Filmlerin depolama derdi artıyor

Filmlerin depolama derdi artıyor

Veri depolama ve yönetimi şirketlerinden NetApp, gişe rekorları kıran filmlerin yarattığı veri miktarı ile ilgili bir araştırma yaptı. 2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin ilk 4K belgeselleri
4K Video Çekimi Destekleyen SD Kart
Sony a7S, 4K video kaydı ile geldi

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın lider şirketlerinden NetApp, gişe rekorları kıran filmlerin yarattığı veri miktarı ile ilgili bir araştırma yaptı. 2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

projector - Filmlerin depolama derdi artıyor

Gişe rekorları kıran filmler, artan talep ve beklentiler karşısında gittikçe daha fazla veri yaratıyor. İncelikle hazırlanan bilgisayarda oluşturulmuş görüntü (CGI) efektleri, 3D sinema teknolojileri, lokalize edilmiş versiyonlar ve 3D, 4K ve IMAX gibi bitmiş ürünün boyutları, prodüksiyon ve post-prodüksiyon sürecinde oluşturulan veri miktarını şaşırtıcı rakamlara ulaştırıyor. Sinema dünyasının yıldızı verinin, film yapım sürecindeki her aşamada nasıl rol oynadığına gelin birlikte bakalım.

2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakam verinin, 5 yıl içinde 4 kat büyüme kaydedeceğini gösteriyor.

netapp1 - Filmlerin depolama derdi artıyor

Pazar Araştırması

Film stüdyoları, yapım sürecine başlamadan önce, bir filmin piyasada nasıl performans göstereceğini öngörmek için ayrıntılı analizler gerçekleştiriyor. Bu analiz modellerinden biri 12 değişkenden oluşuyor:

1. Toplam ve haftalık sinema doluluk oranları

2. Tür

3. Filmi yapan ülke

4. Yaş sınıflaması

5. Rakipler

6. Yönetmen

7. Oyuncular

8. Reklam harcaması

9. Piyasaya çıkarken üretilecek kopya sayısı

10. Eleştiriler

11. Devam filmi olup olmadığı

12. Piyasaya çıkma tarihi veya mevsimsellik

Sayfalar

1 2

YORUMLAR

WORDPRESS: 0