?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0