Canon PowerShot G1 X’i Tanıttı

Aynasız fotoğraf makinesi pazarındaki oyuncuların her geçen gün arttığı şu günlerde Nikon’un 1 Serisinden sonra Canon’un yapacağı hamle merakla bekleniyordu. Ancak Canon beklentilerin aksine aynasız bir fotoğraf makinesi yerine G12 modelinin gelişmiş bir versiyonunu duyurdu. Dış görüntüsü olarak G12 modeline çok benzeyen G1 X’in ilk bakışta büyük boy sensör yapısı dikkat çekiyor.

The One: Nikon 1 Serisi
Yeni EOS adaptörleri geliyor
Aynasızlara Yeni Soluk: Canon EOS M

Aynasız fotoğraf makinesi pazarındaki oyuncuların her geçen gün arttığı şu günlerde Nikon’un 1 Serisinden sonra Canon’un yapacağı hamle merakla bekleniyordu. Ancak Canon beklentilerin aksine aynasız bir fotoğraf makinesi yerine G12 modelinin gelişmiş bir versiyonunu duyurdu. Dış görüntüsü olarak G12 modeline çok benzeyen G1 X’in ilk bakışta büyük boy sensör yapısı dikkat çekiyor. 18.7x14mm boyutlarında CMOS sensör kullanan G1 X, 14.3 milyon piksel çözünürlüğe sahip. Micro Four Thirds sensörden daha büyük bir yapıya sahip bu sensör, APS-C boyutuna oldukça yakın.

g1x onk - Canon PowerShot G1 X’i Tanıttı

Oldukça kaliteli ve sarsıntı önleyici (IS) sistem barındıran 4x (28-112mm) optik zoom sunan G1 X’in en fazla diyafram açıklığı ise f2.8-f5.8. DIGIC 5 görüntü işlemci, hızlı AF, ISO 100-12800 arası duyarlık, oynar 3 inç 920.000 piksel LCD, güçlü dahili flaş, Full HD (24fps) video kayıt, 534 gram ağırlık G1 X’in ilk söylenebilecek özellikleri arasında.

Powershot G1 X BACK LCD tcm13 897082 - Canon PowerShot G1 X’i Tanıttı

Powershot G1 X TOP tcm13 897107 - Canon PowerShot G1 X’i Tanıttı

Peki, Canon neden aynasız fotoğraf makinesi yapmadı?

Aynasız fotoğraf makineleri üzerine blogumda ve www.fotografbilgimerkezi.com sitemizde epeyce yazı yazdık. Bugüne kadar Olympus, Panasonic, Samsung, Sony, Pentax ve en son olarak da Nikon bu pazardaki yerini aldı. Panasonic ve Sony ise aynasız fotoğraf makineleri pazarını geliştirmek için ciddi araştırmalar yapıyor.

Peki, Canon ne bekliyor? diye düşünebilirsiniz. Bunun birkaç sebebi olabilir. Ama öncelikle bilinmesi gereken Canon’un aynasız fotoğraf makinesi yapamadığı ya da bu işi beceremeyeceği olmamalıdır. Ticari olarak bakıldığında bu konu ciddi riskleri de beraberinde getiren önemli bir karar olarak Canon’un karşısına çıkmış olabilir. Şu anda DSLR pazarında en önemli iki oyuncudan biri olan Canon, şu anda biraz daha veri toplamak ve pazarın ticari gelişimini izlemek istiyor olabilir. Bana kalırsa hiç kimse Canon’un aynasız fotoğraf makinesi pazarına hiçbir zaman girmeyeceğini söyleyemez. Bu bir süreçtir… Ticari olarak bu pazardan ne kadar kazanılacağı, diğer ürün gruplarından eksilecek paylar, üretim maliyetleri gibi daha onlarca ciddi konu firmaların önüne çıkmaktadır.

Bir diğer bakış açısı ise, aynasız fotoğraf makineleri pazarının bir moda olarak görülmesidir. Yani bir süre sonra aynasız fotoğraf makineleri rafa kalkabilir diye düşünenler olabilir. Bunu ne sağlar derseniz, bu makinelerin performansına hızla erişecek olan kompakt makineler ve fiyatları daha da düşecek olan DSLR’ler…

Kısaca, Canon şimdilik bu pazara girmemiş gibi görünebilir. Ancak teknolojik ve ticari gelişmeler firmaların kararlarını hızla değiştirebilir diye düşünüyorum. Başta yazmayı unuttum, bunlar tamamen kişisel fikrimdir.  – Ömer Serkan Bakır

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • "Peki Canon ne bekliyor" bölümünde pek çok yoruma katılmakla birlikte "aynasız fotoğraf makineleri pazarının bir moda" olduğu kısmına katılamayacağım. Zira aynasızların elektronik vizörleri öylesine gelişti ki sağladıkları görüntüleri neredeyse DSLR vizörlerindekilerden ayırmak mümkün değil. O yüzden o koca kambur prizmalara, titremeye yol açabilen ve açılıp kapandıkça şak şak ses yapan aynalara gerek kalmadı. Küçülen ve taşıma kolaylığı getiren ama kaliteden ödün vermeyen gövdeler, neredese sessiz ve seri çekimler herkesin hoşuna gidiyor. Üstelik üretici açısından da maliyet avantajı taşıyor. Üstelik Fuji Xpro1, x100 gibi çok tutan trendlere balırsa komik ama 1930lardan kalma Leica tasarımına hızla geri dönüyoruz gibi. Her zaman teknoloji ve inovasyon önderi olan Canon'un bu kez gelişmelere kayıtsız kalıyor gibi görünmesi hiç bir açıklamada bulunmaması gerçekten tuhaf geliyor bana.  Belki de bu sessizliğin ardından bir fırtına gelecek ve  Canon bazı DSLRinde elektronik vizöre geçecektir kim bilir?