Eric Bouvet: Fotoğrafçının en iyi dostu çöp kutuları

Zaman Gazetesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Tasarım Günleri’nde konuşan fotoğrafçı Eric Bouvet, genç tasarımcılara fotoğraf çekme teknikleri hakkında bilgi verdi. Bouvet, 30 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçılık yaptığını anlatarak, 1990’da Gamma fotoğraf Ajansı ile profesyonel anlamda fotoğrafçılığa başladığını söyledi.

Nikon, Galatasaray’a sponsor oldu!
Fotoğraf Dergisi’nin 152. sayısı yayında…
Cricut, Penta Teknoloji güvencesiyle Türkiye’de

+1 T Gazete Tasarım Günler’i başladı. Türkiye'nin farklı üniversitelerinden yaklaşık 2 bin 200 öğrencinin başvurduğu Gazete Tasarım Günleri’ne 400 kişi kabul edildi. Bu yıl yedincisi düzenlenen organizasyona; Kreatif Direktör Mark Porter, İllüstratör Anita Kunz, Post Gazetesi grafik editörü Jeff Goertzen ve fotoğraf dünyasının ustaları Eric Bouvet, Gael Turine ve Samuel Bollendorff gibi önemli isimler katılacak.

gazetetasarim - Eric Bouvet: Fotoğrafçının en iyi dostu çöp kutuları

Zaman Gazetesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Tasarım Günleri’nde konuşan fotoğrafçı Eric Bouvet, genç tasarımcılara fotoğraf çekme teknikleri hakkında bilgi verdi. Bouvet, 30 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçılık yaptığını anlatarak, 1990’da Gamma fotoğraf Ajansı ile profesyonel anlamda fotoğrafçılığa başladığını söyledi. Afganistan, Irak, İran, Somali, Yugoslavya, İsrail İrlanda Burundi ve Libya gibi birçok ülkeyi gezdiğini dile getiren Bouvet birçok olumlu ve olumsuz olaya tanıklık ettiğini belirtti.

2001 yılında dijital bir devrim yaşandığını anlatan ünlü fotoğrafçı,  “Dijital makineler ve internet hayatımızın bir parçası haline geldi her şey değişti. Çılgın anları yaşamaya başladık. 2001–2002’de hiçbir dergi beni almadı. Parasız kaldım sonrasında bende dijital dünyaya ayak uydurmak durumunda kaldım” dedi.  2002’de yaşanan bu değişiklikten gazetecilerin de nasibini aldığını anlatan Bouvet, “Bizimde bunun bir parçası olmamız kaçınılmazdı” İfadesini kullandı. Aynı zamanda dijital fotoğraf makinelerinin insanların hayatına girmesiyle teknik olarak büyük bir kolaylığın sağladığını ifade ederek, herkesin fotoğraf çekme fırsatına sahip olduğunu söyledi. Bouvet, sözlerini şöyle sürdürdü. “Burada sizin farkınızı ortaya koyacak şey sizin gözleriniz. Önemli olan sizin gözlerinizin ne gördüğü kamera sizin önünüze bir şey sunamaz.”
Henüz 8 yaşındayken Ay’a Apollo 11’in inişini canlı olarak televizyondan izleyen Eric Bouvet, fotoğrafa ve görüntülere de ilgisi bu yaşta başlamış. Bouvet, kamerasının artık vücudunun bir parçası haline geldiğini ifade etti. “Ben makinemi kötü olanları bertaraf edebilmek için kullanıyorum, yalnız gitmemeye çalışıyorum. Kameram benim dünya ile aramda kuvvetli bir bağ” diye konuşan Bouvet, kamerayı oyuncak gibi düşünüp çok önemli olan nesneye bakmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Seminere katılan konukların fotoğraflarını değerlendiren Eric Bouvet, fotoğrafçının en iyi dostunun çöp kutuları olduğunu söyledi. “Çöplerle iyi geçinmek lazım” ifadesini kullanan ünlü fotoğrafçı, herkesin fotoğraf çekebileceğine dikkat çekerek fotoğrafta önemli olan meselenin kareyi farklı yakalamak olduğunu kaydetti. Öğrencilere fotoğrafçılığın püf noktalarını anlatan Bouvet, fotoğraf sergilerinde fotoğrafları doğru bir şekilde sıralamanın da önemli olduğunu vurgulayarak, “Kendimizi foto muhabiri olarak düşünmeli yapboz gibi fotoğrafın hikayesini oluşturmalıyız. Fotoğrafın editörlüğünü de kendimiz yerine bir başkasına yaptırmalıyız” diye konuşan Fransız fotoğrafçı, kendi fotoğraflarını 25 yıldan bu yana evli olduğu eşine gösterdiğini söyledi.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0