The One: Nikon 1 Serisi

Nikon, yeni “1” serisinin şimdiye dek üretilen makinelerden farklı olduğunu vurgulayarak bu makineleri A-CIL (Advanced Camera Interchangeable Lens), yani Gelişkin Değiştirilebilir Objektifli Makine olarak adlandırıyor. Özelliklerini incelediğimizde J1 ve V1 makinelerin tipik Kompakt Sistem Makinesi olduğunu görüyoruz.

Aynasızlar için objektifler çoğalıyor
Üç Aynasız Model – Video
Canon, aynasız makineye hazırlanıyor!

Kompakt Sistem Makinelerde Yeni Bir Soluk

Yazar: Gökhan Korkmazgil

large J1 30 110 RD 300x214 - The One: Nikon 1 Serisi
Bir önceki yazımda (Fotoğraf Dergisi, Ekim-Kasım 2011) Kompakt Sistem Makinelerdeki son gelişmeleri ele alırken, Nikon’un bu segment ile yoğun biçimde ilgilendiği, sadece ne zaman ürün duyurusu yapacağının bilinmediğini yazmıştım. Piyasa koşulları gereği sır gibi saklanan yeni ürünlerin lansmanı büyük gizlilik içinde yürütülüyor. Hele yeni bir segmente ilk kez giriş söz konusu ise bu gizlilik iyice üst düzeyde oluyor. Sızan haberlerin hangilerinin gerçeğe yakın, hangilerinin “dedikodu” olduğunu ayırt etmek neredeyse olanaksız hale geliyor. Nikon aynasız sisteminin iki gövde ile geleceğini, birisinin küçük ve hafif, diğerinin ise bu segmentin amiral gemisi olmaya aday olacağını yazmıştım. Tam da böyle oldu. Nikon’un Kompakt Sistem Makine segmentine gireceğinden emindim ve duyurusunu merakla bekliyordum. Başka bir işim için Eylül ayının son haftasında Moskova’da iken Kızıl Meydan’da bu merakım aniden karşılık buldu. Kızıl Meydan’da otuz metreyi aşkın bir panoda “1” serisinin tanıtımını gördüğümde hiç şaşırmadım. Yazımın sonunda giriş seviyesi DSLR pazarının Kompakt Sistem Kamera satışlarından önemli ölçüde etkilendiği göz önüne alındığında, büyük üreticilerin bu “küçük” makinelere ilgisiz kalmalarının düşünülemeyeceğini belirtmiştim. Şimdi bize başka üreticilerden kompakt sistem makine sınıfında yeni ürünler beklemek düşüyor.
Nikon, yeni “1” serisinin şimdiye dek üretilen makinelerden farklı olduğunu vurgulayarak bu makineleri A-CIL (Advanced Camera Interchangeable Lens), yani Gelişkin Değiştirilebilir Objektifli Makine olarak adlandırıyor. Özelliklerini incelediğimizde J1 ve V1 makinelerin tipik Kompakt Sistem Makinesi olduğunu görüyoruz ve bir süredir yoğun biçimde konu edindiğimiz bu segment içine tereddütsüz dahil ediyoruz.
large 1316579221 FAMILY 3 FPO FCO FCP sm 300x180 - The One: Nikon 1 Serisi
Nikon’dan Yeni Bir Segment
Önümüzdeki yıl 95. yılını kutlayacak olan üretici, kompakt ve DSLR makinelerdeki engin deneyimini bu kez kompakt sistem makinelerde birleştirmeyi seçiyor. Nikon, “1” serisinin tanıtımını yaparken “Ödün vermeden video ve fotoğraf” sloganını seçmiş. Resmi internet sitesinde piyasada bulunma tarihi için bir geri sayım sayacı var ve tarih 21 Ekim gününü gösteriyor. Nikon 1 serisi yeni süper yüksek hızlı AF CMOS sensör, yeni yüksek hızlı görüntü işlemcisi EXPEED 3 ve tamamen yeni 1-mount objektifler şeklinde özetlenebilir.
Yeni sensör halen var olan FX ve DX kodlu Nikon sensörlerine benzer biçimde CX format olarak isimlendirilmiş. ISO aralığı 100-3200, Hi1 konumunda 6400’e çıkarılabiliyor. Hız, ışık duyarlılığı, çözünürlük ve alan derinliği açılarından kompakt sistem ölçülerine göre tasarlanmış 10,1 milyon piksellik bu sensörde toz önleme mekanizması da var. Bu yeni CX format sensör, saniyede 30/60 kare 1080p Full HD hareketli görüntü yakalayabiliyor. Süper yavaş hareketli görüntüler için 30, 60, 400 ve 1200 kare/saniye seçenekleri de mevcut.
EXPEED 3, çift çekirdekli, saniyede 600 milyon piksel gibi inanılmaz bir veri işleme kapasitesine sahip, hız ve performans için tasarlanmış yeni görüntü işlemcisi. Başka bir deyişle bu, saniyede 60 adet 10 milyon piksellik fotoğraf işleme kapasitesi demek.
Objektifler şimdilik VR 10-30mm, VR 30-110mm, 10mm f/2.8 ve VR 10-100mm olarak belirlenmiş durumda. 1 serisi makineler bu objektifler dışında, Nikon’un yarım yüzyıldan beri ürettiği F-mount objektifleri yeni FT1 objektif adaptörü ile kullanabilecekler. CX sensörün 2,7 olan optik çarpanı dolayısıyla bu objektiflerin full-frame standartındaki karşılığı sırasıyla 27-81mm, 81-300mm, 27 mm f/2,8 ve 27-270mm şeklinde okunabilir.
Ek aksesuarlar şu anda F-Mount adaptörü, SB-N5 flaş ve GP-N100 GPS aparatı olarak üç adet.

“Sizin için her zaman hazır”
Yeni gelişmiş hibrid otofokus netleme sistemi faz deteksiyon ile kontrast deteksiyon yöntemlerini bir arada kullanıyor ve 73 noktadan odaklama yapabiliyor. Böylece, makine müthiş hızlı çekimlere olanak sağlıyor.
Standart P, A, S, M, hazır çekim modları ve video çekimi dışında iki yenilik görüyoruz. Eğlenceli Motion Snapshot modu bunlardan birincisi. Makine deklanşöre bastığınızda bir adet fotoğraf ve aynı zamanda 1 saniye süreyle yavaş çekim video kaydediyor. Siz çektikten hemen sonra bu ikisi makine içinde otomatik olarak birleştiriliyor ve seçtiğiniz bir arka plan müziği eşliğinde çekimini yaptığınız sahneyi hareketli bir fotoğraf olarak görebiliyorsunuz. İkincisi ise “Smart Photo Selector”, yani Akıllı Fotoğraf Seçicisi. Her zaman en iyi fotoğrafı garanti etmeyi amaçlıyor. Deklanşöre yarım bastığınız andan itibaren başlayan süreçte tam basmanızın öncesi ve sonrasında 20 adet fotoğraf otomatik olarak kaydediliyor. Netlik, yüz tanıma, optimum pozlama gibi ölçütlere göre bunlardan en iyi olan 5 tanesi içlerinden seçim yapmanız için kaydediliyor.
Nikon 1 J1 modelini tanıtmak üzere “sizin için her zaman hazır” sloganı benimsenmiş. Resmi sitesinde fiyatın 650 dolardan başlayacağı belirtiliyor. Beyaz, kırmızı, siyah, pembe ve gümüş olmak üzere beş renkte üretiliyor. Makine ile birlikte gelen kit objektifler gövde ile aynı renkte. J1 modeli gövdeye gömülü flaş, elektronik perde, 3 inçlik 460.000 nokta LCD ekran ile geliyor, gövde hafif polikarbonat malzemeden yapılmış.
Nikon 1 V1 modeli için “taşınabilir güç – inanılmaz hız” sloganı kullanılmış. Resmi sitesinde fiyatın 900 dolardan başlayacağı belirtiliyor. Beyaz ve siyah olarak iki renkte üretiliyor. 921.000 nokta TFT LCD arka ekrana yer verilmiş. Parlak, yüksek kontrastlı 1440k SVGA elektronik bakaç ile donatılmış. Hem elektronik, hem de mekanik perdeye yer verilmiş. Gövde magnezyum alaşımdan yapılmış.  Her iki model de SD, SDHC ve SDXC bellek kartlarını kullanıyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0