Samsung Full Frame Yapıyor!

Samsung Full Frame Yapıyor!

Gelişen modeller, iyileştirilen ISO değerleri, artan objektif çeşitliliği gibi daha pek çok neden aynasız fotoğraf makinelerine olan güveni destekliyor. Bir DSLR makineye göre küçük boyutları, hafifliği, kolay ve akıllı kullanım özellikleri de aynasız fotoğraf makinelerine olan talebi artıran nedenler.

Leica’dan aynasız full frame: SL
42 milyon piksellik Sony a7R II
Aynasız Full Frame: Sony Alfa 7/7R

Aynasız fotoğraf makineleri pazarındaki rekabet gün geçtikçe artıyor. DSLR pazarının daralmaya başlaması ile Nikon ve Canon hariç, Samsung, Sony, Olympus, Fujifilm ve Panasonic yeni aynasız makineleri ardı ardına satışa sunmaya devam ediyor.

Bundan sadece 2-3 yıl öncesine kadar aynasız fotoğraf makineleri pazarının gelişeceğini ve hatta DSLR makineleri geçebileceğini yazdığımızda bize pek kimse inanmamıştı. Ancak bugün fotoğrafla ilgilenen hemen herkesin aklında bir aynasız fotoğraf makinesi var. Gelişen modeller, iyileştirilen ISO değerleri, artan objektif çeşitliliği gibi daha pek çok neden aynasız fotoğraf makinelerine olan güveni destekliyor. Bir DSLR makineye göre küçük boyutları, hafifliği, kolay ve akıllı kullanım özellikleri de aynasız fotoğraf makinelerine olan talebi artıran nedenler.

Sony full frame sensor - Samsung Full Frame Yapıyor!

Full Frame Aynasız!

Aynasız fotoğraf makinelerinde profesyonel fotoğrafçıların aklına takılan bir konu da full frame sensör olmuştu. APS-C sensör boyutu aynasız fotoğraf makinelerinin yapısı ve iddia edilen küçük boyutlar ve hafiflik gibi kullanım kolaylığı için en uygunu olsa da pek çok kişi bu sensör boyutunu yeterli görmedi. Kendisi de yıllardır aynasız fotoğraf makineleri kullanan Prof. Sabit Kalfagil “Full Frame Aynasız” adlı yazısında http://fotografbilgimerkezi.com/full-frame-aynasiz/.html bu konu hakkındaki görüşlerini dile getirmişti. Bu yazısından yaklaşık 1 yıl sonra beklenen bir gelişme olarak Sony ilk full frame aynasız fotoğraf makinesini duyurdu. 2013 ve 2014 yılları içerisinde de küçük farklarla toplamda 4 full frame aynasız modeli satışa sundu.

sensorsize NX1 - Samsung Full Frame Yapıyor!

Yeni modeller, yeni sınıflar…

Geçen bir iki yıl içerisinde özellikle Samsung, Olympus ve Fujifilm aynasız fotoğraf makineleri alanında oldukça gelişme sağladı. Olympus ve Fujifilm profesyonel fotoğrafçılar tarafından sıklıkla tercih edilen modeller yaparken, Samsung geçtiğimiz haftalarda duyurduğu NX1 modeli ile dikkatleri üzerine çekti. NX1, Samsung’un profesyonel aynasız serisinin ilk modeli oldu. Yüksek hız, keskinlik, 4K video kaydı ve yeni gövde yapısı gibi özellikleri ile profesyonellerin beğenisini toplayan bu makineden sonra aldığımız duyumlara göre şimdi sıra full frame bir gövdeye geldi. Pek çok fotoğraf sever için Samsung’un full frame bir aynasız fotoğraf makinesi yapma fikri şaşırtıcı gelse de çok kısa bir süre sonra bu yeni ürünü duyacağız gibi görünüyor. Bazı forum sitelerinde yeni modelin adının NXF1 olacağı tahmin edilse de şu anda elimizde teknik özelliklerine dair net bir bilgi yok.

samsungnxf - Samsung Full Frame Yapıyor!

Sony’den sonra Samsung’un çıkaracağı full frame aynasız fotoğraf makinesi ile pazara biraz daha heyecan katması diğer üreticileri harekete geçirecek mi hep beraber göreceğiz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0