Fujifilm X-Pro2 Ön İnceleme

Fujifilm X-Pro2 Ön İnceleme

Fujifilm’in yeni fotoğraf makinesi X-Pro2, çoklu-melez-optik bir vizöre ve yeni geliştirilen 24.3 milyon piksel çözünürlüklü X-Trans CMOS III sensöre sahip.

Sony a7S III
İnceleme: Nikon Z 6II
Canon EOS R100

Fujifilm’in yeni fotoğraf makinesi X-Pro2, çoklu-melez-optik bir vizöre ve yeni geliştirilen 24.3 milyon piksel çözünürlüklü X-Trans CMOS III sensöre sahip. X-Pro2, zorlu kullanım şartlarına ve ustaların sert kullanım koşullarına dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Darbe, nem, toz ve aşırı soğuğa dayanıklı makine, teknik özellikleriyle de benzerlerinden ayrışıyor.

X Pro2 BK AkiraSakamoto 11 - Fujifilm X-Pro2 Ön İncelemeBirçok kez ödül kazanmış olan profesyonel fotoğraf makinesi X-Pro1 modelinin halefi olan Fujifilm X-Pro2,  bünyesinde barındırdığı teknik özelliklerinin yanı sıra dayanıklılığıyla da profesyonellerin dikkatini çekiyor. Gövdesi sağlam bir magnezyum alaşımdan oluşan X-Pro2,  61 noktadan nem ve toza karşı mühürlendi. Makine eksi 10 dereceye kadar işlerliğini korurken, her türlü dış çekim ortamında kullanım konforu sunuyor. X-Pro1 modelinin özel yüzey dokusuna sahip olan X-Pro2, şık tasarımlı retro kasasıyla da dikkat çekiyor.

Serisinin en hızlı AF işlemcisiyle çalışan X-Pro2; çok güçlü “X Pro” işlemci ve en kısa enstantaneyi, 1/250 saniye flaş eş zamanlamasını, benzersiz çoklu-melez-optik vizör sistemlerinin üstünlüklerini bir arada sunuyor. X bağlantılı Fujinon objektifleriyle uyumu ve emsalsiz Fujifilm renk üretimi ile göz dolduran X-Pro2, X serisinde baş sırayı alırken fotoğrafçılık sanatını da yeni bir seviyeye taşıyor.

24,3 Milyon piksel yeni X-Trans CMOS III sensör

Fujifilm X-Pro2 modeli, 24,3 Milyon piksel yeni geliştirilen X-Trans CMOS III sensör ile işlem yapıyor ve yeni renk filtresi ile renk hatalarını asgari düzeye indiriyor. Alçak geçiş filtresinden vazgeçilmesiyle, Fujinon objektiflerin yüksek çözünürlük başarımı tamamen yansıtılıyor. Böylece ayrıntı zenginliğinde ve keskinlikte çok daha yüksek sensörlerin sonuçlarına erişen fotoğraflar elde ediliyor.

08 X Pro2 BK Top 35mm White - Fujifilm X-Pro2 Ön İncelemeGüçlü “X Pro” işlemci

Yeni geliştirilen “X Pro” işlemci, fotoğraf verilerini olağan bir görüntü işlemciden dört kat daha hızlı işleyerek X-Pro2 modelinin hızlı tepki sürelerine belirgin bir katkıda bulunuyor. Daha büyük veri hacimlerine rağmen makinenin kayıt hızı, açılış süresi ve sürekli çekim hızı daha da iyileştirildi. X-Trans CMOS III sensör ile birlikte yeni işlemci; daha hızlı otomatik odaklanma, daha az kumlanma ve muhteşem düzeyde renk tonları üretimi sağlıyor.

“X Pro” işlemci ayrıca X-Pro2 modelinin tüm alanlardaki başarısını da arttırıyor. Açılış süresi yalnızca 0,4 saniye. Buna ek olarak; algılanılmayan bir süre olan 0,05 saniye deklanşör gecikmesi ve sadece 0,25 saniye çekim aralığı süresine ulaşıldı. Otomatik netleştirme de ise 0,06 saniye gibi müthiş bir hız ile konuya odaklanma sağlanıyor. RAW verilerinin sıkıştırılması sayesinde X-Pro2 modelinin gücü ve işlevselliği, canlı izleme hızı örneğinde olduğu gibi arttırıldı. Böylece makine her açıdan, profesyonel fotoğrafçıların yüksek düzeydeki taleplerine cevap verebilecek duruma getirildi.

Çift SD kart yuvası

Fujifilm’in X serisi fotoğraf makineleri içinde iki adet SD kart yuvası bulunan tek modeli olan X-Pro2, çok kapsamlı fotoğraf ve görüntü çekimlerinde büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca, çifte emniyeti sayesinde veri kaybı tehlikesini de asgari düzeye indiriyor. Makinenin arka yüzünde bulunan yüksek çözünürlüklü ve 7,6 cm büyüklüğündeki LCD ekran, 1.62 milyon piksel çözünürlüğü ile çekilen fotoğrafın tüm detaylarının incelenmesine olanak tanıyor.

49 X Pro2 BK Leo XF35F2 with Hand front - Fujifilm X-Pro2 Ön İnceleme‘Özgün renk’ teminatı ve siyah-beyazda üstün ton değerleri

Fujifilm şirketinin 80 yıllık kimyasal film üretme tecrübesi, çok güzel ve özgün renk üretimini de beraberinde getiriyor. Ortam, aynen fotoğrafçının yaşadığı biçimde kayıt edilirken, hassas ten renkleri, gökyüzünün yoğun mavisi ve bitkilerin doygun yeşili ile doğal ve canlı resimler ortaya çıkıyor. X-Pro2 modeli ‘ACROS’ adı verilen yeni bir siyah-beyaz film benzetimi kipi de sunuyor. Çok yüksek performanslı “X Pro” işlemci bu kipte, olağan siyah-beyaz kiplerinin çok üstünde olmasını sağlayan ince ayarlanmış ton değerleri basamaklarına, derin siyah tonlarına ve ayrıntı betimlemelerine imkan veriyor.

‘Kumlama’ tekniği ile nostaljik fotoğraflar

Yeni sunulan kumlanma etkisi ile fotoğraflar, kimyasal filmlere özgü bir yapı kazanabiliyor. Böylece fotoğraflar, eski fotoğrafların nostaljik havasına bürünüyor. Bu etki, özellikle baskı yapıldığında ortaya çıkıyor. İyileştirilmiş sinyal işleme yöntemi sayesinde yüksek ışık duyarlılığında yapılan çekimlerde daha az kumlanma oluyor. X-Pro2 modeli ile ISO 12.800 seviyesinde bile uç noktalardaki renk nüanslarını ve mükemmel zıtlıklar içeren çekimler yapılabiliyor. Böylece, elverişli olmayan ışık ortamlarında da sorun yaşanmıyor.

1/8.000 saniye en kısa mekanik enstantane ve 1/250 saniye flaş eş zamanlaması, X serisinin en hızlı AF sistemi, 24,3 megapiksel yeni X-Trans CMOS III sensör, çok güçlü ‘X Pro’ işlemci, 999 adete kadar fotoğrafı bir saniye ile 24 saat arasında değişen aralıklarla çekilebilen ‘aralıklı çekim işlevi’ tek bir makinede birleşiyor. Fotoğraf ve filmleri kolayca bir akıllı telefona veya tablete aktarabilen dahili Wi-Fi ve daha fazla konfor temin eden aksesuarlarıyla X-Pro2, adından uzunca süre bahsedilecek bir fotoğraf makinesi olacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0