Fotoğrafçılar için depolama çözümleri

Fotoğrafçılar için depolama çözümleri

Çekilen fotoğrafların gelecek nesillere aktarılması ve korunması için pek çok firma çözümlerini tanıtırken bu alanda WD bir adım öne geçerek birçok ihtiyacı göz önünde bulundurdu ve yeni çözümleri ile fotoğrafçıların bir numaralı tercihi oldu.

Fotoğraflarınıza her yerden kesintisiz ulaşın
Synology’den iki yeni ürün
‘Fotoğrafçılar için depolama çözümleri’ Seminerleri

ADVERTORIAL

Dijital fotoğraf makineleri hayatımıza girmeden önce çektiğimiz fotoğrafları fiziki olarak saklamak, arşivlemek, aradıklarımızı bulmak, çoğaltmak gibi pek çok derdimiz vardı. Dijital teknolojiler fotoğrafçılık alanında da geliştikten sonra kişisel ya da kurumsal olarak pek çok çözüm karşımıza çıktı. Biraz zahmetli olsa da eskiden çektiğimiz fotoğraf filmlerini de tarayarak dijital ortama geçirebildik. Bir süre sonra ise artık sadece dijital fotoğraf makineleri kullanır olduk. Zaman içerisinde kullandığımız makinelerin bizlere sunduğu imkanlar ve tabi çözünürlük değerlerinde de müthiş bir artış oldu. İşte bu noktadan sonra en büyük sorunlardan biri, yüksek depolama alanları ve çekilen fotoğrafların sağlıklı bir şekilde saklanması oldu.

Yıllarca çekilen fotoğrafların gelecek nesillere aktarılması ve korunması için pek çok firma çözümlerini tanıtırken bu alanda WD bir adım öne geçerek birçok ihtiyacı göz önünde bulundurdu ve yeni çözümleri ile fotoğrafçıların bir numaralı tercihi oldu.

wdfMyCloud grs - Fotoğrafçılar için depolama çözümleri

Yüksek Depolama İhtiyacı

Günümüzde gelişmiş dijital fotoğraf makineleri, Full HD ve 4K video çeken kamera kullanıcılarının karşılaştıkları en büyük sorunlardan bir tanesi, yüksek kapasiteli depolama ihtiyacıdır. Burada kullanılan bilgisayar ister PC ister MAC olsun en ideal çözümleri geliştiren WD’nin taşınabilir harddisklerde 2TB’ye kadar, masaüstünde ise tek yuvalı modellerde 4TB’ye kadar, 2 yuvalı ve RAID özellikli modellerde de 8TB’ye kadar kapasite seçenekleri mevcut.

NAS (Kişisel Bulut Çözümleri)

Artık fotoğraf ve videolarımızı daha akıllı cihazlarla kaydediyoruz. Ancak maalesef bu cihazların dahili kapasiteleri sürekli görüntü kaydına yetişemeyebilir. Bu cihazlardaki görüntüleri sabit bir ortama aktarmak, pek çoğumuz için fotoğraf ve videolarımızın erişimini kısıtlamak anlamına gelebilir. Oysa ki ürün ailesi her gün daha da genişleyen My Cloud ürünleriyle, tüm fotoğraf ve videolarınızı tek bir yerde depolayıp, onlara internet olan her yerden bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarla erişebilirsiniz. Böylece gerekli olduğunda fotoğraflarınıza dünyanın herhangi bir noktasından kolayca ulaşabilir ve paylaşabilirsiniz.

MyCloud MB MPUltra group - Fotoğrafçılar için depolama çözümleri

Yüksek Hızda Aktarım

Gelişmiş DSLR fotoğraf makineleri ve 4K video çeken cihazlarla kaydedilen görüntülerin klasik yöntemlerle aktarımı çok uzun sürerken WD’nin 8TB’ye kadar kapasiteli Thunderbolt teknolojisine sahip harici masaüstü sabit sürücüleri aktarım için uzun bekleme sürelerini en aza indiriyor. Thunderbolt şu an için en hızlı aktarım ara yüzüdür.

Yedekleme Önemlidir!

Günümüzde satın alınabilecek en iyi sisteme sahip olsak bile, birkaç farklı yedekleme yöntemimiz olmalı. Sabit disklerimiz yapıları gereği hareketli parçalara sahip cihazlardır ve düşmelere, darbelere karşı hassaslardır. Bu yüzden hiçbir sabit diskin arıza yapmayacağını düşünmeyin ve her zaman hazırlıklı olun.

Öncelikle kendinize özgü bir sistematik geliştirmeniz gerekiyor. Çektiğiniz fotoğrafları mutlaka düzgün bir şekilde isimlendirmeniz, daha sonra kolaylıkla bulabileceğiniz doğru klasör isimleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca fotoğraflara verilecek etiketlerin de geniş bir fotoğraf arşivinde kullanılması gerekir.

wdfMBThunderbolt k - Fotoğrafçılar için depolama çözümleri

En iyi yedekleme çözümlerinden biri; kendi kendine sürekli yedek alan, içerisinde 2, 4 veya daha fazla sabit disk içeren RAID sistem destekli hard disklerdir. İhtiyaçlarınıza göre farklı sistem çözümleri ve kapasiteleri bulunan RAID çözümleri dışında sizin için anında otomatik olarak ikinci bir kopya oluşturan yedekleme yazımını da kullanabilirsiniz. Böylece her gün yedeklemeyi düşünmenize de gerek kalmaz.

WD, otomatik, sürekli yedekleme yazılımı içeren çeşitli harici sabit disk modelleri sunar: My Passport Ultra, My Passport Slim, My Passport Air, My Book, My Book for Mac, My Book Thunderbolt Duo gibi…

Ancak hangi hard disk çözümünü kullanırsanız kullanın yangın, su baskını, hırsızlık gibi ihtimalleri de düşünüp bulunduğunuz ortamdan farklı yerde harici bir hard diskinizi konumlandırmayı unutmayın!

Daha detaylı bilgi için: http://www.wd.com/tr/

YORUMLAR

WORDPRESS: 0