Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Safari bölgelerinde aracınız belli bir yolu takip etmek zorunda. Yani kafanıza göre şoföre şu çalılara dalalım ya da yol açılmamış bir yerden gitmek istiyorum diyemiyorsunuz. Araçtan inmenize zaten izin verilmiyor!

Gazella Foto Safari 2013 Turları
Kenya’da foto-safariye var mısınız?
Sri Lanka’da Fotosafari

Yazı: Ömer Serkan Bakır – instagram: @osbakir

Yaklaşık 3-4 yıldır aynasız fotoğraf makineleri ile yakından ilgileniyorum. Hem dergide hem de web sitemizde bu yeni sınıf ile ilgili bol bol test ve yazılar yayınlıyorum. Şu anda piyasada olan hemen hemen tüm aynasız fotoğraf makinelerini inceledim ve bazıları ile uzun süreli çekimler yaptım, gezilere çıktım. Geçtiğimiz günlerde Tanzanya Milli Parkları’nın davetlisi olarak bir geziye davet edildim. Gezide Tanzanya’nın en önemli safari parklarını gezecektik. (Bu gezinin detaylarını başka bir yazıda anlatacağım.) Safari çekimlerinde pek uzman birisi sayılmam. Bu gezi için hemen makine, objektif ve ekipman seçme telaşına düştüm. Açıkça söylemeliyim ki, pek çok konu için ilk başta önerdiğim aynasız fotoğraf makinelerini bu seyahat için aklımın ucundan bile geçirmedim. Yanıma aldığım ekipmanlar aşağı yukarı şunlardı: 1 adet full frame DSLR, 1 adet çarpanlı DSLR, 70-200mm f/2.8, 75-300mm, 24-105mm, 500mm f/4, monopod, kum torbası, bolca hafıza kartı, hard disk ve aksiyon kamerası…

Photo Aug 22 17 44 22 k - Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Bu gezide ülkemizde Instagram’da bir hayli (!) takipçisi olan @civilking ve @audiosoup da bizlerleydi. Şimdi durumu kısaca şöyle ifade edeyim. Benim elimde kocaman ve oldukça ağır bir 500mm objektif aracın içerisinde hiçbir yere kımıldayamazken, arkadaşlarımız Olympus aynasız fotoğraf makineleri ve küçücük 14-150mm ile 75-300mm objektifleri kullanarak çarpıcı fotoğraflara imza attılar. Burada gördüğünüz fotoğraflar da onlara ait.

3obj - Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

* Yukarıdaki boyutlandırma örnek olması amacıyla verilmiştir.

Safari bölgelerinde aracınız belli bir yolu takip etmek zorunda. Yani kafanıza göre şoföre şu çalılara dalalım ya da yol açılmamış bir yerden gitmek istiyorum diyemiyorsunuz. Araçtan inmenize zaten izin verilmiyor! Durum böyle olunca da araç yolda giderken uzakta bir leopar görüp durduğunuzda, yanınızda en az 300-400mm civarı bir objektifiniz olmalı. Yoksa çekeceğiniz leoparı büyüteçle ararsınız fotoğraf içerisinde… Az önce de dediğim gibi böyle bir durumla karşılaşmamak için kocaman bir 500mm objektifi taşımaya razı olmuştum. Tabi zoom kullanmaya alıştığımız için, 500mm sabit odaklı objektif kullanırken bu seferde bir anda yanı başımızda beliren fillerin çoğu zaman sadece gözünü çekebildim. Ben diğer makinemi çantadan çıkarıp (ortalık sürekli tozlu olduğu için kullanılmayan ekipmanlar çantada daha güvenli), 500mm takılı olan makineyi elimden bırakıp, fotoğraf çekmek için hazır olduğumda çoğu zaman konu kaçmış oldu. Ancak elinde aynasız fotoğraf makinesi ve küçücük objektifler olan arkadaşlarımız hem leoparı hem de yanı başımızdaki filleri rahatça çekebildiler.

Photo Aug 22 15 21 42 k - Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Piyasada genellikle en çok satan Micro Four Thirds ve APS-C sensör yapısında aynasız fotoğraf makineleri göreceksiniz. Safari için önemli olan tele objektif kullanımı olduğu için MFT sensöre sahip olan makinelerin optik çarpanının 2x olması bir hayli işe yarıyor. Örneğin 75-300mm olan bir objektif, 35mm eşdeğeri ile 150-600mm gibi dehşet bir aralığa sahip oluyor.

Photo Aug 21 16 41 53 k - Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Sonuçta şunu söyleyebilirim ki nihayetinde amacınız, Instagram, Facebook ve web siteleri için fotoğraf çekmekse, safaride kocaman objektiflere ve ağır fotoğraf makinelerine pek de ihtiyacınız yok. Ancak tabi ki daha önemli işler için fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları büyük boyutlarda baskı yapıp kullanmayı düşünüyorsanız yapacak bir şey yok, 3-5 kilogramlık objektiflerle devam…

Photo Aug 23 7 09 24 k - Aynasız fotoğraf makinesi ile safari çekilir mi?

Safaride kullanıma uygun bazı aynasız fotoğraf makinesi objektifleri:

Olympus 40-150mm f/4-5.6

Olympus 75-300mm f/4.8-6.7

Olympus 14-150mm f/4-5.6

Fujifilm 55-200mm f/3.5-4.8

Panasonic 100-300mm f/4-5.6

Nikon 70-300mm f/4.5-5.6

Samsung 50-200mm f/4-5.6

Sony 55-210mm f/4.5-6.3

* Daha fazla ve etkileyici fotoğrafı @civilking ve @audiosoup instagram hesaplarında görebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0