Sony SLT-A77 ve SLT-A65 satışta…

Sony, ileri seviyedeki amatörlere ve fotoğrafla ciddi olarak uğraşanlara cazip gelen iki yeni A-mount modeli ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinesi yelpazesini artırdı. Sony’nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nde yaptığı son yenilikler, SLT-A77 ve SLT-A65’i sınıfının en hızlı ve en hassas değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri haline getiriyor.

Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 1
Nikon D600 ile çekilmiş ilk fotoğraflar
Canon EOS 650D tanıtıldı

Sony, ileri seviyedeki amatörlere ve fotoğrafla ciddi olarak uğraşanlara cazip gelen iki yeni A-mount modeli ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinesi yelpazesini artırdı.

Sony’nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nde yaptığı son yenilikler, SLT-A77 (α77) ve SLT-A65’i (α65) sınıfının en hızlı ve en hassas değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri haline getiriyor. Her iki fotoğraf makinesinin de ergonomisi elden geçirilmiş durumda ve bu değişiklik, makineleri rahatça tutmak için gerçekleştirilmiş yeni bir tasarımı ve yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder üzerinden çekimi izlerken ‘gözü kapalı’ bir şekilde dokunarak kullanılan yeni düğme düzenini de içeriyor.

Beğenilen α700 DSLR’den sonra uzun süre beklenen α77, zorlu fotoğraf işlerinin kolaylıkla idare edilmesi için performansta ve sağlam yapıda yenilikler getiriyor. Sony’nin α77 ve α65 Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri, bu ay itibariyle satışa sunuluyor.

sony SLT A77 SAL1650 tilt lcd 4 - Sony SLT-A77 ve SLT-A65 satışta…

Çok hassas çekim

α77, tam zamanlı faz-bulmalı otomatik odaklama ile tam çözünürlüklü saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekerek, dünyanın en hızlı sürekli AF çekim performansı ile övünüyor. α65, bütün yarı profesyonel kameraları gerçek anlamda geride bırakarak, benzer bir etkileyici 10fps’lik çekim hızı sağlıyor.

Hareket eden nesnelerin hassas bir şekilde AF ile izlenmesi, 11 çapraz sensörlü yeni geliştirilen 19 noktalı otomatik odaklama sistemi sayesinde canlı bir şekilde ve şimdiye kadarkinden çok daha hassas bir şekilde gerçekleşiyor. (α65: 3 çapraz sensörlü 15 noktalı AF). İzleme Odaklaması, hedef bir an için başka bir nesnenin hareketi tarafından gizlense bile, belirlenen bir hareketli nesne üzerinde doğru bir şekilde odak kilitlenmesini sürdürüyor.

Anında yanıtlar, profesyonel sınıfın odaklama ile çekim arasındaki minimum yaklaşık 0.050 saniyelik süresini sağlayan yeni bir elektronik ön obtüratör perdesi tarafından destekleniyor.

Yüksek görüntü kalitesi ve yaratıcılık seçenekleri

α77 ve α65’in her ikisi de Sony’nin yeni geliştirdiği Exmor APS HD CMOS sensörünü kullanıyor ve etkin 24.3 milyon piksel çözünürlüğe sahip.

Sensör, kamera sensöründen gelen büyük miktarlardaki yüksek hızlı verileri işleyen Sony’nin BIONZ görüntü işleme motorunun elden geçirilmiş son sürümü ile birlikte çalışıyor. Bu eşsiz sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, iyi çekim yanıtları, ayrıca fotoğraf veya Full HD video çekerken çok düşük gürültü seviyesi ile kusursuz bir görüntü kalitesi sağlıyor.

ISO 100 – 16,000 aralığındaki geniş hassaslık yelpazesi ISO 50’ye kadar genişletilebiliyor (sadece α77). En yüksek hassaslık seviyesinde her iki kamera da çok düşük pozlama süresi ile hızlı spor hareketlerini dondurabiliyor veya flaşsız olarak atmosferik düşük titreşimli çekimleri yakalayabiliyor. Düşük ISO ayarları, hareket eden suyun etkileyici çekimlerini elde etmek için uzun bir pozlama süresi ile birlikte ideal oluyor.

Her iki makine de dünyanın ilk XGA OLED Tru-Finder’ını sunuyor. 2,359,396 noktalı (XGA) yüksek bir çözünürlük ile bu hassas elektronik vizör, klasik elektronik vizörlerden 10 kat daha yüksek olan %100 kare kapsamı ile aydınlık, detaylı, yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor ve sınıfındaki tüm diğer profesyonel optik vizörlerden daha geniş bir görüntü alanı sağlıyor.

Detaylı çekim bilgisi, beş ekran modu seçeneği ile gösteriliyor. Ayarlı pozlamanın, beyaz dengesinin ve diğer ayarların etkisi, gerçek zamanlı olarak Tru-Finder’da izlenebiliyor. İnce odaklama ayarı, görüntünün bir bölümüne zum yapılarak da doğrulanabiliyor.

Bir düğmeye dokunulduğunda Smart Teleconverter, görüntü sensörünün büyütülmüş merkez kısmını gösterir. Bu, yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder’da net gösterime ve 1.4x veya 2x dijital zoom faktörü ile 12 milyon piksel olarak görüntü alınmasına izin veriyor. Sonucu kontrol etmek için gözünüzü Tru-Finder’dan çekmeniz gerekmiyor. Bu da fotoğrafçıların yaratıcılığa odaklanmalarını sağlıyor.

Fotoğraf ve videolar, kaliteli detay ve kontrast için yüksek çözünürlük (912,000 nokta) ve TruBlack teknolojisini sunan, açısı ayarlanabilir 7.5 cm (3.0") Xtra Fine LCD’de düzenlenebiliyor ve incelenebiliyor. Ekstra bir yenilik olarak α77, herhangi bir açıda zahmetsizce kadrajlama için serbestçe eğilebilen ve ekseni etrafında dönen, 3 yoldan ayarlanabilir dünyanın ilk ekranını sunuyor. (α65: 2 yoldan ayarlanan LCD).

sony SLT A65 1855 55200 - Sony SLT-A77 ve SLT-A65 satışta…

Full HD video

α77 ve α65, Sony’nin önceki Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinelerinde de bulunan, övgüler alan Hızlı AF Full HD Film çekimlerine de yenilikler getiriyor. Faz Bulma, hareket halindeyken bile portre video çekimlerinde doğru odaklanmayı sürdürüyor.

Tüketicilere yönelik APS-C kameralar için bir başka ilk de, Full HD videonun şimdi 50p (kademeli) kare hızında desteklenmesi. Bu da AVCHD (Ver. 2.0) formatındaki son gelişmeleri yansıtıyor. 25p çekim, güzel film videoları çekmek için de hazır. Yaratıcı video seçenekleri, fotoğrafçıların alışık oldukları elle odaklama ve P/A/S/M pozlama modlarının eklenmesi ile daha da genişletildi.

Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi α77’de daha da geliştirildi

Fotoğrafseverlere yönelik α700 DSLR’nin doğal bir devamı olan α77, pratik olarak parmak ucu ile çalıştırmak için çift kontrol kadranını ve makinenin üstüne yerleştirilmiş LCD veri ekranını getiriyor. Dayanıklı gövde, güç ve hafiflik için magnezyum alaşımlı panellerden oluşturulmuş durumda. Denetim tuşları, toz ve nemin etkilerine karşı korunmalı. Bunlar α77 için yeni SAL1650 lens ve VG-C77AM Dikey Tutamak ile HVL-F43AM flaş birimi tarafından sunulan benzer koruma seviyesi ile tamamlanıyor.

Fotoğraf makinesinin dayanıklılığı belgelerle de kanıtlanıyor. Makinenin yeni obtüratör birimi 150,000 devirde test edildi ve objektif hızının minimum 1/8000 sn’yi desteklediği görüldü (1/250 sn flaş senkronizasyonu). Yerleşik GPS, fotoğraf ve videolara otomatik olarak yer verisinin eklenmesine olanak tanıyor.

Yeni DT 16-50mm F2.8 SSM zoom lens ve aksesuarlar

Her iki fotoğraf makinesi için uyumlu olan A-mount lenslerin büyüyen yelpazesi, şimdi portre ve günlük çekimler için ideal olan 16mm geniş açılı sessiz ve aydınlık DT 16-50mm F2.8 SSM standardı da içeriyor.

Yüksek performanslı lens, toza ve neme dayanıklı bir tasarıma sahip ve sabit maksimum F2.8 diyafram açıklığında yaklaşık 3x’lik bir zum aralığı sunuyor. Optik performans, bütün odak uzaklıklarında sapmayı minimumda tutmak için iki asferik (yuvarlak) eleman ve üç ED cam eleman tarafından destekleniyor. Dahili bir SSM (Super Sonic wave Motor / Süper Ses Dalgası Motoru) sürücü, hızlı ve sessiz olarak otomatik odaklamayı garantiliyor.

Bir seçenek olarak bulunan toza ve neme dirençli VG-C77AM Dikey Tutamak, dikey çekim pozisyonlarında kameranın rahat idare edilmesini sağlıyor. Kamera, Memory Stick PRO Duo medya kullanıldığında, yaklaşık 1600 çekim (LCD monitörle) / 940 çekim (Tru-Finder ile) için çekim gücünü iki katına çıkarmak amacıyla iki adet NP-FM500H InfoLITHIUM pil taşıyabiliyor.

Kompakt ve çok yönlü HVL-F43AM harici flaş, güçlü bir GN43 çıkışı, Quick Shift Bounce ayarı, kablosuz orantı kontrolü ve toz/neme dirençli bir tasarımı ile bütün A-mount fotoğraf makineleriyle mükemmel sonuçlar almak için uygunlaştırılmış durumda. Bunlar, bir sırt çantasını, yumuşak taşıma çantalarını, LCD koruyucuları ve mercek kupalarını içeren diğer yeni A-mount sistem aksesuarları ile tamamlanıyor. 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0