Filmlerin depolama derdi artıyor

Filmlerin depolama derdi artıyor

Veri depolama ve yönetimi şirketlerinden NetApp, gişe rekorları kıran filmlerin yarattığı veri miktarı ile ilgili bir araştırma yaptı. 2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

4K Video Çekebilen Aksiyon Kamerası
Sony a7S, 4K video kaydı ile geldi
Türkiye’nin ilk 4K belgeselleri

 

Prodüksiyonda…

Görsel efekt ve 3D animasyon stüdyoları, filmlerdeki sahneleri işlemek için artık on binlerce bilgisayar çekirdeği kullanıyor. Toplamda saniyede 288 MB veri içerisinde, (HD’ye benzer) sıkıştırılmamış her bir 2K film karesi 12 MB tutuyor. (Ultra HD’ye benzer) sıkıştırılmamış her bir 4K film karesi ise yaklaşık 40 MB tutuyor. Bu da saniyede yaklaşık 1 GB’ye eşit. İki saatlik ortalama bir film, 20 saatlik içerik anlamına geliyor. Bu da 50 TB’lik ek veri demek.

netapp2

Sinema Salonlarında…

Hasılat rekorları kırabilecek filmler artık sinema salonlarına film bobini şeklinde değil, sabit disk sürücüler içinde ya da uydu aracılığıyla ulaştırılıyor. Film stüdyoları bir filmin IMAX ve 3D dahil olmak üzere birden çok versiyonunu eşzamanlı olarak salonlara dağıtıyor. Bazı sahneler, farklı ülkelerdeki izleyici profiline göre yeniden düzenleniyor. Hatta bazı durumlarda tüm sahneler yeniden tasarlanabiliyor. 3D filmler, 2D filmlerden 2 kat daha fazla veri tüketiyor çünkü temelde tek bir film için iki kopya oluşturuluyor – her bir göz için birer adet.

Evlerde…

Bundan 30 yıl önce filmleri evimizdeki salonlara taşımak için yalnızca bir VHS, bir de TV versiyonu hazırlamak yetiyordu. Bugün evde film izlemek için birden fazla hizmet ve platformdan faydalanabiliyor, filmleri yüzlerce farklı şekilde edinebiliyoruz. Günümüzde bir film dosyası, cep telefonlarında görüntülenmek üzere 150 MB ila 3d HD Blu-ray versiyonlar olarak 54 GB arasında değişiyor. Netflix gibi ev sineması hizmeti veren şirketler filmleri, farklı bant genişliklerine, cihazlara ve dillere uyumlandırmak için 100 farklı versiyon olarak sıkıştırıyorlar.

Sayfalar

1 2

YORUMLAR

WORDPRESS: 0