Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test Ettik

Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test Ettik

Sony’nin en yeni ve iddialı modeli A7R II’yi geçtiğimiz günlerde çıktığım Gökçeada gezisinde test etme imkanı buldum.

Hafif diye full frame aynasız alacaksanız tekrar düşünün!
42 milyon piksellik Sony a7R II
Sony a7R II Ön İnceleme

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Sony’nin en yeni ve iddialı modeli A7R II’yi geçtiğimiz günlerde çıktığım Gökçeada gezisinde test etme imkanı buldum. Sony, full frame aynasız fotoğraf makineleri ile yakaladığı başarısını 42 milyon piksellik A7R II ile devam ettiriyor. A7R II modelinde, arkadan aydınlatmalı yeni bir CMOS sensör kullanılıyor. Ayrıca, 5 eksenli görüntü sabitleme, 4K video kayıt, sessiz çekim, hızlı hibrit AF ve daha birçok özellik bu modeli rakiplerinin bir adım ötesine taşıyor.

ILCE 7RM2 wFE35F14Z right 1 - Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test EttikBugüne kadar bir türlü gidemediğim Gökçeada’ya sonunda Eylül başında gidebildim. Adaya biraz da mecburen arabayla gittim. Genellikle fotoğraf makinelerini çanta içerisinde taşırım. Ancak neredeyse tüm seyahat esnasında yakından deneyimlediğim A7R II’nin, vitesin hemen altındaki bardak koyacak yere objektifi dik ve çizilmeyecek bir şekilde sığdığı için, her an elimin altında olması çok keyifli oldu. Hatta adada gezerken çoğu zaman arabayı durdurup, camdan bile böylece kolay ve hızlıca çekim yapabildim. Oldukça ilginç ve sakin bir yer olan Gökçeada’yı merak edenleriniz mutlaka vardır. Gökçeada gezi yazımı ve fotoğrafları burada bulabilirsiniz.

Aynasız fotoğraf makineleri yeni çıktığı zamanlarda, görüntü kaliteleri, çözünürlük, hız, otofokus gibi bazı problemleri olduğu için pazarlama açısından her zaman en büyük avantajları olan küçük ve hafif olmaları ön plana çıkardı. Şimdi emin olun anlatacak o kadar gelişmiş özellik var ki, makinenin küçük ve hafif olmasından bahsetmek biraz haksızlık olabilir. Sony’nin A7R II modelini incelerken bir kez daha anladım ki, artık elimizde gerçek bir canavar tutuyoruz. Bu küçücük gövde içerisinde makinenin yapabildikleri gerçekten inanılmaz.

a7rkeskinlik - Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test EttikYüksek çözünürlük değeri

Öncelikle Sony’nin yeni amiral gemisi olarak da adlandırılan A7R II, yüksek çözünürlük değeri ile pek çok fotoğraf severin rüyasına girecek cinsten. 42 milyon piksellik çözünürlük değeri, eğer iyi bir objektif kullanırsanız tadından yenmeyecek sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Bu CMOS sensör, Sony’nin bugüne kadar yarattığı en gelişmiş, çok yönlü ve en yüksek çözünürlüklü full frame görüntü sensörü olarak biliniyor. Ancak burada bir uyarı yapmakta fayda görüyorum. Kullandığınız hafıza kartlarının hızı artık çok daha fazla olmalı. Yani düşük hızlı bir SD kart kullanırsanız, çektiğiniz fotoğrafların kayıt süresi oldukça uzayacaktır. Sonrasında da doğal olarak LCD’de izlemek için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Bu yüzden A7R II ile mutlaka hızlı bir SD kart kullanmanız şart!

5aksis - Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test Ettik5 eksenli görüntü sabitleme

Genellikle eski alışkanlıklarla enstantane hızına dikkat etmeye çalışırım. Enstantane değeri çok düşük olduğunda, elde fotoğraf çekerken biraz rahatsız olurum. Ancak bu makinede özellikle düşük hızlarda da çekimler yaptım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki 5 eksenli görüntü sabitleme özelliği sizi yarı yolda bırakmıyor.

Gelişmiş görüntü sabitleme biçimi, çekim sırasında telefoto objektif ile çekim yapılırken meydana gelebilen açısal titreme (sendeleme ve yalpalama), fotoğrafta büyütme arttıkça daha da çok fark edilen kayma titremesi (X ve Y eksenleri üzerinde) ve çekimleri sıklıkla geceleri veya video kaydı sırasında etkileyen dönme titremesi (devrilme) olmak üzere, fotoğraf ve videolarda beş eksendeki çeşitli fotoğraf makinesi titremelerini tespit edip düzeltiyor. Bu fotoğraf makinesi titreşim telafi sistemi, yaklaşık 4,5 adıma kadar daha hızlı deklanşör hızında çekime eşdeğer…

Yüksek ISO, düşük noise…

Makine normalde ISO 100-25.600 aralığında sunduğu hassasiyet değerini, ISO 50-102.400’e kadar genişletebiliyor. Beni tanıyanlar bilir, ISO konusunda biraz tutucu yaklaşırım. Hep bir ön yargım vardır yüksek ISO değerlerine karşı… Bu makine ile ISO 3200, hatta ISO 6400 değerinde çektiğim fotoğrafları çok başarılıydı. Bu değerlerin üstünde de tabi ki pek çok fotoğrafçı için kabul edilebilir sonuçlar elde ediliyor.

BIONZ X görüntü işlemcisi

Bu modelde de Sony’nin daha önce kalitesini ispat eden BIONZ X görüntü işlemcisi kullanılmış. Böylece çok daha düşük parazit, hızlı kayıt ve yüksek ISO değerlerine ulaşılmış. Ayrıca, fotoğraf makinesinin üzerinde hiçbir optik alçak geçirgen filtre bulunmaması da sahne ve manzaraların mümkün olan en yüksek çözünürlük ve netlikte yakalanmasını sağlıyor.

A7R II bir önceki modeli A7R’ye göre %40 daha yüksek hızlı AF tepki süresine sahip. Çektiğim tüm fotoğraflarda AF hızı ve deklanşör gecikmesi gibi konularda bir sıkıntı yaşamadım.

a7rII - Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test EttikYeni düşük titreşimli deklanşör

Modelin teknik özelliklerine baktığımda şöyle bir bilgi dikkatimi çekti.  A7R II’de deklanşör hareketinden gelen titreşimi %50 oranında azaltan, yaklaşık 500.000 çekimlik bir döngü dayanıklılığına sahip yeni, sağlam ve düşük titreşimli deklanşör kullanılmış. Fotoğraf makinesi aynı zamanda fotoğrafları sensörde herhangi bir titreşim veya hareket olmaksızın çekebilmesi için Sessiz Çekim moduna da alınabiliyor.

En geniş AF kapsamı

Yeni görüntü sensörü %40 daha hızlı odaklama tepkisi elde etmek üzere 25 kontrast AF noktası ile birlikte çalışan 399 odak düzlemi AF noktası ile, bir full-frame sensörde, dünyanın en geniş AF kapsamını sunuyor. A7R II, saniyede 5 kareye kadar AF izlemeli aralıksız çekim elde etmek için, bu hızlı hibrit AF sistem ile bir araya getirdiği gelişmiş hareket algılama algoritmasından yararlanıyor.

ILCE 7RM2 rear k - Sony A7R II’yi Gökçeada’da Test EttikGüven veren tasarım

Sony A7R II’nin gövdesi hafif ve sağlam magnezyum alaşımlı bir tasarıma sahip. Tutuşu, düğmelerin yerleri ve isteğinize göre tuş atama özellikleri profesyonel kullanıcılar için oldukça ideal. Ayrıca çekim modları kadranı kilitlenebildiği için istenmeden değişmelere karşı koruma sağlıyor. Makine üzerinde geniş bir ayarlanabilir fonksiyon ve düğmeler yelpazesi kullanılmış. Böylece menü içerisinde vakit kaybetmenizin önüne geçilmiş.

4K video çekim

A7R II fotoğraf makinesinin etkileyici video özellikleri arasında, ister Super 35mm kırpma modunda isterse full frame modunda 4K kalitesinde (QFHD 3840×2160) filmler kaydetme becerisi de yer alıyor. Full frame modunda, A7R II, 4K kayıt için 35mm sensörün tam genişliğinden yararlanarak kullanıcıların sensörün geniş anlatım gücünden yararlanmasına imkân veriyor. Bu sayede, dünyada kamera içi full frame formatında 4K kayıt yeteneği sağlayan ilk dijital fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor.

Sony A7R II ile ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0