Canon EF 85mm f/1.2L II

Canon’un efsaneleşmiş bazı objektifleri vardır. İşte bunlardan biri de 85mm f/1.2L II’dir. Bu esasında yeni bir objektif değil, ancak geçtiğimiz günlerde bir süre test etme imkanı yakaladım.

Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM
4K Destekli EOS C500
Canon üç objektifini yeniledi

Yazı ve fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Canon’un efsaneleşmiş bazı objektifleri vardır. İşte bunlardan biri de 85mm f/1.2L II’dir. Bu esasında yeni bir objektif değil, ancak geçtiğimiz günlerde bir süre test etme imkanı yakaladım. İrice gövdesi ve neredeyse 1 kilograma yaklaşan ağırlığı ile “çocuk oyuncağı değil” cinsinden bir objektif… Kullanılan malzeme, kaliteli ve detaylı işçilik ile sağlam yapısı ilk başta dikkatinizi çekecektir.

canon 85mm f12L - Canon EF 85mm f/1.2L II

f/2.8 diyafram değerinin altındaki objektiflerin özel amaçlarla üretildiğini ve bu yüzden de nerede ve nasıl kullanılacağının iyi hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. f/2.8 diyafram değerinin altına düşen bir objektif almanın ne kötülüğü var diyebilirsiniz. Esasında bu bir kötülük değil tabi ki… Ancak dikkatsiz ve tecrübesiz bir kullanıcı iseniz, öyle bir zaman gelir ki çektiğim hiçbir şey net olmuyor hissine kapılabilirsiniz. Ancak gerçekte durum şudur ki herkes f/1.2 diyafram değerine sahip bir objektifle çalışmayı heyecanla karşılar.

MG 3842 - Canon EF 85mm f/1.2L II

Bu objektifle mükemmel arka plan bokeh etkiler yakalayabilirsiniz. Canon EF 85mm f/1.2L II ile oldukça karanlık ortamlarda da fotoğraflar çekebilirsiniz. Daha sonra LCD’den baktığınızda sizi bile şaşırtacak olan bu müthiş objektifin fiyatı da aynı şekilde sizi şaşırtabilir. Bu objektif için 2200 dolar (Amerika fiyatı) vermeyi göze alıyorsanız size tavsiyem bir de Canon EF 85mm f/1.8 USM objektife göz atmanız olacaktır. Aralarında kalite ve malzeme farkı olabilir, ancak yapacağınız işe göre bir tercih yapmanız daha akıllıca olur.

Aşağıdaki örneğin daha büyük hali için üzerine tıklayın.

85 12 kolaj k 279x300 - Canon EF 85mm f/1.2L II

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0