Tripodlar

Tripod, üç ayak ya da sehpa diye adlandırdığımız ekipmanlar, fotoğrafla uğraşan ister amatör ister profesyonel olsun herkesin ilk başta ihtiyaç duyacağı malzemelerdendir. Düşünüldüğü zaman yapısı çok basit ama işlevi mükemmel bir ekipmandır. Kullanışlı ve sağlam bir tripod, istediğiniz fotoğrafları her zamankinden daha net çekebilmenize imkan tanır.

Erkayalar Fotoğrafçılık aksesuar çeşidini genişletiyor
Vazgeçilmez DSLR Aksesuarları
Gerber “Bir garip tripod”

Tripod, üç ayak ya da sehpa diye adlandırdığımız ekipmanlar, fotoğrafla uğraşan ister amatör ister profesyonel olsun herkesin ilk başta ihtiyaç duyacağı malzemelerdendir.
Düşünüldüğü zaman yapısı çok basit ama işlevi mükemmel bir ekipmandır. Kullanışlı ve sağlam bir tripod, istediğiniz fotoğrafları her zamankinden daha net çekebilmenize imkan tanır. Böylece, elde çekimi denenemeyecek enstantane hızlarında çekim yapmayı, zayıf ışıkta veya düşük ISO değerlerinde net fotoğraflar almayı mümkün hale getirir.

manfrotto 460Mg 298x300 - Tripodlar
Kusursuz bir kadraj yapmak istediğinizde ve özellikle mimari çekimlerde ise en yakın yardımcınızdır. 
İyi bir tripod rüzgardan ve basit titremelerden etkilenmeyecek yapıda olmalıdır. Ayrıca istenilen yüksekliği verebilmeli ve fotoğraf makinesinin her tarafa hareketini sağlayacak bir başlık mekanizmasına sahip olmalıdır. Bugün piyasada çok çeşitli fonksiyonlara ve fiyatlara sahip, isteklerinize cevap verecek tripodlar bulunmaktadır. 

manfrotto 055DB1 186x300 - Tripodlar
 
Amatör kullanıcılara bir tavsiye: Genel olarak enstantane hızının 1/30sn’nin altına düştüğü tüm çekimlerde bir tripod kullanılmalıdır!
 
Monopod (Tek Ayak)
Kullanımını daha çok spor muhabirlerinde gördüğümüz monopod ya da bir başka deyişle tek ayak, en az tripod kadar kullanışlı bir ekipmandır. Uzun odaklı tele objektiflere bağlanarak da kullanılabilen monopodlar, objektifin ağırlığını yere ileterek fotoğrafçıya esnek bir kullanım imkanı sunar. Tripod kullanımına izin verilmeyen bazı yerlerde de sarsıntıyı önleyerek fotoğraf çekmemize yardımcı olur. Tripoda göre daha az yer kaplar ve daha hafiftir. Ancak bir tripodun her işlevini yerine getiremez.

manfrotto 676 monopod 90x300 - Tripodlar
Mini Tripodlar
Bu mini sehpalar, çantanızda her zaman kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir ekipmandır. Çoğunlukla yerden yüksek ve düz zeminlere yerleştirilerek kullanılırlar. Çoğu kez düşündüğünüzden çok daha faydalıdırlar. Ancak üzerine takılacak fotoğraf makinesinin fazla ağır olmaması gerekir. Bu tür mini bir tripod almadan önce mutlaka kullanacağınız fotoğraf makinesi ile test etmenizde fayda var.
foto 18 300x210 - Tripodlar

Doğru Tripod Kullanımı

Tripodlarla ilgili en büyük problem, onu gelişigüzel kullanabileceğimizi sanmaktır. Kullanımındaki hatalar daha çok denge ve açı sorunlarındandır. Bu sorunlar çoğu kez zaman kaybetmemize ve çok önemli bir pozu kaçırmamıza neden olabilir. Aşağıdaki bazı ipuçları size tripod kullanımında yardımcı olacaktır.
 * Merkezdeki kafa kısmını çok gerekmedikçe yukarı kaldırmayın. Bunun yerine bacakların uzunluklarını artırın.
* En alt kısımdaki en ince ayakları en son ve ihtiyacınız kadar açın.
* Ayakların uçlarını ayarladıktan sonra ayaklardaki kilitleri kapatın.
* Düzgün bir zemin bulun ve bu yüzeye uygun sivri uçları yada lastik pabuçları buraya yerleştirin. Gerektiğinde düzgün olmayan yüzeyde seviyeyi tutturmak için ayaklardan birini uzatarak dengeyi sağlayın.
* Tüm kilit ve kelepçeleri sıkıştırarak iyice kapayın ve kontrol edin. Özellikle tripod kafasının kelepçesini tekrar kontrol edin.
* Ayak kelepçeleri ile makine üzerindeyken oynamayın.
* Toplarken önce ayakları bir araya getirin, sonra ters çevirip teker teker kapatarak kilitleyin.

YORUMLAR