Yeni SkyDrive’da dosya paylaşmak çok kolay

29 Kasım’da devreye alınan yeni SkyDrive sürümünde dosya paylaşımı ve dosya yönetimi önemli ölçüde kolaylaştırıldı, kullanıcıya ihtiyacına göre alternatifler sunacak şekilde geliştirildi. SkyDrive’ın yeni paylaşım özelliklerinden belki de en önemlisi, belgeye özel paylaşım yetkisi tanımlayabilme.

Huawei Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS’u Tanıttı
Microsoft Windows 10 ne getiriyor?
Türkiye’nin güzellikleri Yandex Gezgin’de

Haziran ayında HTML5 ile baştan aşağı yeniden tasarlanan SkyDrive, geçtiğimiz hafta da dosya paylaşımı ve yönetimini kolaylaştıran geliştirmelerle yenilendi.

skydrive - Yeni SkyDrive’da dosya paylaşmak çok kolay

29 Kasım’da devreye alınan yeni SkyDrive sürümünde dosya paylaşımı ve dosya yönetimi önemli ölçüde kolaylaştırıldı, kullanıcıya ihtiyacına göre alternatifler sunacak şekilde geliştirildi.

SkyDrive’ın yeni paylaşım özelliklerinden belki de en önemlisi, belgeye özel paylaşım yetkisi tanımlayabilme. Bu şekilde paylaşmak istediğiniz belge hangi klasörde duruyor olursa olsun, o klasörde yer alan diğer belgeleri tamamen özel tutarak sadece istediğiniz belgeyi paylaşmanız mümkün. Üstelik paylaşım yetkisini, sadece görüntüleme ya da hem görüntüleme hem de düzenleme şeklinde tanımlamanız mümkün.

Herhangi bir belgeyi biriyle paylaşmak için kişinin e-posta adresini bilmeniz yeterli. SkyDrive’da belgeyi seçip “Paylaş” linkine tıkladığınızda, belgeyi e-posta ile paylaşma, Facebook veya LinkedIn gibi sosyal ağlardaki kişilerinizle paylaşma, ya da kendiniz ayrıca göndermek için belgeye özel bir link alma gibi alternatifleri göreceksiniz. Bu özelliklerin kullanımına en iyi örneklerden biri fotoğraflar. Bilgisayarınızda tuttuğunuz fotoğrafları farklı zamanlarda farklı sitelere ayrı ayrı yüklemektense, fotoğraflarınızı bir kez SkyDrive’a yükleyerek istediğinizde buradan arkadaşlarınızla ya da sosyal ağlarınızla kolayca paylaşmanız mümkün.

SkyDrive’da yapılan bir diğer geliştirme de, dosya yönetimi konusunda. Daha önce menüler üzeriden birkaç adımda yapılabilen işlemler anlık ve direkt sayfa üzerinden yapılabilir hale getirildi.

Artık klasör yaratmak, klasörleri yeniden adlandırmak, birden çok belge ya da klasörü taşımak, silmek ya da bilgisayara indirmek gibi birçok işlemi, herhangi bir menü içinde dolaşmaya gerek kalmadan direkt sayfa üzerinde yapabiliyorsunuz. Ayrıca belgeler ve fotoğraflar ile ilgili birçok işlemi doğrudan sağ tık ile yapabilmeniz de mümkün. Ek olarak, SkyDrive’ın Office Web Apps ile mükemmel entegrasyonu sayesinde direkt SkyDrive üzerinden tek tıkla bir Office belgesi yaratabilir ve anında üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

SkyDrive, Windows Live ID’si olan herkese tamamen ücretsiz. Binlerce fotoğraf ve belgeyi istediğiniz her yerden erişebilecek şekilde ücretsiz depolamak ve bu yeni özelliklerden hemen faydalanmaya başlamak için tek yapmanız gereken ise Hotmail ve Messenger için kullandığınız kullanıcı adı ile http://www.skydrive.com adresinden SkyDrive’a girmek.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0