Video formatı XAVC’yi sevmek için on neden

Yeni geliştirilen XAVC'nin kullanıldığı Sony profesyonel video kameraların sayısı günden güne artıyor. XAVC, diğer codec’lere kıyasla daha fazla verimlilik ve post prodüksiyonda daha kolay kullanılabilirlik anlamına geliyor.

Nikon Capture NX-D artık ücretsiz
HUAWEI Share ile Windows ve Android arasındaki engeller kalkıyor
Nikon NX Studio’yu duyurdu

Yeni geliştirilen XAVC'nin kullanıldığı Sony profesyonel video kameraların sayısı günden güne artıyor. XAVC, diğer codec’lere kıyasla daha fazla verimlilik ve post prodüksiyonda daha kolay kullanılabilirlik anlamına geliyor.

xavc - Video formatı XAVC'yi sevmek için on nedenSabah kalktığında başa çıkması gereken yeni bir video formatıyla tanışmayı dileyen profesyonellerin sayısı çok azdır. Ancak profesyonel video sektörü o kadar hızlı ilerliyor ki uzun süre yerinde saymak imkânsız oluyor. Bu bağlamda yeni geliştirilen XAVC'nin kullanıldığı Sony profesyonel video kameraların sayısı günden güne artıyor. XAVC'den önce, 4K, mevcut formatlar tarafından yeterince desteklenmiyordu. Kaliteyi ve kullanılabilirliği artırırken video bit hızlarını (ve depolama gereksinimlerini) minimumda tutmak için yeni bir şey gerekiyordu.

XAVC formatı, kullanıcılara gerçek avantajlar sağlayan ve önümüzdeki dönemde de güncel kalacak bir teknolojik yenilik. F5 ve F55'in lansmanından sonra, çoğu NLE yeni format için native destek sağladı ve bu, Sony'nin yeni kamera serisinde de kendine yer buldu. XAVC, H.264'ü temel alıyor ancak H.264'ün tek, standartlaşmış bir codec olduğu fikri pratikte pek doğru değil. Codec'i kameraya veya kullanım şekline uydurmak için ayarlanabilecek düzinelerce değişiklik ve optimizasyon (ayrıca çok farklı parametreler) var. Sony'nin XAVC adını verdiği kendi codec setini geliştirmeye karar vermesinin arkasında bu neden yatıyor.

H.264’ü, Sony'nin XAVC ekosistemini oluşturmak için kullandığı temel yapı taşı olarak düşünebiliriz. Algoritmalar değiştirildi, verimlilik artırıldı ve kodlama işleminden önce videoyu işleyen bir ön işlemci eklendi. Tüm bunlar, Sony'nin codec'inin diğer codec'lere kıyasla daha verimli olduğu ve post prodüksiyonda daha kolay kullanılabildiği anlamına geliyor. Üstelik daha da verimli olması için XAVC yeni nesil kodlama teknolojisi 5.2 kullanılarak geliştirildi.

Sayfalar

1 2 3

YORUMLAR

WORDPRESS: 0