Steve McCurry’den Kompozisyon Önerileri

Steve McCurry’den Kompozisyon Önerileri

Günümüzün en iyi foto muhabirleri arasında sayılan Steve McCurry, paylaştığı bir video ile 9 basit ipucu vererek daha profesyonel kompozisyonlar kurmanızı sağlıyor.

Olympus, DSLR makinelerle dalga geçiyor
“Türkiye’de Zaman” Guillaume Herbaut röportajı
“Türkiye’de Zaman” George Georgiou röportajı

Günümüzün en iyi foto muhabirleri arasında sayılan Steve McCurry çalışmalarıyla fotoğraf alanında verilen en prestijli ödüllerin de sahibi.

AFGRL - Steve McCurry’den Kompozisyon Önerileri1986’dan beri fotoğraf ajansı Magnum Photos’un bir üyesi olan McCurry’nin çalışmalarının pek çoğu birer ikona dönüştü. Özellikle 1984 yılında Pakistan'daki bir mülteci kampında görüntülediği ve onu National Geographic dergisinin kapağına taşıyan Afgan Kızı ile ünlenen Steve McCurry, paylaştığı bir video ile 9 basit ipucu vererek daha profesyonel kompozisyonlar kurmanızı sağlıyor. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

“Yeterince beklerseniz, insanlar fotoğraf makineniz olduğunu unutur ve gerçek benlikleri ortaya çıkar”

Philadelphia doğumlu Steve McCurry, 1974’te Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimari Bölümü’nden Sinematografi ve Tarih dallarında yüksek bir dereceyle mezun oldu. Pennsylvania’da yerel bir gazetede üç yıl süren çalışmanın ardından 1978’de, serbest çalışmak üzere Hindistan’a gitti. Bekleyip yaşamı izlemeyi öğrendiği yer de Hindistan’dı. “Yeterince beklerseniz,” diyor fotoğrafçı, “insanlar fotoğraf makineniz olduğunu unutur ve gerçek benlikleri ortaya çıkar”.

TIBET 10184 - Steve McCurry’den Kompozisyon ÖnerileriFilmleri giysisinin içindeki gizli bölmelerdeydi

Foto muhabiri olarak kariyeri 1979’da, Pakistan sınırını geçip direnişçilerin denetiminde olan Afganistan’a girmesiyle başladı. Ülkeden çıkarken film ruloları giysilerinin içine dikilmiş gizli bölmelerdeydi. Tüm dünyada yayımlanan bu fotoğraflar, bölgede yaşanan çatışmaları gözler önüne seren ilk görüntülerdi. Bu çalışmasıyla, 1980 yılında, Ülke Dışından En İyi Fotoğraf Haberciliği katagorisinde, üstün cesaret ve başarı gösteren fotoğrafçılara verilen Robert Capa Ödülü’ne layık görüldü.

O dönemden beri McCurry, İran-Irak savaşı, eski Yugoslavya’nın parçalanması, Beyrut, Kamboçya, Filipinler, Körfez Savaşı, Sri Lanka ve Afganistan da dahil olmak üzere, uluslararası çatışmaların ve iç savaşların yaşandığı pek çok bölgede haber yaptı. Ancak kendini bir savaş fotoğrafçısı olarak tanımlamıyor. McCurry daha çok savaşın insanlar üzerindeki etkileri konusuna odaklanarak savaşın sadece belli topraklarda değil, insanlarda bıraktığı izleri de gözler önüne seriyor.

BURMA 10004 - Steve McCurry’den Kompozisyon Önerileri“Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan”

Steve McCurry gücünü dünya ve üzerinde yaşayan herşeye karşı duyduğu büyük meraktan alıyor. Yaşanılanları tümüyle yansıtan öyküleri yakalarken dil ve kültür farklılıklarını aşma konusunda doğal bir becerisi var. “Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan,” diyor McCurry. “İnsanın çevresine kurduğu tüm duvarların yıkıldığı, gerçek benliğin belirdiği anın, insanın yüzüne kazınmış yaşanmışlığın peşindeyim. O insanın yerinde olmanın nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışıyorum.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0