Yok böyle bir dürbün

Sony’nin tanıttığı HD video kaydı, zoom, otomatik odaklama ve SteadyShot özelliklerine sahip dijital dürbünü, stereo ses ile Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor. Dürbün 20x’e kadar büyütme (DEV-5), net izleme ve kaydetme için SteadyShot Active Mode optik görüntü stabilizasyonu ve ergonomik kontrollerle en aza indirilmiş gizli tasarım gibi olanaklar sağlıyor.

Sony SLT-A77 ve SLT-A65 satışta…
Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açıklandı
Sony’den Sahteciliğe Karşı Kamera İçi Koruma Teknolojisi

Sony’nin tanıttığı HD video kaydı, zoom, otomatik odaklama ve SteadyShot özelliklerine sahip dijital dürbünü, stereo ses ile Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor. Dürbün 20x’e kadar büyütme (DEV-5), net izleme ve kaydetme için SteadyShot Active Mode optik görüntü stabilizasyonu ve ergonomik kontrollerle en aza indirilmiş gizli tasarım gibi olanaklar sağlıyor. HD TV veya 3D TV’ye HDMI bağlantısı ile GPS ile coğrafi etiketleme (DEV-5) Sony’nin ilk dijital dürbününün özellikleri arasında yer alıyor.

Sony DEV 3 DEV 5 situationSituation1 - Yok böyle bir dürbün

Vahşi yaşamın ve spor etkinliklerinin canlı, sabit Full HD’de ve keskin bir şekilde odaklı olarak yakından izlenmesini sağlayan dürbün ile aynı zamanda kuş gözlemi de daha verimli bir şekilde yapılabiliyor.

Sony DEV-5 ve DEV-3, bir düğmeye dokunularak stereo ses ile birlikte Full HD video kaydı yapabilen ilk dijital dürbün olma özelliği taşıyor. İlk kez, daha sonra HD TV’de seyretmek üzere kaçırılmayacak anlar yakalanabiliyor. Her iki modeldeki değişken zoom, uzaktaki bir golf topu veya alandaki kuşlar gibi nesneleri belirlemek için kesintisiz bir şekilde zoomlamadan önce, düşük büyütme oranında geniş bir alanı taramaya olanak tanıyor.

DEV-5’de dijital zumu 10x’in üzerindeki büyütme ayarlarına geçildiğinde, yüksek güçlü klasik dürbünlerle yarışacak şekilde, toplam büyütme oranı 0.9x’den 20x’e çıkıyor. DEV-3 ise, maksimum 10x’lik büyütme oranı ile vahşi yaşamın, sportif nesnelerin, mimari detayların yakından izlenmesini sağlıyor.

Klasik dürbünlerden farklı olarak elektronik otomatik odaklama özelliği nesnenin, hareket ederken bile her zaman takip edilmesini sağlıyor. Rahatlıkla ayarlanan kadran, odak ayarlamasının parmak ucuyla yapılmasına izin veriyor. Görüş alanına giren dallar veya diğer engellerden ziyade, nesnenin seçilerek odaklanması için ideal bir çözüm sunuyor.

Sony DEV 3 Right - Yok böyle bir dürbün

Elektronik otomatik odaklama, her iki dürbünün 2D’de kayıt yaparken 1 cm’ye kadar nesneye yaklaşarak temiz bir odaklama yapmasına izin veriyor (2D kayıtta minimum mesafe 80cm’dir). Bu özellik, uzak gözlemlerin yanı sıra nesneye yakından bakarken fazladan büyütme olanağı sağlıyor.

Exmor R CMOS sensörlü ve güçlü BIONZ işlemcili Sony’nin uygun bir G Lens çifti ile görüntüler sağ ve sol göz için ayrı ayrı alınıyor. Bağımsız elektronik vizör, sol ve sağ göz için net ve detaylı görüntüler sağlıyor, rahat ve doğal üç boyutlu izleme deneyimine izin veriyor.

DEV-5 ve DEV-3, Optik SteadyShot’lı (Aktif mod) dijital dürbünleri aynı zamanda Sony’nin  Handycam video kameralarında ve Cyber-shot kameralarında bulunan optik sabitleme sistemine de sahip olma özelliği taşıyor. Optik SteadyShot, yüksek büyütme oranında bakarken bile görüntüyü temiz ve sabit tutuyor. Daha sonra HD TV’de izleyip eğlenmek için video kaydında da etkin rol oynuyor.

DEV-5 ve DEV-3’te, detayları azaltan minimal bir tasarımı sayesinde alanda vahşi yaşama aykırı düşülmesine yol açacak, dikkat çekici düğmeler bulunmuyor. Uzun süre, rahatça tutulabilen her iki dürbünde de güvenli bir şekilde idare ve sabit olarak çalıştırılma olanağı tanıyan, esnek malzeme ile kaplı ergonomik bir tutma alanı bulunuyor. Çift düğmeler her iki elle kaydın hemen başlatılmasını sağlarken, üst tarafa yerleştirilmiş kontroller eldiven içindeki parmaklarla kolaylıkla çalıştırılmasına izin veriyor.

Ek bir iyileştirme olarak DEV-5, seyahatteyken çekilen video klipleri otomatik bir şekilde coğrafi olarak etiketleyen entegre bir GPS alıcısı içeriyor. Etiketlenen klip ve görüntüler, uyumlu bir yazılım ile çekim sonrası online haritalarda izlenebiliyor.

Her iki dürbün modeli de, tek bir şarjla yaklaşık 3 saat 2D kayda izin veren yüksek kapasiteli şarj edilebilir pil paketi (NP-FV70) ile sunuluyor. Kalan pil süresi (dakika), kalan kayıt süresinin onayının alınması için elektronik vizörde gösteriliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0