Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Cep telefonları fotoğraf alanında artık kendini kanıtlamış durumdadır. Birçok marka ve modelde cep telefonunun fotoğrafçılık alanına iyiden iyiye girmiş olması, beraberinde fotoğraf çekim teknikleri, donanımsal yeterlilik ve sanatsal bakış açısı konularında bir rekabet ortamı yaratmıştır.

Mobil Fotoğrafçılık Semineri
LG G4’e fotoğrafçı bakışı
Mobil Fotoğraf Çekmek için 10 İpucu

Yazar: Gökhan Korkmazgil

Cep telefonları fotoğraf alanında artık kendini kanıtlamış durumdadır. Birçok marka ve modelde cep telefonunun fotoğrafçılık alanına iyiden iyiye girmiş olması, beraberinde fotoğraf çekim teknikleri, donanımsal yeterlilik ve sanatsal bakış açısı konularında bir rekabet ortamı yaratmıştır. Cep telefonu ile fotoğraf çekme eylemine sadece eğlence gözüyle bakmak fotoğraf dünyasında önemli bir alanı görememek sonucunu doğurur.

iphoneslr2 - Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Fotoğrafı, cep telefonu ile çekme işini çok hafife aldığımız dönemler geride kaldı. Elbet, gelişmiş bir fotoğraf makinesi ile cep telefonunu yarıştırmak akıllıca bir iş değil. Ama fotoğraf özellikleri gelişmiş bir cep telefonunun çıkardığı işleri görünce orta halli bir fotoğraf makinesine gerek olup olmadığını sorgular hale geliyorsunuz. Özgün fikirler küçük ekranlarda fotoğraf biçiminde somutlaşıyor. Herkesin cebinde yer alması, üstelik her an yanında bulunması,  zaten bir hatta sahip olması sayesinde paylaşımın kolaylığı ve kullanım pratikliği sayesinde cep telefonları fotoğraf alanında yeni bir akım yaratıyor.

lens dial - Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Telefon kameralarının görsel hayata bu denli hızlı ve güçlü giriş yapmasının belirgin nedenleri var:

  • Artık herkes bir fotoğraf makinesine sahip. Cep telefonları ilk başlarda sadece haberleşmeye yarardı. İki satırlık monokrom ekranı numaraları ve mesajları görmeye yarar ve fotoğraf akla bile gelmezdi.
  • Cebimizde fotoğraf canavarı taşıyoruz. Artık neredeyse “cep telefonu fotoğraf çekebiliyor” demek yerine, “fotoğraf makinesine telefon özelliği de koymuşlar” diyeceğiz.
  • En önemli nokta: Taşınabilirlik ve paylaşım. Fotoğrafı çektikten sonra, paylaşmak için bir telefona, en azından bilgisayara bağlı bir telefon hattına gereksinim var. Fotoğrafı telefonla çektiğinizde sorun kendiliğinden çözülüyor. Hemen, anında paylaşım olanağı, fotoğrafı çekenin paylaşma heyecanı için paha biçilmez değerde.
  • Başka bir önemli nokta: Boyutlar ve ağırlık. Bugün üst seviye fotoğraf makinesi üreticilerinin bile üzerine ciddi olarak eğildikleri bir nokta, makinenin ağırlığını azaltmak, boyutlarını küçültmek konusudur. Cep telefonları boyut ve ağırlık açısından daha başlangıçta büyük avantaja sahipler.
  • Üstelik her an yanınızda. Cebimizde taşıdığımız bu gerçekten “akıllı” cihazlar sayesinde cep telefonu fotoğrafçılığı diyebileceğimiz bir görsel olgu ortaya çıkmış oldu. Bu olgu, herkesin kolaylıkla bir parçası olabileceği bir fotoğrafçılık türü biçiminde gelişiyor. Fotoğraf çekimi için planlama yapmaya gerek yok, makine ve yardımcı gereçlerimizi bir çantaya doldurup yanımıza almamız gerekmiyor. Elini cebine götür, telefonunu çıkar, bir tuşa bas, fotoğraf karşında, bu kadar basit. Bu yönüyle telefonlar, “anı yakalayabilmek” kavramına en yakın makine olarak da düşünülebilir.
  • Fotoğraf eğitimi almak gerekli değil! Telefonlar için birçok fotoğraf yazılımı ve uygulama olduğu düşünülünce cep telefonu ile fotoğraf çekmek ve düzenlemek kolay ve hızlı bir akıma dönüşmüştür. Telefonlarda basitleştirilen işlemler fotoğraf eğitimi almayan bir kişinin dahi fotoğraf çekebilmesini olanaklı hale getiriyor. Dijital fotoğraf makineleri fotoğraf çekmeyi kolaylaştırsa da, fotoğraf sanatını anlamayı zorlaştırdı. Otomatik ayarlarla yetinmek yerine çoğu ayara hâkim olmak istediğinizde, dijital fotoğraf makinelerindeki pek çok fonksiyon yeni fotoğrafçıların hevesini kırıyor. Basitleştirilmiş cep telefonu ayarları, fotoğrafa yeni başlayanlar için fotoğrafın teknik yönü içinde boğulmadan kompozisyonlar oluşturabilme rahatlığı yaratıyor.
  • Anında konuya doğrult ve çek! Her durumda kabul edilebilir fotoğraflar üretmeye ayarlanmış cep telefonları sayesinde kullanıcı, önündeki sahneye telefonun merceğini doğrultur ve tek tuşla fotoğrafı çeker. Kullanıcının belirleyebileceği çekim ayarları ve gelişmiş objektif bölümleri sayesinde yeni telefonlar daha iyi fotoğraflar çekmeyi de özendiriyor.
  • Eğlencenin yanı sıra ciddi fotoğrafçının yardımcı gereci: Artık bir çanta dolusu objektif ve yardımcı gereçle çekim yapan ciddi fotoğrafçılar da gelişmiş cep telefonlarını fotoğraf için kullanıyor. Farklı açılar yakalamak, büyük makinelerle girmenin zor olduğu alanlarda kolay çekim yapmak cep telefonları ile pratik hale gelmiş durumda. Ayrıca yanınızda fotoğraf makinesi yoksa cep telefonu kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz.
  • Toplum içinde yadırganmayan çekim biçimi: Telefon kamerasının bu denli pratik bir kullanım sunması, fotoğraf çekme eylemine de farklı bir katkı sunuyor. Boynunda büyük bir makine ile dolaşan birisi, çevredeki insanları tedirginleştiriyor. Birçok insan fotoğraf çekerken çevresindekilerden çekiniyor. Fakat telefonla herkes her yerde her durumda fotoğraf ve video çekmeye başladığı için daha doğal karşılanıyor, birkaç saniyede işinizi bitirebiliyorsunuz.

nokia lumia 1020 urun gorseli 1 - Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Günümüzde cep telefonu kameraları özellikle son yıllarda çok büyük mesafe kat etmiş durumdadır. 40 megapikseli aşan kamera sensörü, olağanüstü yüksek çözünürlükte çekim yapmamıza olanak tanıyor. Optik görüntü sabitleme teknolojisi sayesinde her koşulda net fotoğraflar çekmek sorun olmaktan çıkıyor. Bu özellik yüksek ISO başarımı ile birleşince düşük ışıkta fotoğraf çekmek hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. Kolay ve sezgisel kumandalar ile odak, deklanşör hızı, beyaz dengesi ve benzeri fonksiyonları ayarlayarak fotoğraflarınızı yeni bir düzeye taşıyorsunuz. İşlemleri büyük dokunmatik ekranda kolayca yapıyorsunuz, süper duyarlı dokunuş ile çekim zahmetsiz biçimde gerçekleşiyor. Telefondaki fotoğraf uygulamaları ile çektiğiniz görüntüleri düzenlerken birçok yardımcı araç elinizin altında oluyor. Zaten doğallıkla var olan hat bağlantısı yanında Bluetooth, WiFi, NFC (Yakın Alan Bağlantısı) teknolojileri sayesinde paylaşım çocuk oyuncağı olmuş durumda.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0